10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hypertyreóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hypertyreóza je stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu funkcie štítnej žľazy. Táto žľaza je dôležitou súčasťou endokrinného systému tela, pretože produkuje hormóny ovplyvňujúce metabolizmus. Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy metabolizmus nekontrolovane urýchľuje, čím spôsobuje množstvo príznakov nepriaznivo vplývajúcich na kvalitu života pacienta. Rovnako ako všetky ochorenia štítnej žľazy hypertyreóza sa častejšie vyskytuje u žien.

Vznik a príčiny

Príčiny hyperfunkcie štítnej žľazy sú rôzne. Najčastejším dôvodom nadprodukcie hormónov štítnej žľazy je autoimunitné ochorenie Graves-Basedowova choroba. Telo bez zjavnej príčiny produkuje protilátky, ktoré pôsobia stimulačne na tkanivo štítnej žľazy. Tá začne nekontrolovane produkovať hormóny tyroxín a trijódtyronín. Prečo telo začne reagovať produkciou protilátok, dosiaľ nie je známe, ale veľkú úlohu hrá dedičná predispozícia na ochorenia štítnej žľazy. Ďalšími príčinami nadmernej produkcie hormónov sú tumory štítnej žľazy. Môže ísť o tumory benígne, zvané uzly – sú to nakopenia zmnoženého tkaniva štítnej žľazy. Zriedkavo sa stáva, že príčinou nadmernej produkcie hormónov je malígny – zhubný – nádor štítnej žľazy (rakovina štítnej žľazy).

Príznaky

Hypertyreóza je charakterizovaná zvýšením metabolizmu, preto je jej príznakom chudnutie napriek neraz extrémne zvýšenej chuti do jedla, ďalej teplá spotená červená koža, zrýchlené tempo reči a pohyby tela. Objavuje sa aj zrýchlený tep a zvýšený krvný tlak, zriedkavé nie sú ani srdcové arytmie, tras rúk, nervozita či nespavosť. U žien môže dôjsť k poruchám menštruačného cyklu. Pri Graves-Basedowovej chorobe sa vyskytuje aj exoftalmus, pri ktorom dochádza k vytlačeniu očí z očných jamiek. Tento príznak môže trvale ohroziť zrak pre neustále vysychanie oka. Najzávažnejším prejavom choroby je tyreotoxikóza. Je to stav ohrozujúci život, charakterizovaný prudkým zvýšením krvného tlaku, nebezpečnými srdcovými arytmiami, poruchou vedomia. Ak je príčinou hypertyreózy tumor štítnej žľazy, jedným z príznakov je hmatateľný útvar na štítnej žľaze.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy je založené v prvom rade na klinickom obraze a na typickom súbore príznakov, na základe ktorých by sa mala stanoviť hladina hormónov štítnej žľazy v krvi. Okrem hladiny tyroxínu a trijódtyronínu, hormónov produkovaných štítnou žľazou, sa v krvi stanovuje hladina stimulačných protilátok, ktoré by svedčili o Graves-Basedowovej chorobe. Samotná štítna žľaza musí byť vyšetrená pohmatom prednej strany krku pacienta. Nesmierne dôležitou súčasťou je ultrasonografické vyšetrenie štítnej žľazy na vylúčenie tumoróznych útvarov.

Liečba

Liečbu, ktorá by potláčala produkciu protilátok pri Graves-Basedowovej chorobe, zatiaľ nepoznáme. V prvej línií sa používajú liečivá na potlačenie funkcie štítnej žľazy (tyreostatiká). Často používaným liečivom je tiamazol. Pri závažných formách hypertyreózy alebo pri formách, ktoré nereagujú na farmakologickú liečbu, sa preferuje operačné riešenie s úplným odstránením štítnej žľazy. Hormóny štítnej žľazy sa potom nahrádzajú tabletkovou formou. Ak hypertyreózu spôsobuje tumor štítnej žľazy, vždy sa volí operačné riešenie s čiastočným alebo úplným odstránením žľazy.

Prevencia

Keďže ochorenia štítnej žľazy často postihujú pacientov s genetickou predispozíciou, najdôležitejšou prevenciou je vedomosť o ochoreniach štítnej žľazy u najbližších príbuzných. Ak si je pacient vedomý častejšieho výskytu týchto ochorení v rodine, je omnoho jednoduchšie ich diagnostikovať a včas liečiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chudnutiedýchavičnosťkrehké nechtynadmerné potenienespavosťštítna žľazatrasenie rúktyreotoxikózavypadávanie vlasov