12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hyperglykémia je medicínsky termín označujúci vysokú hladinu cukru v krvi. Postihuje ľudí s cukrovkou 1. a 2. typu a tehotné ženy. Príležitostne môže postihnúť ľudí, u ktorých nebola cukrovka diagnostikovaná. Hyperglykémia by sa nemala zamieňať s hypoglykémiou, stavom nízkej hladiny cukru v krvi.

Vznik a príčiny

Glukóza (cukor) v krvi je pre existenciu ľudského organizmu nevyhnutná, pretože predstavuje najrýchlejší a najzákladnejší zdroj energie potrebný na fungovanie všetkých metabolických procesov. Keď je však množstvo glukózy v krvi príliš vysoké (nad 10 mmol/l) hovoríme o hyperglykémii. Táto situácia môže byť dočasná alebo dlhodobá. Krv je pri tomto stave príliš hustá a lepkavá. Príčinou je zlyhanie produkcie inzulínu – hormónu, ktorý umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam bola premenená na energiu. V prípade hyperglykémie spôsobenej cukrovkou dochádza k zvýšeniu cukru v krvi v dôsledku prežívania stresu, pri nádche a nachladnutí, zvýšenej konzumácii jedla, nedostatku fyzickej aktivity, nevhodnom nastavení liečby alebo vynechaní liečebnej dávky, dlhodobej liečbe nízkej hladiny cukru v krvi, v dôsledku užívania niektorých liekov (steroidy). Príležitostné sa epizódy hyperglykémie môžu vyskytnúť aj u detí a adolescentov alebo ako dôsledok pridruženého ochorenia (infekcia, horúčka, otrava jedlom, trauma, chirurgická operácia, ochorenia srdca) či v tehotenstve. V prípade dlhodobej neliečenej hyperglykémie dochádza k zmenám v stene cievnej steny a spojivových tkanivách. To vedie k rozvojuchronickýchkomplikáciív podobe poškodenia očí, obličiek, nervov, srdca a k zhoršenému hojeniu rán.

Príznaky

Príznaky hyperglykémie u ľudí s cukrovkou majú tendenciu rozvíjať sa pomaly počas niekoľkých dní alebo týždňov. V niektorých prípadoch sa symptómy objavia až v čase, keď je hladina cukru v krvi už príliš vysoká. Symptómy hyperglykémie sa prejavujú zvýšením pocitu smädu a suchosťou v ústach, častou potrebou močenia, fyzickou únavou, rozmazaným videním, neúmyselnou stratou hmotnosti, bolesťami brucha, opakujúcimi sa infekciami močových ciest, kvasinkovými a kožnými infekciami. U jedincov so zvýšenou hladinou cukru sa často dostavujú pocity oslabenia organizmu a pocitu choroby. Dych má charakteristický ovocný zápach. Štandardne sa za príznaky hyperglykémie považuje, okrem vyššie uvedených, zvýšený pocit hladu, suchá pokožka, popudlivosť, bolesti hlavy, pocit pálenia v ústach, zrýchlený pulz a návaly tepla.

Diagnostika

Pri spozorovaní symptómov sa opakovane v krátkych časových rozostupoch stanovuje hladina cukru v krvi (glykémia) a moči (glykozúria) a sleduje sa prítomnosť ketolátok v moči (ketonúria). Využívajú sa diagnostické testovacie prúžky v ambulancii praktického lekára.

Liečba

K základným postupom patrí aplikácia inzulínu, náhrada tekutín a minerálov a úprava dynamickej rovnováhy medzi kyselinami a zásadami v organizme (udržiavanie acidobázickej rovnováhy). V prípade diagnostikovania cukrovky je dôležitá systematická celoživotná liečba a dodržiavanie režimových dietetických a cvičebných opatrení. Pacient by sa mal striktne riadiť odporúčaniami diabetológia. Odporúča sa úprava stravovacích návykov, zameraná na vyhýbanie sa potravinám, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi (zákusky, sýtené sladené nápoje, sladkosti, potraviny bohaté na sacharidy). Dôležitý je tiež správne nastavený pitný režim, ktorý zabraňuje dehydratácii organizmu. Vhodné je medzi každodenné aktivity zaradiť pravidelné cvičenie, hlavne chôdzu a plávanie. Odporúča sa aj úprava telesnej hmotnosti. Dôležitou súčasťou je pravidelné sledovanie hladiny cukru a prispôsobovanie vyššie uvedených faktorov s ohľadom na výsledky.

Prevencia

Existujú jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko závažnej alebo dlhotrvajúcej hyperglykémie. Patria medzi ne správne stravovacie návyky (minimalizácia sladkých potravín a sacharidov), dodržiavanie liečebného plánu (pravidelná kontrola glykémie, dodržiavanie dávkovania), pravidelná fyzická aktivita.

.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť hlavyčasté močeniecukrovkanávaly teplarozmazané videniesuchá pokožkasucho v ústachúnava