10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Horúčkovité záchvaty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Febrilné záchvaty (FC) sú kŕče, ktorésa objavujú pri horúčke udetí do 5 rokovvo väčšine prípadov na počiatku infekčného ochorenia. Pôvod tohto stavu nie je úplne objasnený. Záchvaty sa môžu objaviť raz, alebo sa môžu opakovať pri opätovnej horúčke. Nekomplikované febrilné záchvaty majú dobrú prognózupriktorýchje základom liečby znižovanie teploty, liekom prvej voľby je paracetamol alebo ibuprofen.Príčinou horúčkovitých záchvatov môže byť aj celková infekcia alebo infekcie centrálneho nervového systému. Tieto záchvaty sa prejavujú teplotou 38 °C a vyššou, môže byť prítomná porucha vedomia, trasenie nohy či ruky.

Vznik a príčiny

Príčina febrilných kŕčov nie je úplne jasná. Vyskytujú sa pri vzostupe teploty na začiatku infekčného ochorenia. Ich vznik je vekovo ohraničený, vyskytujú sa u detí od pol roka do šiestich rokov. V niektorých prípadoch existuje pozitívna rodinná anamnéza týchto kŕčov. Na vzniku sa podieľa genetická predispozícia, vek a horúčka.

Jednoduché febrilné záchvaty

Vyskytujú sa na začiatku infekčného ochorenia u detí od 6 mesiacov do 6 rokov pri horúčke. Dĺžka trvania záchvatu neprekročí 10 minút a prejavuje sa generalizovanými tonicko-klonickými kŕčmi alebo celkovým poklesom svalového napätia, tento stav je označovaný ako febrilný kolaps. Stav po prekonanom záchvate býva bez ďalších príznakov a ani v rodine sa vo väčšine prípadov nevyskytujú žiadne záchvatové ochorenia. Cieľom terapie je znižovanie teploty.

Komplikované febrilné záchvaty

Vyskytujú sa v tom istom vekovom rozpätí, ale záchvat trvá dlhšie, presahuje hranicu 10 minút. Vo väčšine prípadov je kŕč lokalizovaný do jednej časti tela a objavuje sa opätovne do 24 hodín. Po záchvate sa môže prejaviť paréza nervov, zmeny svalového napätia, bolesť hlavy, vracanie, stuhnutý krk, fotofóbia či fonofóbia. V prípade prevažnej väčšiny pacientov sa vyskytuje v rodine epilepsia. Tento stav si vyžaduje hospitalizáciu so sledovaním životných funkcií a začatím protikŕčovej terapie.

Horúčkovité záchvaty pri neuroinfekcii

Záchvaty môžu sprevádzať zápal mozgu, mozgových obalov, môžu byť prítomné pri hnisavom ložisku v mozgu alebo pri parazitárnej infekcii mozgu. Výskyt týchto kŕčov nie je viazaný na vek a môže byť prítomný aj v dospelosti.

Horúčkovité záchvaty pri celkových infekciách

Pri zápale osrdcovníka, pri prítomnosti baktérií v krvnom obehu alebo pri rozvoji sepsy sa popri ostatných príznakoch môžu vyskytovať kŕče.

Horúčkovité záchvaty po liekoch a toxínoch

Záchvaty sa môžu vyskytnúť po podaní acylpyrínu, antihistaminík (lieky proti alergii), po narkotikách či nikotíne. U detí sa môžeme stretnúť so záchvatmi po očkovaní, najmä po očkovaní proti tetanu, čiernemu kašľu, záškrtu alebo osýpkam. Dieťa môže po zaočkovaní reagovať teplotou, ktorá je podkladom pre vznik kŕčov. Teda nie očkovanie, ale horúčka môže viesť ku kŕčom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
febrilné kŕčehorúčkasvalytrasenie telazvracanie