10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Kašeľ

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kašeľ je jedným z ochranných reflexov nášho tela. Vzniká ako reakcia organizmu na podráždenie hrdla a dýchacích ciest. Jeho úlohou je udržiavanie ich priechodnosti a funkcie. Občasný kašeľ je teda normálny a dokonca potrebný. Kašeľ, ktorý pretrváva dlhšiu dobu alebo ho sprevádza vykašliavanie sfarbeného hlienu, môže byť varovným príznakom zdravotného problému. Silný a opakovaný kašeľ môže viesť k bolestiam hlavy, nespavosti, úniku moču a dokonca k zlomeným rebrám.

Vznik a príčiny

Existujú dva hlavné typy kašľa – vlhký a suchý. Pri vlhkom (produktívnom) kašli sa v dýchacích cestách tvorí väčšie množstvo hlienu či inej tekutiny (napr. krv, hnis), ktorá sa potom vykašliava z tela von. Druhým typom je kašeľ suchý (neproduktívny). Býva často veľmi dráždivý, ale nie je pri ňom vykašliavaná žiadna tekutina.

Z hľadiska trvania môžeme kašeľ rozdeliť na akútny – náhle vznikajúci kašeľ, ktorý sa objavuje len po krátku dobu a chronický – ak trvá dlhšie ako 8 týždňov (u detí 4 týždne).

K najdôležitejším príčinám vzniku akútneho kašľa patria:

Vírusové infekcie horných dýchacích ciest

Typickými zástupcami je chrípka, prechladnutie či zápal hrtanu (laryngitída). Sprevádzajú ich ďalšie prejavy ako upchatý nos, bolesť v hrdle, zmeny hlasu, únava a horúčka. Vo väčšine prípadov príznaky samy odznejú v priebehu niekoľkých dní.

Infekcie priedušiek a pľúc

Infekcia vyvoláva zápal, ktorý sa často prejavuje zvýšenou tvorbou hnisavého hlienu. Typickými prejavmi sú tiež vlhký kašeľ, horúčka, bolesť na hrudi pri dýchaní a pocit nedostatku vzduchu. Niekedy môžu byť príznaky len veľmi mierne, aj keď je zápal silný.

Cudzie objekty v dýchacích cestách

S touto situáciou sa bežnejšie stretávame u detí. Vdýchnuté bývajú časti potravy, voda alebo aj súčiastky hračiek. Okrem dráždivého kašľa sa môžu prejavovať obťažným dýchaním a pískavými zvukmi pri dýchaní.

Vdýchnutie dráždivých látok

Najčastejšie vzniká podráždenie dýchacích ciest výparmi čistiacich prostriedkov a dymom.

Pľúcna embólia

Je stav, pri ktorom sa cievy, ktoré vedú krv do pľúc, upchajú napríklad krvnou zrazeninou. Jej príznaky závisia od toho, aká veľká časť ciev je zablokovaná. Najčastejšie vzniká dýchavičnosť, bolesť na hrudi alebo medzi lopatkami a kašeľ.

Najvýznamnejšími príčinami chronického kašľa sú:

Astma

Astma je choroba, pri ktorej dochádza k zúženiu dýchacích ciest a pocitu nedostatku vzduchu. Častým sprievodným príznakom je kašeľ. Ten býva suchý, ale v niektorých prípadoch tiež vlhký.

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)

Je ochorenie, ktoré trápi najmä fajčiarov. Dlhodobé vystavovanie dýchacích ciest dymu ich dráždi a spôsobuje zúženie. Ľudia trpiaci CHOCHP sú typicky dýchaviční pri námahe a mávajú vlhký kašeľ.

GERD

Je dlhodobo prebiehajúce ochorenie, ktoré je zapríčinené návratom kyslého žalúdočného obsahu do pažeráka, prípadne až do úst. V niektorých prípadoch môže počas polohy ležmo zatekať až do dýchacích ciest. To môže vyvolať záchvaty nočného kašľa.

Zlyhávanie srdca

Niektoré srdcové, cievne a pľúcne ochorenia môžu postupne poškodzovať srdce. Krv sa môže začať hromadiť v pľúcach a to spôsobuje dýchavičnosť. Typicky sa zhoršuje v polohe ležmo a sprevádzať ju môže vykašliavanie spenenej tekutiny.

Ostatné

Chronický kašeľ môžu zapríčiňovať aj choroby ako nádory dýchacích ciest, alergie, tuberkulóza a užívanie niektorých liekov.

Liečba

Pri krátkodobom, miernom kašli väčšinou nie je potrebné odborné vyšetrenie. Existujú tiež ale prípady kašľa, v ktorých je vyhľadanie lekárskej pomoci odporúčané. Patria sem najmä situácie, v ktorých je kašeľ prítomný dlhšie ako 3 týždne, je veľmi silný, vykašliava sa pri ňom krv, sprevádza ho pocit nedostatku vzduchu či bolesť na hrudi, je prítomná horúčka (nad 38 °C), objaví sa nevysvetliteľný úbytok na váhe.

Liečba kašľa, ktorý sprevádza infekcie horných dýchacích ciest je založená na pokojovom režime a zvýšenom príjme tekutín. K jeho ústupu dochádza väčšinou spontánne v priebehu niekoľkých dní. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť lieky na uľahčenie vykašliavania hlienu či na tíšenie potreby kašľa. S liekmi je však potrebné narábať opatrne. Nie sú vždy určené pre všetky vekové skupiny a situácie. Liečba v iných špecifických prípadoch závisí od základnej príčiny. S jej určením a terapiou pomôže lekár. Pri každom výskyte kašľa a v rámci jeho prevencie sa odporúča vyhýbať sa fajčeniu.

Podlinky:

Suchý (neproduktívny) kašeľ

Suchý kašeľ sa môže vyvinúť po konzumácii studenej potravy alebo po podráždení prachom či dymom. Existuje mnoho príčin suchého kašľa. Jednou z nich môže byť vírusové ochorenie spôsobené prechladnutím. Tento kašeľ sa objavuje najmä v noci, kedy dochádza k jeho zhoršovaniu a trvá po dobu niekoľkých dní. Taktiež môže byť zapríčinený kŕčom priedušiek, ktoré sú podráždené. Spoločne s častým kýchaním je aj bežným príznakom alergie (alergickej nádchy). Inhibítory (lieky), ktoré sa užívajú pri liečbe vysokého krvného tlaku a zlyhávania srdca, rovnako spôsobujú práve suchý kašeľ. Suchý kašeľ môže nastať aj po pobyte v prašnom prostredí a vystavení sa pôsobeniu plynov alebo chemikálií v pracovnom prostredí. Chronický suchý kašeľ môže byť prejavom miernej formy bronchiálnej astmy, ďalšie príznaky môžu zahŕňať dýchavičnosť či pocit tlaku na hrudi.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkkašeľkýchanie