Hrčka v semenníku (testikulárna hrčka) je abnormálny nález, ktorá môže maťmnoho príčin.Vyskytuje sau mužov, dospievajúcich chlapcov aj malých detí.Nachádza sa buď v jednom semenníku, alebo v oboch, pričom môže spôsobovať opuch. Testikulárne hrčky sú príznakom problému, no nie všetky naznačujú prítomnosť rakoviny semenníkov.Semenníky sú vajcovité mužské reprodukčné orgány, nachádzajúce sa pod penisom v miešku vo visiacej polohe. Ich primárnou funkciou je produkcia spermií a hormónu testosterón. Ak sa objaví hrčka, tento stav by mal skontrolovať lekár. Akékoľvek zmeny na semenníkoch treba sledovať a dať vyšetriť.
Takmer všetky hrčky v semenníkoch vytvárajú znateľný opuch a zmeny v štruktúre. Ďalšie príznaky sa líšia v závislosti od základnej príčiny problému.
Varikokéla zriedka spôsobuje príznaky. Ide o bezbolestné zdurenie, ktoré sa cez kožu rysuje ako zväzok povrázkov nad semenníkom a v jeho okolí.
Hydrokéla je nahromadenie tekutiny medzi obalmi mieška. Prejavuje sa zväčšením mieška a bolestivosťou. Môže spôsobiť pocit brušného tlaku a viditeľný opuch semenníkov.
Spermazokéla je cysta, ktorú si muž nahmatá ako guľaté zatvrdnuté miesto nad semenníkom. Cysta je bezbolestivá a u niektorých mužov môže spôsobiť, že jeden semenník je ťažší ako za normálnych okolností.
Ak je príčinou hrčky infekcia, môže spôsobovať bolesť, opuch a citlivosť v jednom semenníku alebo v oboch. Je sprevádzaná tiež horúčkou, nevoľnosťou a vracaním.
Stav zvaný torzifikácia semenníkov je spôsobený poškodením semenníka. Stav je obvykle veľmi bolestivý a súčasťou ťažkostí môže byť horúčka, časté močenie, bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie a opuch mieška. Muž tiež môže pozorovať neobvyklé umiestnenie semenníka, ktorý býva pri tomto stave umiestnený vyššie ako normálne alebo je nezvyčajne šikmo.
Ak je hrčka v semenníku rakovinová, jej príznaky sú: bolesť v bruchu alebo slabinách, opuch alebo citlivosť v prsníkoch, ťažkosti v miešku, náhly zber tekutiny v miešku, bolesť mieška.
Príčiny hrčiek v semenníkoch takisto závisia od typu problému.
Varikokéla je najbežnejší typ. Vzniká pre zväčšené žily v semenníkoch.
Hydrokéla, tekutina v semenníkoch, môže byť vrodená. Vyššie riziko jej vzniku sa vyskytuje u predčasne narodených chlapcov. Takisto ju môžu spôsobiť ochorenia semenníkov a nadsemenníkov, ako sú zápaly, úrazy, torzie či nádory. Najčastejšie je však neznámeho pôvodu.
Epididymálna cysta sa vyskytuje, keď sa dlhá zvinutá trubica za semenníkmi, epididymis, naplní tekutinou, ktorá nedokáže prirodzene odtiecť. Táto forma testikulárnej hrudky je veľmi častá.
Torzifikácia semenníkov nastane, keď sa semenníky stočia, zvyčajne po zranení alebo nehode.
Epididymitída je zápal trubice epididymis a najčastejšie ju spôsobuje bakteriálna infekcia, vrátane sexuálne prenosných infekcií, ako je kvapavka alebo mikroorganizmy – chlamýdie.
Orchitída je zápal semenníka takisto spôsobený infekciou. V tomto prípade je často príčinou ochorenie mumps.
Príčinou hrčky v semenníkoch môže byť aj pruh. Ak časť čriev prenikne cez slabiny, môže dôjsť k zväčšeniu mieška.
Rakovina semenníkov je najzávažnejšou príčinou hrčky alebo opuchu. Len lekárske vyšetrenie dokáže určiť, či je problém rakovinový.
Prvým krokom je samovyšetrenie, pri ktorom si pacient hrčku nahmatá. V prípade, že je abnormálna a v semenníku predtým nebola, mal by navštíviť lekára. Lekár sa pri vyšetrení zameriava na poznanie všetkých príznakov ako aj informácií o prípadných predošlých zraneniach a tiež základných faktoch o jeho sexuálnom živote.
Počas prehliadky lekár kontroluje stav semenníkov a v prípade potreby môže odporučiť ďalšie testy:
Plán liečby závisí od príčiny.
Varikokéla: Prípadná bolesť z varikokély zvyčajne ustúpi bez liečby. Lekár však môže predpísať lieky proti bolesti. V prípade opakujúcich sa epizód nepohodlia môže byť potrebná operácia na zníženie preťaženia žíl. Operácia zahŕňa prepojenie postihnutých žíl alebo odklonenie prietoku krvi do týchto žíl pomocou iných metód.
Hydrokéla: Liečba hydrokély môže zahŕňať aj operačné riešenie, ale najčastejšie sa vylieči sama v priebehu pár rokov. Operácia zahŕňa uskutočnenie malého rezu v miešku na odčerpanie nadbytočnej tekutiny.
Epididymálna cysta: Epididymálna cysta nevyžaduje liečbu, ak nespôsobuje bolesť alebo nepohodlie. Možno však podstúpiť operáciu. Počas nej chirurg odstráni cystu a miešok utesní vstrebateľnými stehmi (nie je potrebné ich odstrániť)..
Torzifikácia semenníkov: Testikulárne krútenie vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, aby sa semenník rozptýlil a obnovil sa tok krvi. Ak pacient s týmto stavom do šiestich hodín nedostane liečbu, môže mu semenník odumrieť.
Epididytída a orchitída: Bakteriálne infekcie v epididymis alebo semenníkoch sa liečia antibiotikami. V prípade pohlavnej infekcie býva nutné liečiť aj partnera.
Pruh: Najčastejšie sa lieči operáciou.
Rakovina semenníkov: Rakovina semenníkov sa lieči chirurgicky, chemoterapiou, ožarovaním a inými metódami. Konkrétny priebeh liečby závisí od toho, ako skoro sa zistí rakovina, a od ďalších faktorov jej stavu. Chirurgické odstránenie semenníka môže pomôcť úplne zastaviť šírenie rakoviny do iných častí tela.
Pacientove šance na vyliečenie závisia od základnej príčiny hrčky. Väčšina prípadov nie je vážna, rakovina semenníkov je zriedkavá. Je tiež veľmi dobre liečiteľná, najmä ak sa včas diagnostikuje. Za každých okolností je však pri akejkoľvek zmene alebo ťažkostí nutné navštíviť lekára.