12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Koktanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Koktanie (zajakávanie) je porucha reči. Charakterizuje ho opakovanie slov, slabík alebo zvukov. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, môže však pretrvávať do dospelosti.

Typy koktania

Vývojové: Najčastejšie sa vyskytuje u detí mladších ako 5 rokov, najmä u chlapcov. Obvykle prejde bez liečby.

Neurogénne: Koktanie je vyvolávané signálnymi abnormalitami medzi mozgom a nervami alebo svalmi.

Psychogénne: Tento typ pochádza z časti mozgu, ktorá riadi myslenie.

Príznaky

Koktanie je typické opakovaním slov, slabík alebo zvukov. Človek svoje rozprávanie prerušuje vinou zajakávania, čo spôsobuje nerovnomernú rýchlosť reči. Môže opakovať rovnakú hlásku, napríklad k, g alebo t. Časté sú i ťažkosti s vyslovovaním určitých zvukov alebo so začatím vety.

Stres spôsobený zajakávaním sa môže prejaviť pri nasledujúcich príznakoch:

  • fyzické zmeny, ako sú zášklby tváre, triaška rúk, nadmerné žmurkanie
  • napätie v hornej časti tela
  • frustrácia pri pokuse o komunikáciu
  • zaváhanie alebo pozastavenie pred začatím komunikácie
  • odmietanie hovorenia
  • používanie nadbytočných zvukov alebo slov, napríklad uh alebo hm
  • opakovanie slov alebo fráz
  • napätie v hlase
  • preskupovanie slov vo vete
  • dlhé zvuky v slovách, ako napríklad Volám sa Maaaaartina

Sociálne nastavenia a prostredie s vysokým stresom môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že človek bude koktať.

Vznik a príčiny

Existuje niekoľko príčin zajakávania. Môže ísť o rodinnú anamnézu, neurofyziológiu a vývoj v detstve. Poranenia mozgu spôsobené mozgovou príhodou môžu spôsobiť neurogénne zajakávanie. Ťažká emocionálna trauma zapríčiňuje psychogénne koktanie.

Diagnostika

Žiadne invazívne testovanie nie je potrebné. Zvyčajne stačí, aby pacient alebo jeho rodič

opísali symptómy a lekár dokáže posúdiť stupeň koktania.

Liečba

Nie všetky deti, u ktorých sa prejavuje koktanie potrebujú liečbu, pretože vývojové koktanie sa zvyčajne časom vyrieši samo.

Logopédia: Rečová terapia môže znížiť prerušovanie prejavu a zlepšiť sebavedomie dieťaťa. Terapia sa často zameriava na kontrolu slovných vzorcov tak, že povzbudzuje dieťa, aby sledovalo rýchlosť reči, bolo sústredené na dych a laryngálne napätie.

Túto terapiu by mali podstúpiť ľudia, ktorí koktajú tri až šesť mesiacov, majú výrazné koktanie, zažívajú emocionálne ťažkosti zapríčinené koktaním a tí, ktorí majú koktanie v rodinnej anamnéze.

Pomoc rodiny: Aj rodičia môžu používať terapeutické techniky, aby pomohli svojmu dieťaťu cítiť sa viac sebavedomo, hoci koktá. Najdôležitejšie je trpezlivé počúvanie a dostatok času na spoločný rozhovor. Opravovanie dieťaťa počas reči je vhodné až po porade s terapeutom.

Elektronické zariadenia: Zariadenie povzbudzuje človeka, aby hovoril pomalšie, tak, že mu prehráva upravený záznam jeho hlasu. Ďalšie zariadenie sa nosí podobne ako načúvacie pomôcky a môže vytvárať rušivý hluk pozadia, ktoré pomáha znižovať koktanie.

Lieky: Neexistujú žiadne lieky, u ktorých sa preukázalo, že znižujú stavy zajakávania. Niektoré výskumy naznačujú, že existuje hyperaktivita svalov ovplyvňujúcich reč, takže efektívne môžu byť lieky na spomalenie hyperaktivity. Nie je to však potvrdené.

Ako žiť s chorobou

Bez ohľadu na to, či sa pacient bude liečiť, alebo sa radšej obklopí prostredím s minimálnym stresom, môže postupne znížiť stav koktania. Je vhodné problém riešiť, nakoľko súvisí s následnými psychologickými ťažkosťami.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
koktaniemozogneurogénne zajakávaniezajakávanie