10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hypnoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Zdravie človeka je do značnej miery ovplyvnené jeho myslením a psychickým rozpoložením. Hypnoterapia (klinická hypnóza) je technika dosahovaná pomocou hypnotických návrhov, realizovaná hypnoterapeutom so špecifickým terapeutickým cieľom. V porovnaní s inými alternatívnymi formami prístupu k zabezpečeniu zdravia je hypnoterapia populárna len mierne. Dôvodom je nízka informovanosť verejnosti o jej širokom využití pri zmierňovaní symptómov chorobných stavov, prípadne odstraňovaní niektorých porúch.

    Hypnoterapia je využitie hypnózy na terapeutické ciele. Pri využití hypnózy na liečenie je nevyhnutná spolupráca medzi hypnoterapeutom a hypnotizovaným. Pri hypnoterapii terapeut (hypnotizér) zameriava pozornosť jedincov cielene mimo prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Pozornosť jedincov usmerňuje na ich vnútorné prežívanie a skúsenosti v špeciálnom stave ich vedomia, v stave intenzívnej vnútornej koncentrácie. Tak vytvára zmeny vo vnímaní a prežívaní prostredníctvom sugescie, teda podnetu vloženého do prežívaného procesu. Podnet potom spôsobí zmenu reakcie na prežívaný stav. Podnet býva obvykle sformulovaný a oznamovaný tak, aby vyvolal zamýšľaný účinok bez kritického uvažovania a bez účasti vôle jedinca. Tieto podnety môžu byť priame (napríklad – po cigarete vám bude zle, nechcete fajčiť) alebo nepriame. Nepriame prebiehajú počas bežného rozhovoru a majú podobu metafor, príbehov či rozprávok (vykreslenie situácie, ktorá nastane, keď prestanete fajčiť). Zrealizované zmeny v pocitoch, vnímaní, myslení alebo správaní jedinca takto ponúkajú širokú škálu medicínskych a psychologických výhod.

    Využitie hypnoterapie

    Prostredníctvom hypoterapie možno odstrániť niektoré psychické, psychosomatické a somatické problémy, podporiť motiváciu a túžbu po životnej zmene. Mylné predstavy o hypnóze ako o forme kontroly myslenia či vedomia, propagované scénami ilustrujúcimi nedobrovoľné a niekedy aj trápne správanie ľudí, majú tendenciu podkopávať terapeutický potenciál hypnózy.

    Hoci populácia je otvorená myšlienke využitia hypnoterapie, tento postup stále nachádza uplatnenie skôr pri liečbe duševného zdravia než telesnej bolesti alebo pri liečbe symptómov niektorých klinických stavov.

    Medzi zdravotné a nemedicínske výhody, ktoré možno hypnoterapiou docieliť, patrí zmierňovanie chorobného strachu (fóbie), budovanie lepších zručností v oblasti riadenia času (manažment), zmierňovanie bolestivosti pri lekárskych a chirurgických zákrokoch a iné. V zahraničí existujú pracoviská, kde sa hypnoterapia využíva aj pri liečbe ochorení, ako je syndróm dráždivého čreva, pri liečbe chronických bolestí, miernení symptómov pacientov s rakovinou, pri liečbe nespavosti, pri tlmení bolesti ako dôsledku pracovných úrazov, bolestivosti svalov, migrén, nevoľnosti, na liečenie psychických ochorení, miernenie pôrodných bolestí a strachu z pôrodu.

    Priebeh hypnoterapie

    Súčasťou úvodného stretnutia s hypnoterapeutom je okrem rozhovoru o cieľoch terapie určenie hypnability – schopnosti vstupovať do hypnotického stavu, ktorá je u každého iná. Nasleduje pohodlné usadenie do kresla a sústredenie sa na pomocný fixačný bod, sprevádzané pomalým zatváraním očí a pokojným hlasom hypnoterapeuta. Po niekoľkých sedeniach sa namiesto fixačného bodu používa gesto, prípadne slovo, ktoré hypnotický stav navodí. Za obvyklých podmienok sa hypnóza nespája s prežívaním nepríjemných stavov, býva však spojená s bolestivosťou hlavy.

    Reakcie pacienta

    Existujú tri typy reakcií na hypnózu. Pohybová reakcia znamená, že klient dvíha ruky, chodí, ale pritom je v hypnotickom stave. Druhou reakciou je hlboká relaxácia, pripomínajúca spánok. Tretia forma reakcie sa prejavuje stuhnutím svalov.

    Hypnoterapia nie je vhodná pri závažných psychiatrických diagnózach, ako sú schizofrénia, poruchy osobnosti a podobne.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    chronická bolesťfóbiamozogpsychická závislosťrakovina