Kamene v slinných kanálikoch sú hromady kryštalizovaných minerálov, ktoré sa vytvárajú po tom, ako kanálikmi prechádzajú sliny. Tento stav je známy aj ako sialolitiáza. Ide o najčastejšiu príčinu blokády v slinných kanáloch. Nespôsobuje vážne problémy, je však bolestivá.
Hlavným príznakom kameňov v slinných kanálikoch je bolesť tváre, v ústach alebo krku. Zhoršuje sa tesne pred jedlom alebo počas neho. Dôvod je, že slinné žľazy produkujú sliny na uľahčenie spracúvania jedla, ak však sliny nedokážu pretekať upchatými kanálikmi, vzniká bolesť.
Medzi ďalšie bežné príznaky patrí citlivosť a opuch tváre, úst alebo krku. Pacient môže pociťovať sucho v ústach a problémy s prehĺtaním alebo s otvorením úst. Keď v žľazách dochádza k usadeniu nahromadených slín, môže navyše vzniknúť bakteriálna infekcia. Príznaky infekcie zahŕňajú horúčku, nepríjemný pocit v ústach a sčervenanie postihnutej oblasti.
Niektoré látky v slinách, ako je fosforečnan vápenatý a uhličitan vápenatý, môžu kryštalizovať a vytvárať kameň. Môžu byť veľké od niekoľkých milimetrov po viac ako dva centimetre. Keď tieto kamene zablokujú slinné kanály, blokuje sa prechod slín.
Lekár alebo stomatológ kontrolujú hlavu a krk pacienta. Presnejšiu diagnózu na odhalenie kameňov poskytnú zobrazovacie testy tváre, vďaka ktorým sú kamene lepšie viditeľné, k čomu slúžiaröntgen, ultrazvuk alebo počítačová tomografia (CT). Lekár tak dokáže skontrolovať veľkosť a počet kameňov a na základe toho navrhnúť adekvátnu liečbu.
Existuje niekoľko spôsobov liečby slinných kanálikov.
Domáca liečba: Liečba kameňov v slinných kanálikoch zahŕňa požívanie kvapiek citróna bez cukru a pitie veľkého množstva vody. Cieľom je zvýšiť produkciu slín a vyplaviť kameň z kanála. Pomáha tiež teplo a jemné masírovanie postihnutej oblasti kvôli posunu kameňa.
Liečebné procedúry: Ak sa pacient nedokáže kameňov zbaviť domácou liečbou, pomôcť môže lekár tlačením na žľazy po oboch stranách tváre.
Kamene, ktoré sú veľké alebo sa nachádzajú hlboko v kanáli, môžu byť odstránené chirurgicky. Používajú sa rázové vlny na rozbíjanie na menšie kúsky. Zákrok je známy ako extrakorporálna litotrypsia šokových vĺn (ESWL). Počas tohto postupu vysoko energetické zvukové vlny smerujú priamo na kameň. Bežnejšie sa takto ničia iné typov kameňov v tele, napríklad obličkové.
Ak má pacient v ústach bakteriálnu infekciu, lekár mu predpíše antibiotiká.
Vo väčšine prípadov sa kameň v slinnom kanáliku odstráni bez akýchkoľvek komplikácií. Ak by pacient opakovane trpel infekciami spôsobenými slinnými žľazami, lekár môže odporučiť, aby sa postihnutá žľaza odstránila chirurgicky. Človek má veľa slinných žliaz, takže sa stále bude tvoriť dostatok slín. Keďže nervy riadiace pohyby tváre a produkciu potu prechádzajú cez hlavné slinné žľazy alebo blízko nich, zákrok je rizikový.