10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Herpetická infekcia na prstoch

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Herpetickú infekciu na prstoch (po anglicky Herpetic whitlow) zapríčiňuje Herpes simplex vírus (HSV). Najčastejšie sa prenáša priamym kontaktom s osoboupostihnutou touto infekciou. Vzniká prevažne u ľudí snarušenou imunitou po dotyku herpetického ložiska či pľuzgiera, ktorý sa najčastejšie nachádza v oblasti tváre, v genitálnej oblasti a v okolí konečníka. Herpes simplex vírus po infekcii v tele prežíva v spiacej forme, preto sa herpetická infekcia na prstoch častejšie vyskytuje u pacientov, ktorí už mali herpetické pľuzgiere na tvári alebo v intímnej oblasti.

Vznik a príčiny

Pôvodcom tohto infekčného ochorenia je Herpes simplex vírus, ktorý spôsobuje i vznik herpetických ložísk na tvári, v okolí pier, v genitálnej a análnej oblasti. Po vyliečení pretrváva v tele v nervových gangliách a pri oslabenej imunite môže infekcia znova vzplanúť. Opakovaný výsev herpetických ložísk býva často lokalizovaný na rovnakých miestach. Herpetické pľuzgiere obsahujú veľmi veľké množstvo vírusov, ktoré sa môžu rozšíriť do oblasti prstov, najčastejšie pri škrabaní. Herpetické ložiská v oblasti prstov sú častejšie u pacientov s oslabeným imunitným systémom, napríklad u ľudí s cukrovkou alebo pri stavoch po chemoterapii.

Príznaky

Herpetické ložiská v oblasti prstov sú veľmi bolestivé, pacienti udávajú pocit svrbenia alebo pálenia. Oblasti prstov bývajú červené s tvorbou pľuzgierov, vyplnených tekutinou alebo hnisom. Niektorí pacienti môžu mať na prste jeden pľuzgier, iní zoskupenie mnohých malých pľuzgierov, ktoré sú na dotyk veľmi bolestivé. Po niekoľkých dňoch pľuzgiere praskajú, ložisko zasychá do chrasty a infekcia ustupuje.

Ďalšie príznaky sú vzácnejšie. Patrí k nim horúčka, opuchnutie prstov alebo zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší. Niektoré faktory zvyšujú pravdepodobnosť opätovnej herpetickej infekcie, jeho prebudenie a aktiváciu v tele. Medzi ne patrí horúčka, stres, nadmerné vystavenie sa slnku, hormonálna nerovnováha či mentálna a fyzická záťaž.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi stav pacienta. Vo väčšine prípadov sa ďalšie diagnostické vyšetrenia nerobia. Dôležité je pacienta dostatočne informovať, aby sa predišlo infekcii ďalších lokalít, prípadne ďalších osôb.

Liečba

Špecifická liečba herpetickej infekcie na prstoch vo väčšine prípadov nie je nutná. Antivirotické liečivá sa podávajú len pacientom s nízkym stupňom imunity. Pocit pálenia či svrbenia je možné utlmiť podaním antihistaminík, ktoré sa užívajú aj pri alergickej reakcii. Masti a gély, ktoré obsahujú anestetiká, vedú k rýchlej úľave. Pri horúčke a bolesti možno podávať Ibalgin alebo Paracetamol.

Ako žiť s chorobou

Základom je každodenná dezinfekcia prstov, ktorá zabraňuje rozšíreniu infekcie. Prsty by mali byť prekryté obväzom a pacient by sa nemal škrabať, aby sa infekcia nerozširovala ďalej pri miestach jej výskytu. Ak pacient nosí kontaktné šošovky, počas infekcie je ich používanie zakázané pre jej možné rozšírenie na oblasť oka. Terapia trvá približne 10-14 dní.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
herpeshorúčkakonečníkpáleniepľúzgierepohlavné orgánysvrbeniezväčšenie lymfatických uzlín