17.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Je užívanie byliniek v tehotenstve bezpečné?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hoci moderná medicína nahradila väčšinu prírodných doplnkov syntetickou náhradou, existuje veľa ľudí, ktorí stále hľadajú prírodné bylinky a vitamíny, na poskytnutie základnej výživy a úľavy od bežných nepríjemných pocitov.

V našom článku sa venujeme rôznym bylinkám vo vzťahu k tehotenstvu. Po jeho prečítaní sa dozviete:

  • aké sú odporúčania pre užívanie byliniek počas tehotenstva,
  • aké predstavujú bylinky riziká pre tehotné ženy,
  • prečo ich treba užívať s opatrnosťou,
  • niečo o konkrétnych bežne používaných bylinkách.

Bylinky a bylinné doplnky nepodliehajú dostatočnej kontrole

Mnoho bylinkárov verí, že bylinky sú často lepšie, lacnejšie a zdravšie ako ich medicínske náprotivky. Mnohí lekári však neodporúčajú bylinné prípravky pre tehotné ženy, pretože bezpečnosť nebola preukázaná rozsiahlym výskumom. Na rozdiel od liekov na predpis, prírodné bylinky a vitamínové doplnky neprechádzajú rovnakým procesom kontroly a hodnotenia zo strany kontrolných organizácií. V dôsledku toho sa kvalita a sila bylinného doplnku môže líšiť medzi dvoma šaržami toho istého produktu a medzi produktmi od rôznych výrobcov.

Spotrebitelia majú obmedzené možnosti ako zistiť, či výrobok splní to, čo uvádza štítok, a ako bezpečný môže byť. Môže byť ťažké nájsť spoľahlivé informácie o produkte, čo následne sťažuje skúmanie účinnosti týchto produktov.

Aké sú riziká užívania bylín počas tehotenstva?

Aj keď sú bylinky prírodné, nie všetky bylinky je bezpečné užívať počas tehotenstva. FDA (U.S. Food and Drug Administration) vyzýva tehotné ženy, aby neužívali žiadne rastlinné produkty bez toho, aby sa najprv porozprávali so svojím lekárom. Ženy sú tiež vyzývané, aby sa poradili s vyškoleným a skúseným bylinkárom (alebo inými odborníkmi vyškolenými na prácu s bylinkami), ak chcú užívať bylinky počas tehotenstva. Niektoré rastlinné produkty môžu obsahovať látky, ktoré sú v tehotenstve kontraindikované.

Rôzne byliny môžu obsahovať látky, ktoré sú schopné spôsobiť potrat, predčasný pôrod, kontrakcie maternice alebo poškodenie plodu. Uskutočnilo sa len málo štúdií na meranie účinkov rôznych bylín na tehotné ženy alebo plody.

Opatrnosť s ich užívaním je základ

V závislosti od zdroja niektoré informácie uvádzajú bylinu ako bezpečnú na konzumáciu počas tehotenstva, zatiaľ čo iný zdroj môže uvádzať rovnakú bylinu ako nebezpečnú. Preto je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom alebo s vyškoleným bylinkárom predtým, ako začnete užívať akýkoľvek prírodný liek alebo bylinku počas tehotenstva.

Niektoré organizácie, ktoré sa špecializujú na bylinky, vykonali rozsiahle testovanie ich bezpečnosti. Tieto organizácie často uvádzajú bylinky s ich hodnotením bezpečnosti pre všeobecnú populáciu a pre tehotné alebo dojčiace ženy. Tieto hodnotenia môžu byť často mätúce a ťažko interpretovateľné, preto sa odporúča porozprávať sa s odborníkom, ktorý je oboznámený s užívaním týchto bylín počas tehotenstva. Jednou z kľúčových vecí pri pochopení hodnotenia bezpečnosti je venovať pozornosť tomu, na aký typ použitia je hodnotenie určené. Napríklad užívanie rozmarínu sa považuje za pravdepodobne bezpečné, ak sa používa perorálne v množstvách, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v potravinách.

Avšak v tehotenstve sa rozmarín považuje za pravdepodobne nebezpečný, keď sa užíva perorálne v liečivých množstvách. Rozmarín môže mať totiž stimulačné účinky na maternicu a menštruáciu, preto je najlepšie sa jeho užívaniu vyhnúť. Nie sú k dispozícii dostatočné spoľahlivé informácie o bezpečnosti lokálneho (napr. na kožu) použitia rozmarínu počas tehotenstva. Toto je ukážkový príklad toho, ako spôsob užitia byliny mení hodnotenie bezpečnosti. Vieme, že malé množstvo rozmarínu vo vašej paradajkovej omáčke nie je rizikom pre vás a vaše dieťa.

Ak by ste však rozmarín použili vo veľkej dávke, napríklad v liečivých množstvách, mohlo by to byť pre vaše tehotenstvo nebezpečné. To isté platí pre bylinky, ako je cesnak, šalvia, zázvor a kurkuma. Všetky tieto bylinky môžu byť v tehotenstve kontraindikované, ak sa používajú vo veľkých alebo koncentrovaných dávkach, ale považujú sa za bezpečné, ak sa používajú v množstvách, ktoré sa nachádzajú v potravinách.

V nasledujúcej časti článku si rozoberieme zopár konkrétnych bylín používaných či už vo vašej kuchyni a domácnosti, alebo vo forme liečivých doplnkov.

Autor: Tatjana Baibakova/Shutterstock

Zázvor a jeho výhody

Zázvor sa používa ako liek proti nevoľnosti a antiemetikum. Odporúčaná denná dávka zázvoru je do 1g sušeného prášku. Jediná slepá klinická štúdia ukázala, že zázvor je účinným bylinným liekom na zníženie nevoľnosti a zvracania počas tehotenstva. Táto štúdia tiež navrhla dennú celkovú dávku 100 mg zázvoru v kapsule.

Randomizovaná kontrolovaná klinická štúdia vykonaná na 120 ženách počas 20 týždňov tehotenstva s príznakmi rannej nevoľnosti ukázala, že konzumácia 1500 mg sušeného zázvoru počas 4 dní zlepšuje nevoľnosť a zvracanie. Štúdia tiež odhalila, že novorodenci, ktorých matky konzumovali zázvor počas tehotenstva, mali normálnu pôrodnú hmotnosť. Konzumácia zázvoru v množstvách používaných pri príprave jedla je pravdepodobne bezpečná. Užívanie vyšších dávok zázvoru nie je pre tehotné ženy bezpečné.

Nežiaduce účinky zázvoru

V literatúre sa uvádza, že zázvor nie je bezpečná bylina. Je to potenciálne abortívum pri vysokých dávkach (denná spotreba > 1000 mg). Vyššie dávky zázvoru môžu spôsobiť riedenie krvi, žalúdočné ťažkosti a pálenie záhy.

Cesnak a jeho výhody

Cesnak sa v rôznych krajinách bežne používa ako zložka potravín a ako korenie. Štúdia zameraná na antimikrobiálnu a antifungálnu aktivitu cesnaku ukázala, že tieto vlastnosti ho robia vhodným na konzumáciu počas tehotenstva. Cesnak posilňuje imunitný systém ženy, to zase pomáha ženám mať zdravé tehotenstvo a zdravé deti. Konzumácia cesnaku počas tehotenstva je dôležitá na zníženie rizika preeklampsie a retencie bielkovín v moči.

Nežiaduce účinky cesnaku

Na začiatku tehotenstva je potrebné vyhnúť sa nadmernému užívaniu cesnaku. Tehotné ženy s poruchami štítnej žľazy by sa jeho užívaniu mali vyhýbať. Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať užívaniu cesnaku pred operáciou vrátane cisárskeho rezu, pretože môže narúšať zrážanie krvi. Ďalším nepriaznivým účinkom používania cesnaku počas tehotenstva je, že môže zhoršiť pálenie záhy.

Brusnica a jej výhody

Užívanie brusníc počas tehotenstva je dôležité na prevenciu infekcie močových ciest, žalúdočných vredov, periodontálnych ochorení a chrípky. Prieskum uskutočnený na 400 nórskych ženách po pôrode uviedol, že brusnica bola jednou z najčastejšie používaných bylín počas tehotenstva, väčšinou práve pri infekcii močových ciest.

Nežiaduce účinky užívania brusníc počas tehotenstva si vyžadujú ďalšie skúmanie.

Autor: StockImageFactory.com/Shutterstock

Valeriána lekárska a jej výhody

Valeriána lekárska sa používa ako mierne sedatívum, ktoré pacientom pomáha zaspať a zmierňuje stres a úzkosť. Chýbajú bezpečnostné informácie o konzumácii valeriány lekárskej počas tehotenstva. Dôrazne sa odporúča, aby sa tehotné ženy pred užívaním valeriány počas tehotenstva porozprávali s lekárom.

Nežiaduce účinky valeriány

Štúdie uskutočnené na myšom plode ukázali, že konzumácia valeriány počas tehotenstva významne znížila hladinu zinku v mozgu. Toto zistenie naznačuje, že užívanie valeriány počas gravidity by malo byť obmedzené.

Garcinia kola a jej výhody

Bitter kola“ je rastlina pochádzajúca z Afriky. Afričania používajú kolu pre tehotné ženy už od vekov. V súčasnosti sa popularita horkej koly rozšírila po celom svete.

Bitter kola obsahuje živiny a vitamíny vhodné pre tehotenstvo. Pre Afričanov je najlepším doplnkom pre tehotné ženy. Zdravotné výhody bitter koly zahŕňajú liečbu nevoľnosti a zvracania, robí maternicu zdravšou, posilňuje tehotné ženy a normalizuje krvný obeh tehotných žien. Bitter kola obsahuje veľmi silný kofeín. Jedno zrnko obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako dva poháre kávy. Tehotné ženy teda musia piť len odporúčanú dávku (jedna malá šálka denne).

Nežiaduce účinky bitter koly

Požitie veľmi vysokých dávok bitter koly sa neodporúča. Veľmi vysoká dávka nie je dobrá pre zdravie maternice ženy.

Senovka grécka a jej výhody

Konzumácia senovky gréckej počas tehotenstva zvyšuje tvorbu mlieka. Presný mechanizmus konzumácie senovky gréckej a zvyšovania produkcie mlieka nie je dobre známy. Predpokladá sa však, že semená senovky gréckej obsahujú prekurzor hormónu, ktorý zvyšuje produkciu mlieka.

Nepriaznivý účinok senovky gréckej

Veľké množstvá senovky gréckej môžu spôsobiť kontrakcie maternice, potrat alebo predčasný pôrod. Mohlo by to ovplyvniť hladinu cukru v krvi, takže tehotné ženy s inzulín-dependentným diabetes mellitus by sa jej mali vyhýbať. Môže tiež spôsobiť pálenie záhy.

Ostružina malinová a jej výhody

List ostružiny malinovej je bohatý na minerály na podporu rýchleho pôrodu s minimálnym krvácaním. Môže sa použiť aj pri hnačke. Denná odporúčaná dávka je 1,5–5 g. Tradične sa malinový list používa v neskorom tehotenstve na skrátenie trvania pôrodu a zníženie komplikácií tehotenstva. Tehotné ženy by sa mali poradiť s lekárom alebo lekárnikom pred užitím malinového listu v tehotenstve. Nepredpokladá sa, že ovocie maliny predstavuje riziko pre matku alebo dieťa počas tehotenstva. Niektoré ženy ho užívajú počas posledných 2 mesiacov pred pôrodom, zatiaľ čo iné ho berú počas celého tehotenstva. V randomizovanej klinickej štúdii dostávalo 192 žien v 32. týždni tehotenstva 1,2 g tabliet z malinových listov dvakrát denne. Štúdia nezaznamenala žiadne nežiaduce účinky na matky alebo dojčatá. Aktívna liečba listom maliny skrátila druhú dobu pôrodnú a znížila rýchlosť pôrodu kliešťami. Retrospektívna pozorovacia štúdia vykonaná na 108 tehotných ženách ukázala, že u 57 žien, ktoré požili malinové listy, bola menšia pravdepodobnosť umelého pretrhnutia blán alebo potreby cisárskeho rezu, klieští alebo vákuového pôrodu než u 51 kontrolných žien. Ženy požívali malinové listy na bolestivé obdobia v tehotenstve, ranné nevoľnosti, aby zabránili potratu, uľahčili pôrod a obohatili materské mlieko.

Nepriaznivý účinok maliny si vyžaduje ďalšie skúmanie.

Autor: kostrez/Shutterstock

Harmanček pravý a jeho výhody

Harmanček sa používa ako mierne sedatívum a na podporu trávenia. Používa sa na liečbu rannej nevoľnosti. Nemecký harmanček je typ, ktorý sa najčastejšie používa ako liečivá bylina, ktorej extrakty údajne zvyšujú tonus svaloviny maternice. Harmanček neobsahuje kofeín, čo ho robí bezpečnejším pre tehotné ženy. Neexistujú dostatočné informácie na to, aby sa dalo s istotou povedať, či harmanček môže počas tehotenstva poškodiť plod. Rovnako ako u mnohých iných bylín, plný účinok harmančeka, najmä v spojení s inými liekmi a bylinami, nebol presvedčivo študovaný.

Nepriaznivý účinok harmančeka

Harmanček môže spôsobiť zvýšený prietok krvi, kontrakcie, potrat alebo predčasný pôrod. Môže tiež spôsobiť alergické reakcie.

Šalvia lekárska a jej výhody

Odporúča sa užívať šalviu až od 37. týždňa. Môže sa použiť na vyvolanie pôrodu, ak je telo pripravené na pôrod. Môže stimulovať uvoľňovanie oxytocínu u tehotných žien. Požívanie šalvie lekárskej sa počas pôrodu dôrazne odporúča, aby sa zintenzívnili kontrakcie a aby sa zefektívnilo sťahovanie horizontálnych svalov maternice, aby sa otvoril krčok maternice a dieťa sa posunulo dole do panvy a do pôrodných ciest. Najjednoduchší a najbežnejší spôsob použitia šalvie lekárskej počas pôrodu je naniesť niekoľko kvapiek na suchú handričku – matka bude vdychovať arómu, keď ju potrebuje, aby bola pokojnejšia a uvoľnenejšia počas kontrakcií.

Nežiaduce účinky šalvie lekárskej

Veľkým dávkam je najlepšie sa vyhnúť kvôli obavám z potenciálneho potratu a abortívneho účinku.

Aníz a jeho výhody

Orálne sa aníz používa na dyspepsiu, plynatosť, rinoreu (výtok z nosa) a ako expektorans, diuretikum a stimulant chuti do jedla. Aníz sa používa aj na zvýšenie laktácie a uľahčenie pôrodu. Lokálne sa aníz používa na liečbu vší, svrabu a psoriázy. Používanie anízu počas tehotenstva je pravdepodobne bezpečné, ak sa užíva perorálne v množstvách bežne sa vyskytujúcich v potravinách. Nie sú k dispozícii dostatočné spoľahlivé informácie o bezpečnosti anízu pri perorálnom užívaní v liečivých množstvách počas tehotenstva. Avšak aníz používaný v malých množstvách v bylinnom čaji je bezpečný, pretože expozícia je relatívne nízka .

Nežiaduce účinky anízu

Pri lokálnom použití môže aníz v kombinácii s inými bylinkami spôsobiť lokálne svrbenie. U alergických pacientov môže inhalovaný alebo požitý aníz spôsobiť rinokonjunktivitídu, astmu a anafylaxiu. Esenciálny olej a koncentrovaný aníz by sa mali v tehotenstve vylúčiť kvôli obavám, že by mohli spustiť predčasný pôrod.

Zelený čaj a jeho výhody

Zelený čaj je dôležitý na reguláciu hladiny cukru v krvi, cholesterolu a krvného tlaku. Taktiež urýchľuje metabolizmus a poskytuje prirodzený zdroj energie. Môže pomôcť stabilizovať náladu tehotnej matky. Neodporúča sa však piť príliš vysokú dávku zeleného čaju. Odporúčaná dávka kofeínu denne je 300 mg.

Nežiaduce účinky zeleného čaju

Štúdie ukázali, že tehotné ženy, ktoré konzumovali zelený čaj, boli vystavené riziku spontánneho potratu. Tehotné ženy, ktoré počas tehotenstva konzumujú vysoké množstvo kofeínu, majú šancu donosiť deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Štúdie ukázali aj fakt, že konzumácia vysokých dávok kofeínu zvyšuje riziko pôrodu mŕtveho dieťaťa.

Aj keď sa vyššie spomínané štúdie venovali konzumácii kávy, konzumácia vysokých dávok zeleného čaju môže mať nepriaznivé účinky na matky a ich dojčatá. Kofeín nachádzajúci sa v káve a zelenom čaji sa veľmi nelíši. Konzumácia príliš veľkého množstva kofeínu (viac ako 300 mg denne alebo viac ako osem šálok denne) môže spôsobiť potrat. Konzumácia príliš veľkého množstva kofeínu môže tiež spôsobiť problémy so spánkom.

Autor: grafvision/Shutterstock

Tymián a jeho výhody

Tymián sa používa na zvládnutie nadúvania a bolesti žalúdka. Používa sa tiež na liečbu bežnej nádchy a infekcie močových ciest. Nie sú k dispozícii dostatočné spoľahlivé informácie o bezpečnosti pri užívaní v liečivých množstvách počas tehotenstva. Preto by sa tehotné ženy mali vyhýbať používaniu tymiánu v liečebných množstvách.

Nežiaduce účinky tymianu

Konzumácia veľkej dávky tymianu pôsobí emmenagogicky. Preto je lepšie sa mu vyhnúť, najmä na začiatku tehotenstva, kvôli obavám z potenciálneho potratu.

Kokos a jeho výhody

Štúdie uvádzajú, že kokosový olej sa používa na uľahčenie pôrodu a prevenciu vrodených malformácií. Kokosový olej dodáva bohaté množstvo nasýtených tukov s vysokým množstvom kyseliny laurovej. Obsah nasýtených tukov pomáha vytvárať dostatočné zásoby tuku v tehotenstve a pri príprave na dojčenie.

Nežiaduce účinky kokosu

Štúdia vykonaná s cieľom preskúmať účinok panenského kokosového oleja na myši ukázala, že panenský kokosový olej by mohol ovplyvniť rast a vzhľad dojčiat prostredníctvom príjmu matiek. Štúdia tiež naznačuje, že používanie panenského kokosového oleja ako bylinného lieku je potrebné užívať opatrne.

Echinacea a jej výhody

Druhy Echinacea pochádzajú zo Severnej Ameriky a Indiáni ich tradične používali na rôzne choroby, vrátane vredov v ústach, prechladnutia, poranení, bolesti zubov a uštipnutí hmyzom.

Jedna klinická štúdia ukazuje pozitívnu súvislosť konzumácie echinacey so skrátením trvania a recidívou prechladnutia a infekcie močových ciest. Odporúčaná dávka je 5–20 ml tinktúry.

Nežiaduci účinok užívania echinacey počas tehotenstva si vyžaduje ďalšie štúdium.

Mäta pieporná a jej výhody

Niekoľko klinických štúdií ukázalo, že mätový esenciálny olej, môže pomôcť zmierniť syndróm dráždivého čreva. Komplexná databáza prírodnej medicíny ukázala, že vo vedeckej literatúre nie sú žiadne správy o tom, že by mäta bola bezpečná alebo kontraindikovaná počas tehotenstva. Listy mäty piepornej a olej sa považujú za bezpečné počas tehotenstva, keď sa konzumujú v bežnom množstve. Štúdia vykonaná o použití antiemetických bylín v tehotenstve ukázala, že mäta pieporná sa používa na liečbu nevoľnosti vyvolanej tehotenstvom.

Nežiaduci účinok konzumácie mäty piepornej počas tehotenstva si vyžaduje ďalšie skúmanie.

Čo nám z toho vyplýva?

Užívanie bylinných liekov počas tehotenstva je bežný jav. Rôzne štúdie ukázali, že veľa žien užívalo počas tehotenstva jeden alebo viac rastlinných liekov. Niektoré ženy používali bylinné lieky v prvom trimestri, zatiaľ čo iné ich užívali v druhom alebo treťom trimestri alebo počas tehotenstva.

Medzi bežné výhody užívania bylinných liekov počas tehotenstva patrí zmiernenie zvracania a nevoľnosti, znižovanie rizika preeklampsie, zvládanie infekcie močových ciest a prechladnutia a skrátenie trvania pôrodu.

Bežné nežiaduce účinky užívania bylinnej medicíny v tehotenstve sú pálenie záhy, predčasný pôrod, potrat, zvýšenie prietoku krvi, a alergické reakcie.

Rôzne štúdie odhalili, že používanie bylinnej medicíny počas prvých 12 týždňov a posledných 12 týždňov tehotenstva je pre plod nebezpečné. Tehotné ženy by sa pred použitím akýchkoľvek rastlinných liekov mali poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Nežiaduce účinky užívania bylinných liekov počas tehotenstva vyžadujú ďalšie skúmanie mnohých bylín. Preto by sa mali vykonať výskumy, najmä klinické štúdie, aby sa identifikovali nežiaduce účinky užívania bylinných liekov počas tehotenstva.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Herbs

Urology

Healthy pregnancy

Herbs to avoid during pregnancy

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicanevoľnostranná nevoľnosťtehotenstvoúnava