10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Infekcie uší

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Sluch je dôležitý pre komunikáciu, rozvoj sociálnych vzťahov, získavanie informácií, pocit osobnej istoty a bezpečnosti, vnímanie pocitu rovnováhy, polohy tela v priestore a iné. Sídlom sluchu je ucho, zložené z vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Ktorúkoľvek časť tohto zmyslového orgánu môžu poškodiť infekcie. Závažné sú predovšetkým tie, ktoré prebiehajú vo vnútornom a strednom uchu. Infekcie uší sú často bolestivé vinou zápalu a hromadenia tekutín v strednom uchu. Často si vyžadujú antibiotickú liečbu. Dlhodobé problémy súvisiace s infekciami uší, pretrvávaním tekutiny v strednom uchu alebo s častými infekciami môžu spôsobiť problémy so sluchom a iné závažné komplikácie.

Vznik a príčiny

Akútny zápal stredného ucha patrí medzi najčastejšie bakteriálne alebo vírusové infekcie postihujúce stredné ucho, teda priestor, vyplnený vzduchom, ktorý sa nachádza za bubienkom a ktorý obsahuje drobné sluchové kostičky (kladivko, strmienok, nákovka). Táto infekcia častejšie postihuje deti ako dospelých, pravdepodobne v dôsledku častejších zápalov nosohltana, s ktorým je stredné ucho spojené Eustachovou trubicou. Infekcie uší sú spôsobené baktériami alebo vírusmi, ktoré preniknú do priestoru stredného ucha. Často sú dôsledkom iného ochorenia, prebiehajúceho najčastejšie v dýchacích cestách, prípadne na rozhraní dýchacích a tráviacich ciest. Medzi časté príčiny infekcií patrí prechladnutie, chrípka a alergie, ktoré sa prejavujú poškodeniami alebo opuchom nosovej dutiny, nosohltana, dýchacích ciest a predovšetkým Eustachovej trubice. Eustachova trubica je kanál, ktorý spája stredné ucho s nosohltanom, teda miestom, kde vyúsťuje nosová dutina. Jej význam spočíva v regulácii tlaku vzduchu v strednom uchu a odvode sekrétu zo stredného ucha do hltana. Akákoľvek infekcia v tomto anatomickom priestore vystavuje stredné ucho zvýšenému riziku preniknutia infekcie. Opuch, zápal a hlien ako dôsledok infekcie horných dýchacích ciest alebo alergie môžu tieto trubice zablokovať a spôsobiť hromadenie tekutiny v strednom uchu. Premnoženie baktérií alebo vírusov v tejto tekutine sa prejaví vznikom infekcie uší. Infekcie uší sú bežnejšie u detí, čiastočne preto, lebo ich Eustachove trubice sú užšie, a zároveň preto, že sú častejšie postihnuté opakovanými infektmi dýchacích ciest.

K častým infekciám uší dochádza aj pre blízkosť mandlí – lymfatického tkaniva, ktoré zohráva úlohu v aktivite imunitného systému. Ich zväčšenie môže zablokovať vyústenie Eustachovej trubice, tak prispieva k infekciám stredného ucha. Medzi časté infekcie uší patrí otitis media s tvorbou výpotku a chronický otitis media s výpotkom (nie sú dôsledkom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, ale nahromadením tekutiny v dôsledku dysfunkcie alebo neinfekčnej blokády Eustachových trubíc) a chronické zápalové otitis media (pretrvávajúca infekcia uší, ktorá často vedie k perforácii bubienka). Medzi rizikové faktory patrí vek (deti vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov sú náchylnejšie), skupinové vzdelávanie (jasle, škôlky, školy), dojčenská výživa (deti pijúce v polohe ležmo majú vyššiu tendenciu ku vzniku infekcie uší než dojčené deti), sezónne faktory (infekcie uší sú najčastejšie počas jesene a zimy, súvisí to so zvýšeným výskytom infekcie chrípky a alergií v tomto období), ale i expozícia tabakovému dymu alebo vysoká úroveň znečistenia ovzdušia

Príznaky

Nástup symptómov sprevádzajúcich infekcie uší je zvyčajne rýchly. Bez ohľadu na vek patrí medzi typické symptómy silná, ostrá a vystreľujúca bolesť uší, najmä pri ležaní alebo uchopení za ucho. Bolesť spôsobuje aj ťažkosti so spánkom, v prípade detí sa častejšie dostavuje plačlivosť. U detí aj dospelých je typickým znakom zvýšená podráždenosť. Bežné sú poruchy rovnováhy a komplikácie so sluchom v zmysle neschopnosti reagovať na niektoré zvukové podnety. U veľkého množstva postihnutých je príznakom zvýšenie teploty často na viac ako 38 °C, výtok zo zvukovodu, bolesť hlavy a strata chuti do jedla. Návšteva lekára sa odporúča, ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, prípadne sa bolesť stupňuje a príznaky sa zintenzívňujú, a v situácii, keď je výtok zo zvukovodu intenzívny, obsahuje hnis, prípadne krv.

Diagnostika

Infekciu pomáha lekárovi určiť anamnéza pacienta, doplnená vyšetrením ucha, nosa a hrdla otoskopom a vyšetrením dýchania stetoskopom. Pneumatický otoskop používa lekár na diagnostikovanie infekcie uší, konkrétne na posúdenie, či je za bubienkom nahromadená tekutina. Tympanometriou lekár vyšetruje pohyb bubienka. Akustická reflektometria zisťuje, koľko zvuku vyžarovaného zo zariadenia sa odrazí od povrchu bubienka. Ak sú infekcie uší časté, lekár indikuje vyšetrenie u audiológa.

Liečba

Príznaky infekcií uší sa zvyčajne zlepšujú v priebehu prvých pár dní a väčšina infekcií sa počas jedného až dvoch týždňov upraví bez akejkoľvek liečby. Na tlmenie bolesti sa využíva tepelná terapia (teplý obklad aplikovaný na postihnutú oblasť), prípadne podávanie liečiv s účinnou látkou acetaminofén alebo ibuprofen. Ak terapia nezaberá, lekár indikuje liečbu antibiotikami. Tympanocentéza je pomerne zriedkavá a predstavuje zavedenie malej hadičky, ktorou sa prepichne bubienok a tak sa zabezpečí odtok tekutiny zo stredného ucha.

Prevencia

K preventívnym opatreniam sa radí zabránenie bežným prechladnutiam, očkovanie proti chrípke, využívanie pneumokokových a iných vakcín proti bakteriálnym infekciám, obmedzenie času, ktorý jedinec trávi vo väčších skupinách, vyhýbanie sa cigaretovému dymu a znečistenému ovzdušiu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť ušípodráždenosťporucha spánkustredné uchovnútorné uchozápal stredného ucha