Počas uplynulých dní na Slovensko dorazili prvé vakcíny, ktorými očkujú najohrozenejších ľudí v prvej línii. Kým sa však podarí imunizovať dostatočne veľkú časť populácie, bude nevyhnutné naďalej dodržiavať protipandemické opatrenia a zachytávať pozitívne prípady pomocou testovania. Takmer každý z nás už pocítil nepríjemnú „paličku v nose“ pri odbere. Raz za čas sa to dá zvládnuť, avšak ľudia, ktorí musia testovanie absolvovať pravidelne, určite ocenia pohodlnejšie kloktacie testy.
Gargtest, ako sa nový kloktací test volá, vyvinula skupina vedcov z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Na čele tímu stojí doc. MUDr. Marián Hajdúch, PhD. , ktorý je riaditeľom ústavu.
Testy by mali byť čoskoro voľne dostupné aj v lekárňach, pričom cena za testovaciu sadu bude okolo 5 eur. Testovací set nedokáže prítomnosť vírusu SARS-CoV2 priamo na mieste, slúži na odobratie vzorky, ktorá sa následne vyhodnocuje v laboratóriu.
Spôsob, akým sa odber vzorky vykonáva, je veľmi jednoduchý a pohodlný, môžete ho vykonať napríklad aj doma. Z testovacej sady si vytiahnete skúmavku, v ktorej je pripravený transportný prášok (stabilizuje vzorku s vírusom a zároveň obmedzí rast iných mikroorganizmov). Následne si do priloženej odmerky naberiete 10ml pitnej vody, ktorou si po dobu 20 – 30 sekúnd vykloktáte ústnu dutinu a vypľujete ju do spomínanej transportnej skúmavky s práškom.
Ako bolo spomenuté, vzorka musí byť odoslaná do laboratória, kde ju vyhodnotia pomoco metód založenými na báze amplifikácie nukleových kyselín ako napr. už verejnosti už známa metóda tzv.PCR. (ak test nebol nariadený lekárom či hygienou, poplatok je cca 69 eur).
Pôvodnou motiváciou na vytvorenie takéhoto typu testov bola snaha prispôsobiť odber onkologickým pacientom a ochrániť ich. Keďže majú častokrát poškodené sliznice, klasický spôsob odberu ich dráždi. V konečnom dôsledku však prinášajú mnohé výhody všetkým z nás. Ako je spomenuté už v úvode, testovanie bude ešte nejakú dobu súčasťou našich životov. No nenájde sa snáď nikto, komu by bol klasický výter príjemný.
Kloktací test je jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Okrem spríjemnenia samotného odberu vzorky navyše odľahčí personál, nakoľko na jeho uskutočnenie nie je nutná prítomnosť zdravotníckeho pracovníka a zvládne ho každý. Kloktanie je taktiež vhodnejšie pre deti, od veku, kedy si dokážu samé vyčistiť zuby. Odobratá vzorka je vďaka stabilizačnému prášku v skúmavke nenáročná na transport, nevyžaduje špeciálne chladenie – vydrží pri teplote 4 – 30°C minimálne 7 dní.
Využité by mohli byť napríklad v zariadeniach, kde sa koncentruje väčšie množstvo ľudí a je potrebné ich pravidelne testovať (školy, závody, ale napríklad aj divadlá ). Napríklad v ČR využívajú kloktací GARGTEST tiež v umeleckej sfére, filharmonici, divadelníci, speváci, ktorí odmietajú časté výtery z nosa z titulu svojej profesie.
Výskum ukázal, že odber vzorky kloktaním je rovnako spoľahlivý, ako klasický výter nosohltana pomocou výterovej tyčinky. Nový spôsob testovania bol vyskúšaný už aj na Slovensku – na dvoch školách (základnej a strednej) otestovali viac než 900 žiakov a ich rodičov, pričom sa spoľahlivosť testov potvrdila . Test prebehol kloktaním, ale nebol použitý GARGTEST. „Odber vzorky na ochorenie COVID-19 kloktaním z ústnej dutiny je rovnako dobrý ako odber z nosohltanu odberovou tyčinkou. Kvalitu odberu sme zhodnotili v klinickej štúdii na pacientoch, ktorým sme odobrali vzorku z nosohltanu a zároveň si sami odobrali vzorku kloktaním. Porovnali sme skoro 500 párových vzoriek a výsledky sa štatisticky významne nelíšili. GARGTEST má potrebnú CE IVD certifikáciu zdravotníckeho prostriedku a jeho použitie v štátoch Európskej Únie, potvrdil aj Stání ústav pro kontrolu léčiv České republiky (SÚKL.). Ďalšou výhodou GARGTESTU je jeho bezpečnosť, pretože klienti a pacienti kloktajú len pitnú vodu, takže ak sa odber nepodarí na prvykrát, môžu ho zopakovať. To ocenia hlavne deti a seniori.“ dodal doc. MUDr. Marián Hajdúch, PhD.
Viac informácií nájdete na stránke GARGTEST.SK.
Ak sa pandemická situácia nezmení, deti sa pravdepodobne budú musieť pred návratom do škôl preukázať negatívnym testom. Do konca januára sa však na tento účel kloktacie testy neplánujú využiť (používať sa budú antigénové testy). Dôvodom je, že na ich vyhodnotenie potrebujeme laboratóriá, ktoré zatiaľ nie sú pripravené.
Zlepšenie situácie, ktorú spôsobil vírus SARS-CoV-2 máme na dosah. Vakcína, na ktorú sme čakali takmer rok je účinná, bezpečná a každý deň stúpa počet zaočkovaných. Pokým však nebude dostatočný počet imunizovaných ľudí, stále nemáme vyhraté. Naše nemocnice zažívajú enormný nápor pacientov, denne umiera mnoho ľudí a pritom je možné tomu zabrániť. Každý z nás môže priložiť pomocnú ruku dodržiavaním opatrení.