12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Intrauterinná inseminácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Intrauterinná inseminácia (IUI) je liečba plodnosti, ktorá zahŕňa umiestnenie spermií dovnútra maternice pre uľahčenie oplodnenia. Liečba je prvou možnosťou takzvaného umelého oplodnenia. IUI uľahčuje začiatok cesty, no spermie stále potrebujú dosiahnuť a oplodniť vajíčko v ďalšej fáze samostatne. Je to menej invazívna a lacnejšia možnosť, aj keď menej úspešná, v porovnaní s oplodnením in vitro.

Vznik a príčiny

Lekár ordinuje možnosť IUI najčastejšie z týchto dôvodov:

  • neschopnosť vaginálneho sexu pre telesné postihnutie alebo psychosexuálny problém,
  • jeden z partnerov je infikovaný vírusom HIV a nie je bezpečné mať nechránený sex,
  • žena je bez partnera a je oplodnená pomocou darcovských spermií z licenciovanej spermobanky,
  • nepriaznivý stav krčka maternice vrátane problémov s cervikálnym hlienom,
  • cervikálne tkanivo jazvy z minulých procedúr, ktoré môže brániť spermiám preniknúť do maternice,
  • ejakulačná dysfunkcia.

Pacientka, ktorej naordinujú IUI, musí mať vajcovody otvorené, priechodné a zdravé.

IUI sa neordinuje, ak:

  • jeden z partnerov trpí nevysvetliteľnou neplodnosťou,
  • muž má nízky počet alebo nízku kvalitu spermií,
  • žena trpí vážnejšou endometriózou.

Výskum naznačuje, že v týchto prípadoch zákrok nezvýši šance na otehotnenie v porovnaní s prirodzenými pokusmi. Kritériá a spôsoby liečby môžu byť v jednotlivých, verejných alebo súkromných, medicínskych centrách rôzne. Liečbu poskytujú najčastejšie kliniky reprodukčnej medicíny.

Diagnostika

U viacako 80 percent párov, v ktorých je žena mladšia ako 40 rokov, by malo prísť k oplodneniu v priebehu jedného roka od začiatku pravidelného nechráneného sexu, a to aspoň každý 2. až 3. deň bez použitia antikoncepcie. Až potom by mala nastúpiť lekárska pomoc. Pár ju môže vyhľadať skôr, ak:

  • žena má 36 rokov a viac – pokles plodnosti sa začne zrýchľovať
  • má akýkoľvek dôvod na obavy o plodnosť – napríklad liečba rakoviny alebo podozrenie zo sexuálne prenosnej infekcie.

Problém s otehotnením môže mať aj emocionálny základ, preto je potrebná vzájomná citová podpora. Stres je jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť plodnosť.

Lekár zvažuje aj medicínsku a sexuálnu anamnézu páru, predchádzajúce tehotenstvá, pôrody, potraty, charakter menštruačného cyklu ženy, dĺžku a termín ukončenia užívania antikoncepcie, sexuálny život páru a jeho problémy, užívanie iných liekov.

Ako sa vykonáva zákrok
IUI sa vykonáva v prirodzenom (nestimulovanom) cykle alebo v stimulovanom. Pre úspešnejší výsledok by sa mal cyklus IUI vykonať hneď po ovulácii. Ovulácia sa vyskytuje medzi 12. a 16. dňom od začiatku menštruačného cyklu. Jej načasovanie sa môže meniť pri nepravidelnom menštruačnom cykle. Dá sa lepšie detegovať lekárskym prístrojom alebo krvnými testami.

V stimulovanom cykle sa užívajú lieky na plodnosť kvôli stimulácii ovulácie pred IUI. V tomto prípade sa na sledovanie vývoja vajíčok používajú vaginálne ultrazvukové skeny. Keď je vajíčko vyspelé, pacientka dostane hormonálnu injekciu, ktorá vyvolá jeho uvoľnenie.

Vzorka semena sa „umyje“ a prefiltruje, získa sa jej ideálny koncentrát a tenkou flexibilnou trubicou (katéter) sa zavedie cez vagínu do maternice. Tento proces je väčšinou bezbolestný a netrvá dlhšie ako 10 minút.

Ak pár absolvuje každý mesiac postup IUI, miera jeho úspešnosti v závislosti od viacerých premenných dosahuje až 20 percent. IUI sa môže vykonať aj prostredníctvom zmrazených darcovských spermií, a to aj u slobodných matiek.

Prevencia

Celkovú aktuálnu plodnosť môžu ovplyvniť aj faktory životného štýlu. K nim patrí fajčenie, hmotnosť, konzumácia alkoholických nápojov, užívanie drog a stres.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
maternicatehotenstvo