12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hirsutizmus – nadmerné ochlpenie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vlasy a ochlpenie ako prirodzená súčasť ľudského tela plnia v prvom rade ochrannú funkciu. Chránia organizmus pred podchladením, prehriatím a mechanickým poškodením a majú aj informatívny charakter. Hirsutizmus je patológia v raste a rozmiestnení ochlpenia. Aj keď ide o stav, ktorý ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, u ženskej populácie je najčastejšie prejavom hormonálnych zmien, predovšetkým hormónov produkovaných vaječníkmi a nadobličkami.

Vznik a príčiny

Rast vlasov a chĺpkov v typicky mužských oblastiach je spôsobený androgénmi, ktoré sa tvoria v organizme muža aj ženy. V tele ženy sú však za optimálnych podmienok v oveľa nižších koncentráciách, preto je ich účinok v podobe rastu ochlpenia potlačený. Pri hirsutizme z genetických, etnických či patologických dôvodov dochádza k zvýšeniu tvorby androgénov, to má za následok rovnakú intenzitu a rozmiestnenie ochlpenia ako v prípade mužov. Výskyt tohto stavu je v niektorých rodinách častejší, z toho vyplýva genetická príčina vzniku, najčastejšie v dôsledku geneticky podmienenej zvýšenej tvorby hormónov vo vaječníkoch a nadobličkách. Dôvodom nárastu koncentrácie androgénov môže byť vrodená patológia týchto žliaz, prípadne syndróm polycystických vaječníkov, rakovina a v čase menopauzy i prirodzený úbytok ženských pohlavných hormónov. V prípade ženskej transsexuality, teda zmeny pohlavia zo ženy na muža, je hirsutizmus cieleným účinkom liečby. Tiež pri liečbe niektorých onkologických stavov sa používajú androgény a ich účinok je v tomto prípade dočasný. Užívanie steroidov športovkyňami má rovnako vplyv na rozvoj typicky mužského ochlpenia. V niektorých geografických oblastiach je výskyt typicky mužského ochlpenia u žien častejší.

Príznaky

Medzi špecifické príznaky patrí rozvoj typicky mužského typu ochlpenia nad hornou perou, na chrbte, horných a dolných končatinách, hrudníku, zadku alebo bruchu. Okrem lokalizácie ochlpenia sa mení aj štruktúra ochlpenia a jeho intenzita.

Diagnostika

Za účelom vylúčenia vonkajšej príčiny vzniku hirsutizmu lekár monitoruje užívanie anabolických steroidov, prípadne iných prípravkov obsahujúcich androgény. Po vylúčení vonkajšej príčiny je pri určovaní dôvodu rozvoja hirsutizmu nutné postupovať systematicky. Okrem anamnézy dokladujúcej výskyt tohto stavu v rodine sa na určenie príčiny využívajú metódy stanovenia koncentrácie androgénov z biologickej vzorky krvi, sonografické vyšetrenie vaječníkov a nadobličiek, zobrazovacie vyšetrenia (MRI a podobne). Súčasťou diagnostiky je vyšetrenie pacienta kvôli lokalizácii miesta, kde ochlpenie rastie, a intenzity jeho vytvorenia.

Liečba

Liečba sa odvíja od príčiny nadmernej produkcie androgénov v tele ženy. Ak je známa príčina vzniku nadmerného atypického ochlpenia, využíva sa symptomatická liečba, spočívajúca v odstránení príčiny (neužívanie liekov, ktoré hirsutizmus podmieňujú; liečba nádorov a podobne). V prípade gynekologických problémov spočíva liečba v podávaní biologických modulátorov, ktoré ovplyvňujú rast vlasových vačkov. Možné je tiež pristúpiť k užívaniu liekov blokujúcich tvorbu hormónov v tele, prípadne liekov, ktoré bránia účinku hormónov na rast ochlpenia. Súčasťou liečby je mechanické odstránenie prostredníctvom depilácie.

Prevencia

Existujú štúdie, ktoré uvádzajú, že zníženie telesnej hmotnosti v prípade obezity zlepšuje vyhliadky žien postihnutých hirsutizmom. Preventívne gynekologické prehliadky znižujú riziko vzniku syndrómu polycystických vaječníkov, rakoviny vaječníkov a v čase menopauzy pomáhajú nastaviť doplnkovú terapiu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hirsutizmusnadobličkysyndróm polycystických vaječníkovvaječníky