10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Hiátová hernia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hiátová hernia(prietrž) je ochorenie postihujúce časť zažívacieho traktu, ktorý prechádza celým telom. Postihnutý je priechod medzi hrudnou a brušnou dutinou, ktoré sú od seba oddelené bránicou. Spodná časť pažeráka prechádza otvorom cez bránicu a pokračuje do žalúdka. Práve tento bod je hlavným problémom. Pri tomto ochorení sa časť žalúdka alebo priechod medzi žalúdkom a pažerákom dostanú do hrudnej dutiny, vedie to k možným komplikáciám. Vracanie a porucha prehĺtania sú najčastejšími príznakmi.

Vznik a príčiny

Jednou z hlavných príčin vzniku je porucha závesného aparátu medzi pažerákom a bránicou. Závesný aparát sa uvoľní a časť tráviacej trubice sa presunie do hrudnej dutiny. Toto ochorenie sa často vyskytuje u obéznych ľudí. Jedným z dôvodov vzniku hiátovej hernie je v ich prípade zvýšený tlak v brušnej dutine, ktorý môže viesť k vytláčaniu orgánov. Chorobou najčastejšie trpia starší pacienti so súhrou viacerých príčin.

Existujú tri typy hiátovej hernie. Pri sklznej hernii sa nad bránicu dostane priechod pažerák – žalúdok a najčastejšie vedie ku gastroezofageálnemu refluxu. Ďalší druh je paraezofageálna hernia, pri ktorej je priechod pažerák – žalúdok pod bránicou, ale do hrudnej dutiny sa dostane iná časť žalúdka, môže to viesť ku krvácaniu. Táto hernia je veľmi vzácna. Posledný typ je zmiešaná hernia, je kombináciou dvoch predošlých.

Príznaky

Hlavným problémom tohto ochorenia je vznik gastroezofageálneho refluxu, pri ktorom sa do pažeráka dostávajú šťavy zo žalúdka, čo vyvoláva pocit pálenia záhy. Ak reflux trvá príliš dlho, dochádza k porušeniu sliznice pažeráka silnými kyselinami zo žalúdka. Takto zmenená sliznica môže byť podkladom ďalších komplikácií aj rakoviny pažeráka. Pri hiátovej hernii sa často objavujú poruchy prehĺtania, nepríjemný pocit po jedle, bolesť za hrudnou kosťou a bolesti v hornej časti brucha.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi stav pacienta a odošle ho na röntgenové vyšetrenie. Najčastejšie sa robí špeciálne röntgenové vyšetrenie, pri ktorom sa sleduje prehĺtací akt. Pacient zje kašu, ktorá obsahuje kontrastnú látku a je dobre viditeľná na röntgene – tým sa sleduje prechod značenej potravy tráviacim traktom. Aj obyčajná RTG snímka hrudníka môže odhaliť hiátovú herniu. Ďalšou metódou je endoskopické vyšetrenie pažeráka, pri ktorom sa zobrazí narušená sliznica a gastroezofageálny reflux.

Liečba

Liečba môže byť farmakologická alebo chirurgická. Pri farmakologickej liečbe sa ovplyvňuje žalúdočná šťava, znižuje sa jej kyslosť, tak sa obmedzuje jej agresívne pôsobenie na sliznicu pažeráka. Podávajú sa inhibítory protónovej pumpy, napríklad Helicid alebo H2-blokátory, ktoré ovplyvňujú zloženie žalúdočnej šťavy. Tieto liečivá sa využívajú najmä pri sklznej hiátovej prietrži, sprevádzanej gastroezofageálnym refluxom. Chirurgická terapia je vždy nutná pri paraezofageálnej hernii, kde hrozí riziko krvácania do tráviacej trubice, a pri sklznej prietrži, ktorá nie je zvládnuteľná konzervatívnou farmakologickou liečbou.

Prevencia

Spôsob, ako predchádzať hiátovej hernii, síce neexistuje, ale prevenciou sa dá znížiť jej výskyt. Dôležité je obmedziť konzumáciu potravín, ktoré dráždia sliznicu žalúdka (pikantné, mastné, vyprážané a slané jedlá), mäso, alkohol a podobne. Odporúča sa nedvíhať ťažké bremená, udržiavať si dobrú fyzickú kondíciu a optimálnu telesnú hmotnosť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudibolesť pri prehĺtanígerdhiátová herniahltanpažerák