27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Vbočený palec

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Haluxy postihujú prevažne ženy vo vyššom veku. K vzniku ochorenia prispieva viacero vonkajších a vnútorných faktorov. Postupom času dochádza k zmene polohy palca smerom dovnútra, pričom vzniká deformita bolestivá na dotyk. Po vyčerpaní možností konzervatívnej liečby prichádza na rad liečba chirurgická. Návrat do práce po operácii môže trvať niekoľko dní, ale aj mesiacov.

Hallux valgus znamená vbočený palec. Termín označuje poruchu v statodynamike nohy na úrovni prvého lúča prednožia, v dôsledku čoho sa vytvorí deformita typu vbočeného palca (obrázok č. 1). Medzi laikmi je táto deformita mylne označovaná ako výrastok na palci. Problematika otázky vbočeného palca je ale komplexnejšia.

Pacientka s diagnózou hallux valgus
Obrázok č. 1 Pacientka s diagnózou hallux valgus                                                 

Trochu z anatómie

Kosti nohy rozdeľujeme na priehlavkové (tarzálne), predpriehlavkové (metatarzálne) a články prstov (falangeálne). Kostený podklad prednožia tvoria predpriehlavkové kosti a články prstov, na ktoré sa upínajú šľachy a svaly.

Vbočený palec vzniká na úrovni skĺbenia medzi predpriehlavkovými kosťami a prvými článkami prstov nôh. Porušenou balanciou ťahu šliach a svalov prvý metatarz začne vybočovať smerom mediálne a zároveň palec laterálne (obrázok č. 2).

Kostený model prednožia
Obrázok č. 2 Kostený model prednožia

Príčina vzniku ochorenia   

Presná príčina vzniku vbočeného palca nie je jasná. Predpokladá sa multifaktoriálna etiológia, čiže súhra rôznych vonkajších a vnútorných faktorov a genetického zaťaženia. Najčastejšie rizikové faktory sú:

  • vek – ochorenie sa vyskytuje najčastejšie medzi 40. až 60. rokom života
  • pohlavie – častejší výskyt sa pozoruje u žien
  • nosenie nevhodnej obuvi.

Prejavy ochorenia

Okrem viditeľného a často postupne sa zväčšujúceho vbočenia palca spôsobuje pacientovi ťažkosti najmä výrazná bolestivosť v mieste ochorenia, ale často aj na iných lokalitách prednožia. V danej oblasti sa môže objaviť začervenanie alebo kurie oká. Pacient je obmedzený vo výbere obuvi.

Diagnostika

Veľmi dôležité je klinické vyšetrenie prednožia a celej nohy v ľahu, v stoji a pri chôdzi. Často sa zistia pridružené aj iné ochorenia ako plochá noha, kladivkové prsty, deformita typu Bunionette, hallux valgus interphalangeus, ktoré treba brať pri výbere liečby do úvahy.

Pri určovaní diagnózy sa spraví RTG vyšetrenie nohy (obrázok č. 3), niekedy aj členku. Ďalšie diagnostické modality sú menej často indikované.

RTG snímok pravej nohy v stoji, s nálezom deformity hallux valgus
Obrázok č. 3 RTG snímok pravej nohy v stoji, s nálezom deformity hallux valgus

Štádiá ochorenia

Najzaužívanejším je delenie na základe merania veľkostí uhlov kostí na RTG snímkoch nohy vyšetrenej v stoji, ako je zobrazené na obrázku č. 4. Úplne presne ide o uhol HVA (uhol zvieraný prvým metatarzom a proximálnym falangom) so zreteľom na uhol IMA (uhol zvieraný prvým a druhým metatarzom).

Podľa nameraného uhla sa rozoznávajú tieto štádiá:

  1. stupeň: ľahká deformita – HVA menšie ako 30° a IMA menšie ako 13°
  2. stupeň: mierna deformita – HVA menej ako 40° a IMA v rozmedzí 13° až 20°
  3. stupeň: ťažká deformita – HVA viac ako 40° a IMA väčšie ako 20°.

Digitálne meranie uhlov
Obrázok č. 4 Digitálne meranie uhlov                                                 

Konzervatívna liečba

Ku konzervatívnym možnostiam liečby patrí:

  • medikamentózna liečba (NSAID – nesteroidné antiflogistiká, t. j. analgetiká s protizápalovou zložkou),
  • kortikoidové injekcie,
  • ortézy (nočné, denné),
  • ortopedická obuv,
  • rehabilitácia.

Chirurgická liečba

Indikáciou pre operačnú liečbu vbočeného palca sú bolesti a obmedzenie nosenia obuvi po vyčerpaní konzervatívnej liečby. Operovať iba na základe estetických požiadaviek indikované nie je.

Dodnes bolo vypracované veľké množstvo operačných techník, pričom princípom väčšiny korekčných operácií je tzv. osteotómia – chirurgické preseknutie kosti, po ktorej nasleduje korekcia vbočenia so zreteľom na reštitúciu porušenej biomechaniky nohy. Na vnútornú fixáciu osteotómie sa môžu použiť skrutky, dlahy alebo tzv. Kirchnerove drôty. Typ operačného riešenia sa vyberá na podklade štádia ochorenia, eventuálne pridružených deformít a na základe zvyklostí a skúseností operatéra.

Pooperačné obdobie

V závislosti od typu zvolenej operácie a zvyklostí pracoviska sa po operácii odporúča nosenie špeciálnej pooperačnej obuvi (obrázok č. 5) alebo fixácia sadrovou dlahou, na obdobie šiestich až ôsmich týždňov. Po zákroku väčšinou pacient môže byť prepustený na druhý deň do domácej starostlivosti a pooperačné sledovanie sa realizuje formou ambulantných kontrol podľa dohovoru.

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť opuchy a bolesti nohy, ktoré sa postupom času zmierňujú. Po ukončení kostného hojenia môže pacient postupne nohu plno zaťažiť a navrhne sa rehabilitačná liečba.    

Špeciálna pooperačná obuv, ktorá odľahčuje prednožie a váha sa prenáša na pätu. Pacient v nej vie chodiť.
Obrázok č. 5 Špeciálna pooperačná obuv, ktorá odľahčuje prednožie a váha sa prenáša na pätu. Pacient v nej vie chodiť.

Možné komplikácie

K najčastejším komplikáciám po operácii vbočeného palca patrí zápal, nesprávne kostné zhojenie, zlomenina mimo miesta osteotómie, hypo- alebo hyperkorekcia, či hlboká venózna trombóza.

Je potrebné osteomateriál po operácii vyberať?

Závisí to od typu materiálu, ktorý sa použil pri operácii a od toho, či spôsobuje pacientovi ťažkosti.

Návrat do zamestnania po operácii  

Pri zamestnaniach s výrazným zaťažením nohy je návrat odhadovaný na 2 až 3 mesiace. Pri ostatných zamestnaniach je tento čas výrazne skrátený. Súvisí s typom operácie a závisí predovšetkým od toho, či sa noha v zamestnaní zaťažuje.

Záver

Zásady, ktoré môžu pomôcť vašim nohám a chodidlám:

  • obuv obmieňajte a dbajte na to, aby bola stabilná,
  • nepoužívajte veľmi úzku obuv,
  • na chôdzu naboso vyhľadávajte nerovné povrchy,
  • v interiéri noste vhodne tvarovanú obuv.
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolestipaleczačervenanie