12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Infekcie dýchacích ciest (RTI)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcie dýchacích ciest (RTI) sa môžu vyskytnúť v horných a dolných dýchacích cestách. Horné dýchacie cesty zahŕňajú dýchacie cesty nad hlasivkami vrátane hltana a nosa, dolné dýchacie cesty tvorí hrtan, priedušnica, priedušky a pľúca. Akútna respiračná infekcia môže interferovať s normálnym dýchaním. Veľmi nebezpečné je to pre deti, starších ľudí a pacientov s poruchami imunitného systému.

Príznaky

Infekcia dýchacích ciest sa prejavuje bolesťou hrdla, kašľom, problémami v nose a pri dýchaní, bolesťou tela až únavou. Ak sa vyskytne horúčka nad 39 °C, zimnica, ťažké dýchanie, závrat či strata vedomia, je nutná okamžitá návšteva lekára.

Vznik a príčiny

Príčinou infekcie horných dýchacích ciest môže byť akútna faryngitída, akútna infekcia uší a bežné nachladnutie.

Príčinou infekcie dolných dýchacích ciest môže byť bronchitída, pneumónia a bronchiolitída.

Je takmer nemožné vyhnúť sa vírusom a baktériám, ale existujú rizikové faktory zvyšujúce hrozbu vzniku akútnej respiračnej infekcie. Imunitný systém detí a starších dospelých je náchylnejší na vírusy. Deti sú mimoriadne ohrozené pre neustály kontakt s inými deťmi, ktoré by mohli byť nosičmi vírusov. Deti si tiež nedostatočne umývajú ruky, trú si nimi oči i ústa, to vedie k šíreniu vírusov.

Ľudia so srdcovým ochorením alebo inými pľúcnymi problémami sú náchylnejší na tieto typy infekcií. Každý človek, ktorého imunitný systém môže byť oslabený inou chorobou, je ohrozený. Zvýšené riziko je aj u fajčiarov, ktorí znižujú kapacitu svojich pľúc.

Diagnostika

Pri vyšetrení prípadnej infekcie sa lekár zameriava na dýchanie. Počúvaním skontroluje tekutinu a zápal v pľúcach, takisto môže nahliadnuť do nosa a uší a skontrolovať krk. Ak sa domnieva, že infekcia je v dolných dýchacích cestách, môže byť na kontrolu stavu pľúc potrebné röntgenové alebo CT vyšetrenie. Diagnostickým nástrojom môže byť aj pulzná oxymetria, ktorá meria, koľko kyslíka sa dostáva do pľúc. Keď lekár potrebuje presnejšiu diagnózu, pacientovi pomocou tampónu odoberie vzorku vykašľanej tekutiny a nechá ju otestovať v laboratóriu, aby sa zistil typ vírusu alebo baktérie.

Liečba

Väčšina príčin akútnej respiračnej infekcie nie je liečiteľná. Preto je najlepšou metódou na odvrátenie škodlivých respiračných infekcií prevencia. Vakcíny MMR (osýpky, príušnice a ružienka) a pertusová vakcína podstatne znižujú riziko vzniku infekcií dýchacích ciest. Ďalšie možnosti sú očkovanie proti chrípke a pneumokokom. K prevencii patrí aj dodržiavanie hygieny a vyhýbanie sa nákaze.

Aby pacient lepšie zvládal príznaky, lekár na základe vyšetrenia môže predpísať úľavové lieky. Stav potom sleduje. Ak má lekár podozrenie na bakteriálnu infekciu, môže predpísať antibiotiká.

Komplikácie respiračnej infekcie sú mimoriadne závažné a môžu viesť k trvalému poškodeniu, dokonca k smrti. Patrí k nim zastavenie dýchania, ku ktorému dochádza, keď pľúca prestávajú fungovať, respiračné zlyhanie, nárast oxidu uhličitého v krvi spôsobený tým, že pľúca nefungujú správne, a kongestívne srdcové zlyhanie.

Ako žiť s chorobou

V prípade infekcií dýchacích ciest je nadovšetko dôležitá hygiena. Treba si umývať ruky, vyhýbať sa kvapôčkam pri kýchaní, fajčeniu, zdravo sa stravovať a posilňovať imunitu. Keď sa objavia príznaky, netreba vírus či baktérie ďalej šíriť a v domácom prostredí ich dôkladne preliečiť.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť hrdlakašeľpľúcaprieduškyslabosťteplotaúnavazápal priedušiek