Hrčky v prsníku znamenajú miestny opuch či hrbolec, ktoré sa dotykovo líšia od okolitého prsného tkaniva. Existujú rôzne príčiny vzniku takýchto zmien. Väčšina z nich je neškodná, avšak v určitých prípadoch môžu znamenať riziko rakoviny. Preto by každú hrčku v prsníku mal čo najskôr vyšetriť odborník. Hrčky sa môžu objaviť rovnako u žien ako aj u mužov.
Prsné tkanivo sa mení počas celého života. Citlivé je najmä na pôsobenie pohlavných hormónov. Ich zmeny nastávajú najmä v priebehu menštruačného cyklu ženy. Práve z toho dôvodu sa mnoho hrčiek v prsníku spája s menštruáciou.
Najčastejšími príčinami vzniku hrčiek v prsníku sú:
Fibrocystické zmeny v prsníku
U niektorých žien sa môžu tvoriť hrčky ako reakcia na zmeny v hormónoch počas menštruačného cyklu. Hormóny ovplyvňujú tkanivo v prsníku a môžu tvoriť typicky obojstranné mierne bolestivé hrčky. Zväčšujú sa a sú viac citlivé na dotyk najmä tesne pred menštruáciou. Bežne sa objavujú okolo 40. roku života. Po menopauze (prechode) u žien bývajú veľmi vzácne. Nie sú spájané so zvýšeným rizikom rakoviny.
Fibroadenómy
Sú najčastejším benígnym (nezhubným) nádorom prsníka. Typicky sú to tuhé pohyblivé útvary v prsníku. Na dotyk nebývajú bolestivé a väčšinou po čase samy miznú. Riziko zmeny na zhubný nádor je veľmi nízke.
Jednoduché cysty prsníka
Jednoduché cysty prsníka sú vačky vyplnené tekutinou. Ich vznik súvisí so zmenami v hormónoch. Na pohmat sú gumové a okrúhle. Môžu byť mierne bolestivé a sprevádzané výtokom z bradavky. Pred menštruáciou môžu rásť.
Abscesy
Sú dutinky v prsníku vyplnené hnisom. Vznikajú pri bakteriálnej infekcii prsného tkaniva. Najčastejšie postihujú ženy, ktoré dojčia a pri dojčení dochádza k poškodeniu bradavky. Tá je potom viac náchylná na šírenie infekcie. Časť prsníka býva pri abscese výrazne bolestivá, začervenaná a teplejšia ako okolie.
Intraduktálne papilómy
Malinké hrčky v okolí bradavky. Najbežnejšie sú u žien medzi 40. a 50. rokom života. Niekedy ich sprevádza krvácanie z bradavky.
Úrazová nekróza tuku
Typicky vzniká pri údere do prsníka. Dochádza pritom k odumretiu (nekróze) časti tuku, ktorý sa nachádza v prsníku. To má za následok tvorbu guľatej, pevnej a nebolestivej hrčky.
Rakovina prsníka
Je najzávažnejšou príčinou hrčiek v prsníku. Hrčky bývajú najčastejšie tvrdé a majú nepravidelný tvar. Charakteristicky sú ťažko pohyblivé a môžu prirastať ku koži, ktorá pokrýva prsník. Riziko rakoviny prsníka je vyššie u žien, ktoré neboli nikdy tehotné a nedojčili. Okrem toho môže byť príčinou riziková obezita, hormonálna liečba a rodinný výskyt ochorenia.
Každá hrčka v prsníku je dôvodom na čo najrýchlejšiu návštevu lekára. Ten prsníky vyšetrí a, ak je to potrebné, odporučí ďalšie vyšetrenia – ultrazvuk alebo RTG prsníka (mamograf). Po zhodnotení typu hrčky v prsníku môže byť v niektorých situáciách (cysta) zvolené len dôkladné sledovanie. V prípade abscesu lekár môže žene predpísať antibiotickú terapiu.
Prevencia rakoviny prsníka spočíva vo vyhýbaní sa uvedeným rizikovým faktorom a pravidelnom samovyšetrovaní prsníkov alebo v ich vyšetrení u gynekológa.