12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Diarea / hnačka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Diarea je lekársky názov pre hnačku. Tá je v odbornej literatúre označovaná ako odchod riedkej stolice viac ako trikrát denne. Často ju sprevádzajú nepríjemné prejavy, bolesti a kŕče brucha, horúčka, nevoľnosť a zvracanie. Je to veľmi častý príznak, ktorý býva zapríčinený najmä bežnými infekciami a trvá len niekoľko dní. Niekedy pretrváva aj omnoho dlhšie a môže byť varovným prejavom vážnych ochorení.

Vznik a príčiny

Existuje množstvo príčin, ktoré hnačku vyvolávajú. Ich závažnosť, sprievodné príznaky, ako aj trvanie sa môžu vzájomne líšiť.

Otravy jedlom a infekcie

Najčastejším dôvodom akútnych, krátko trvajúcich hnačiek je nakazenie sa mikroorganizmami či požitie ich toxínov (jedovatých produktov). V detskom veku sú bežné vírusové infekcie. Majú náhly začiatok a krátky priebeh. Najobávanejšou komplikáciou stavu je vznik dehydratácie (nedostatok vody v tele), ktorý ohrozuje predovšetkým malé deti a starých ľudí.

Vzácnejšími, ale vážnejšími pôvodcami sú baktérie a parazity. Pri nich je častou súčasťou stavu horúčka či krv a hnis v stolici. Zdrojom infekcií bývajú najčastejšie fekálie, ktoré sa prenášajú rukami do úst. Otrava jedlom vzniká konzumáciou jedla alebo vody znečistenej toxínmi baktérií.

Špeciálnou skupinou sú tzv. cestovateľské hnačky, vznikajú najmä pri vycestovaní do tropických krajín. Vyskytujú sa často, ale miznú spontánne po niekoľkých dňoch.

Autoimunitné ochorenia čreva

Ide o choroby, ktoré vznikajú útočením vlastného imunitného systému na črevo. Patrí sem skupina zápalových ochorení čriev (IBD – inflammatory bowel disease) – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Jej prejavy začínajú najmä v puberte a mladej dospelosti. Prejavuje sa dlhotrvajúcou (chronickou) hnačkou a sprevádzajú ju kŕčovité bolesti brucha. Výnimkou nie je ani nález krvi a hnisu v stolici.

Neznášanlivosť laktózy

Laktóza je typ cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. V priebehu života sa znižuje naša schopnosť tráviť laktózu, čo môže vyvolávať vodnaté stolice po požití mliečnych potravín.

Celiakia

Je osobitným typom autoimunitného ochorenia, pri ktorom vzniká neznášanlivosť lepku. To je bielkovina, ktorá je súčasťou obilnín. Jej prejavy sú veľmi pestré a líšia sa v rôznych vekových skupinách. Pri dlhom neliečenom trvaní zvyšuje riziko nádorov čreva.

Hnačky po užívaní liekov

Mnohé lieky, ako napríklad antibiotiká môžu narúšať prirodzenú rovnováhu medzi ,,dobrými“ a ,,škodlivými“ baktériami v čreve a vyvolávať hnačky.

Funkčné zažívacie poruchy

Osobitnou skupinou sú funkčné poruchy zažívania. Ich príčina nie je presne známa, ale predpokladá sa významný vplyv psychiky. Typickou je neprítomnosť príznakov počas spánku.

Ostatné

V niektorých prípadoch môžu byť príčinou hnačiek alergie na potraviny, ale aj príliš veľký príjem vlákniny v potrave. Obzvlášť vážnou príčinou je rakovina hrubého čreva. Tá síce nie je častou príčinou, ale rozhodne by sa na ňu nemalo zabúdať.

Liečba

Väčšina akútnych hnačiek sa vylieči spontánne v priebehu niekoľkých dní. Avšak v prípade vážnejšieho priebehu u malých detí, s výraznými bolesťami brucha, horúčkoui (nad 38 °C), nálezom krvi v stolici je odporúčané odborné vyšetrenie lekárom. Ten na základe príznakov, fyzikálnych vyšetrení, vyšetrení krvi, vzorky stolice môže prispôsobiť liečbu vyvolávajúcej príčine hnačky. Súčasťou liečby býva dočasná alebo trvalá úprava diéty. Dôraz sa kladie na dostatočnú náhradu tekutín, obzvlášť v prípade malých detí.

V prípade dlhotrvajúcich hnačiek býva najviac prínosným vyšetrením kolonoskopia. Pri nej je lekár schopný prehliadnuť vaše črevo pomocou špeciálneho trubicového prístroja s kamerou. Výhodou je odobratie vzorky čreva, čo môže napomôcť určeniu diagnózy a prispôsobeniu liečby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchaceliakiacrohnova chorobadehydratáciahnačkakrv v stolicinevoľnostulcerózna kolitídavracaniezdravý životný štýl