19.11.2020 • 8 minút na prečítanie

Zákerný predchodca rakoviny žalúdka: Za plynatosť, bolesť brucha a zlé trávenie môže HELICOBACTER

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Helicobacter pylori je prítomný v organizme u vyše polovice populácie. Prečo potom niekomu znižuje kvalitu života a naopak, niekto o jeho prítomnosti v tele ani netuší?

V článku sa dočítate:

  • príznaky Helicobactera pylori,
  • ako sa ním infikujete,
  • či stačí test z lekárne, z dychu alebo sa nevyhnete hadici,
  • ako prebieha gastroskopia,
  • aká je liečba a kedy nezaberie,
  • mali by sa preliečiť aj príbuzní,
  • aké komplikácie môže H.pylori spôsobiť,
  • bolesti brucha a žalúdka – čo znamenajú po jedle a čo nalačno.

Odpovieme vám hneď v úvode: Infekcia touto baktériou totiž nemá typický klinický obraz. ,,Udáva sa, že u približne 30% pacientov prebieha infekcia asymptomaticky, 30% pacientov má mierne tráviace ťažkosti a u 30-40% sú tráviace ťažkosti výrazné. Tieto príznaky závisia od závažnosti zápalových a abnormálnych zmien epitelu sliznice žalúdka, intenzity kolonizácie sliznice helicobacterom, prípadne už rozvinutými komplikáciami (ako napríklad peptický vred dvanástnika),” hovorí gastroeneterologička MUDr. Veronika Polakovičová, PhD..

Príznaky tretiny pacientov

  • zlé trávenie,
  • plynatosť,
  • bolesti v oblasti hornej polovice brucha,
  • pocit plnosti žalúdka a niekedy aj nechutenstvo,
  • nauzea (napínanie na vracanie),
  • zvýšené grganie,
  • zápach z úst,
  • úbytok hmotnosti,
  • kožné vredy a zápaly.

,,Výskyt Helicobactera pylori narastá s vekom, no zaváži aj klesajúci sociálno-ekonomický status. Vo všeobecnosti je vyšší v rodinách s vredovou chorobou dvanástnika a tiež u čiernej rasy,” dodáva doktorka Polakovičová.

Celosvetovo sa tento patogén najviac vyhýba protinožcom a Američanom a naopak, postihuje najväčšmi čínsku a brazílsku populáciu. Avšak pre Slovákov ma odborníčka pozitívnu informáciu – za posledných 20 rokov klesol u nás výskyt Helicobactera pylori o viac ako polovicu, a to z 56% pacientov na približne 25%.

Rodina sedí za stolom
ZDROJ:Drazen Zigic/Shutterstock.com

Pozor na hygienu, príbor i bozky

Infikujete sa iba v prípade, že nemáte dostatočnú imunitu voči tejto baktérii.

Existujú dva spôsoby prenosu infekcie:

  1. Pri takzvanom oro-orálnom prenose („ústa-ústa“) je zdrojom infekcie chorý človek. Slinami sa prenáša buď priamo (napríklad bozkávaním – no tento spôsob prenosu je podľa najnovších vedeckých štúdií nepravdepodobný) alebo bezprostredným použitím neumytého riadu či príboru po infikovanej osobe. V ústnej dutine dokáže H. pylori prežiť iba do približne dvoch minút.
  2. Fekálno-orálny spôsob („stolica-ústa“) nastáva pri nedodržiavaní hygienických zásad (predovšetkým po vykonaní potreby), preto infekciu helicobacterom radíme medzi „choroby špinavých rúk“.

Čo ho odhalí a potvrdí?

Zaiste by ste sa najradšej vyhli nepríjemnej diagnostike hadičkou do žalúdka a zvažujete, či Vám nepostačí test z lekárne. Tu vzniká otázka, koľko percentná záruka odhalenia vinníka vás uspokojí. Od nepríjemných a obmedzujúcich symptómov sa predsa potrebujete čím skôr oslobodiť, preto návštevu gastroenterologickej ambulancie radšej neodkladajte. Týmto vyšetrením môžete prísť na príčinu najrýchlejšie a budete si vďaka nemu istí, keďže, ako sme už uviedli, infekcia nemá typický klinický obraz, takže vaše tráviace potiaže môžu alarmovať aj celkom iné ochorenie.

Voľba vyšetrovacej metódy na prítomnosť helicobactera závisí od špecialistu. Dostupné sú invazívne aj neinvazívne metódy. ,,Dychový test a detekcia antigénu Helicobactera pylori vo vzorke stolice patria medzi metódy neinvazívne, a ich citlivosť pre záchyt infekcie je porovnateľná. Dychový test je založený na princípe metabolizmu urey mikroorganizmami a má vysokú senzitivitu a špecificitu – v priemere nad 90%, pri testovaní dychovým testom s izotopom uhlíka C13, ktorý sa vo svete považuje za “zlatý štandard” v diagnostike infekcie H. pylori, až 98%,uvádza gastroenterologička.

Helicobacter pylori test
ZDROJ:Saiful52/Shutterstock.com

Dodáva, že so spoľahlivosťou voľnopredajných testov z lekárne si môžete byť istí iba na 50-60%. Poslednou neinvazívnou možnosťou je krvný test založený na stanovení množstva protilátok v krvi. Zmysel môže mať pri diagnostike novoinfikovaných pacientov, no nie je vhodnou kontrolnou metódou, nakoľko hodnoty protilátok môžu zostať zvýšené aj dlhý čas po skončení antibiotickej liečby.

Oplatí sa vydržať pár minút

Nevýhodou neinvazívnych vyšetrovacích metód nie je iba nepresnosť, ale tiež to, že neumožňujú sledovanie chorobných zmien  v žalúdku! Tie ukáže gastrofibroskopické vyšetrenie. Gastroskopia sa v súčasnosti považuje zároveň za najpresnejší spôsob diagnostiky tejto baktérie v organizme. A toto endoskopické invazívne vyšetrenie má význam aj po ukončení liečby.

Dychový test  taktiež nemožno vykonať u nespolupracujúcich pacientova u malých detí. Test na vzorke stolice je vhodný na monitorovanie úspešnosti liečby a diagnostiku opätovného infikovania.

Gastroskopia, endoskopia, gastrofibroskopia
ZDROJ:Kzenon/Shutterstock.com

Čo vás čaká na hadičke?

Základná informácia – nebolí a je bezpečné! Je iba nepríjemné. Samotné vyšetrenie  trvá v ľahu na boku niekoľko minút. Oblasť nosohltana je znecitlivená anestetickým sprejom a zdravotnícky personál vás poučí o správnom dýchaní, aby ste tak tlmili pocity na zvracanie. Dostanete náustok, na pokyn lekára prehltnete a hadička so sondou postupne putuje do pažeráka a ďalej do žalúdka. Na konci gastroskopu je malá kamera. Lekár vďaka nej monitoruje prostredie žalúdka, dokáže odhaliť zápalové zmeny či žalúdočné vredy.

Prečítajte si tiež: Trápi vás žalúdočný vred?

Liečba vyžaduje dôslednosť

Postup liečby po zistenej pozitivite na helicobactera vyplýva z úsudku a rozhodnutia lekára. Ten má niekoľko možností. ,,Aby bola liečba účinná, a viedla k úspešnému zničeniu choroboplodného zárodku, musí sa podávať vhodná kombinácia antibiotík a antisekrečnej liečby. Dôkladne zvážiť je potrebné  aj lokálnu rezistenciu na antibiotiká , a dĺžka podávania liečby musí byť dostatočná. Po podaní prvej línie eradikačnej liečby sa vylieči asi 80% pacientov. Alternatívnou sekvenčnou liečbou sa dosahujú výsledky až na 90%,” uvádza doktorka Polakovičová .

Štandardná je liečba troj- či štvorkombináciou antibiotík podľa stanovených schém. Sekvenčná liečba spočíva v striedavom podávaní dvoch druhov antibiotík. Liečba je 10 dňová kontinuálna, ale po 5 dňoch sa menia v liečbe antibiotiká.

Antibiotiká - vplyv na žalúdok
ZDROJ:NOOMEANG/Shutterstock.com

Prognóza je dobrá

,,Úspešná eradikačná liečba Helicobactera pylori u pacientov s chronickou gastritídou vedie k ústupu zápalových aj abnormálnych morfologických zmien na sliznici žalúdka,” hovorí MUDr. Polakovičová a ubezpečuje, že pravidelné vyšetrenia žalúdka hadičkou po liečbe nie sú potrebné.

,,Endoskopická kontrola je však nevyhnutná pre skupinu pacientov s popísanými histologickými zmenami spojenými so zvýšeným rizikom vývoja karcinómu,” dodáva. Na frekvencii vyšetrení sa gastroenterológ dohodne s pacientom individuálne. Zaváži závažnosť histologických abnormalít v závislosti od aktivity, štádia a typu ochorenia.

Ak špecialista preventívne vyšetrenia infekcie Helicobactera pylori uzná za potrebné, vykonávajú sa prostredníctvom dychového testu a sú hradené z prostriedkov zdravotného poistenia.

Pancierová potvora

,,Problémom úspešnosti terapie je stále narastajúca rezistencia na antibiotiká, najmä na klaritromycín,” upresňuje lekárka.  Ako pozitívny sa tak nález môže ukázať aj po absolvovaní opakovanej liečby troj- či štvorkombináciou antibiotík, a to ak patríte medzi 10% pacientov, ktorých postihne rezistentný kmeň Helicobactera pylori. Táto obrnená baktéria vzdoruje aj vysokým dávkam antibiotík.

,,Po prvom a druhom zlyhaní liečby lekár pred zahájením ďalšej fázy prostredníctvom gastroskopie odoberie štyri bioptické vzorky zo sliznice žalúdka, konkrétne z oblasti s najvyšším výskytom Helicobactera pylori – vo vzdialenosti od 2 do 5 cm od jeho nálezu,” upresňuje Slovenská gastroskopická spoločnosť (SGS).

Stanovenie protilátok na overenie liečby nie je štandardným postupom. Rezistencia sa potvrdzuje kultivačným vyšetrením bioptickej vzorky na mikrobiologických pracoviskách. Ďalšiu liečbu lekár stanoví na základe výsledkov kultivácie a citlivosti izolovaného kmeňa na antibiotiká.

Nehrajte s ním ping pong

Vyšetrovať partnerov alebo príbuzných pozitívneho pacienta na H.pylori Európska ani Slovenská gastroenterologická spoločnosť vo svojich odporúčaniach neuvádza. Avšak je treba sa poradiť s lekárom a individuálne zvážiť osobnú a rodinnú anamnézu.

Podľa odporúčaní SGS by sa testovaniu rozhodne mali podrobiť prvostupňoví príbuzní pacientov s vredom žalúdka, s lymfómom žalúdka a príbuzní pacientov po operácii žalúdka pre včasný karcinóm.

Bolesti žalúdka
ZDROJ:Olga Yatsenko/Shutterstock.com

Bez liečby vám to ešte skomplikuje

Gastroenterologička upozorňuje, že infekcia môže podnietiť vznik peptického vredu, hlavne v oblasti dvanástnika, menej často žalúdka a spôsobiť jeho prípadné komplikácie ako masívne krvácanie: ,,Chronické pretrvávanie infekcie H. pylori môže viesť nepochybne k rozvoju závažných abnormálnych zmien epitelu sliznice žalúdka, vzniku chronickej atrofickej gastritídy.” Vredová choroba žalúdka vás potrápi bolesťou bezprostredne po jedle, vredy dvanástnika naopak, bolesťou nalačno – viac ako dve hodiny po jedle.

Obávaný karcinóm

Bol dokázaný vplyv HP infekcie na vývoj histologických zmien v sliznici žalúdka, ktoré predchádzajú vzniku určitých typov rakoviny. Helicobacter pylori je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie definovaný ako karcinogén 1. triedy. Avšak podľa špecialistky nemožno tvrdiť, že u pacienta s HP- pozitívnou gastritídou, aj keby sa ponechala neliečená, sa rakovina žalúdka vyvinie. ,,U malej časti pacientov sa po rokoch trvania ochorenia môže vyvinúť adenokarcinóm (celosvetovo sa udáva, že len u 2% pacientov s chronickou H. pylori pozitívnou gastritídou môže vzniknúť karcinóm) alebo gastrický lymfóm (MALT lymfóm žalúdka),´´ vymenúva možné riziká rozvoja onkologického ochorenia MUDr. Veronika Polakovičová, PhD..

Rolu tu zohráva aj podľa jej skúseností celý rad ďalších mechanizmov – celková obranyschopnosť organizmu ako i lokálna imunita žalúdkovej sliznice, kyslosť žalúdkového obsahu, dedičnosť a ďalšie faktory. ,,Obzvlášť zvýšenú pozornosť treba venovať pacientom, ktorí boli operovaní pre rakovinu žalúdka alebo niekto z ich prvostupňových príbuzných rakovinu žalúdka prekonal,” upozorňuje MUDr. Polakovičová.

Liečbu Helicobactera pylori sa naozaj neoplatí zanedbať. Alarmujúcou komplikáciou by teda nemala byť len možná rakovina žalúdka, ale aj pravdepodobnejšia recidíva vredov a ich vážne komplikácie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchanevoľnostpálenie záhyrakovina žalúdkastrata chutivracaniežalúdok