10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Kolposkopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Kolposkopia je špeciálne vyšetrenie v gynekologickej ambulancii, ktoré umožňuje detailné vyšetrenie pošvy, krčka maternice a vonkajších rodidiel. Pri vyšetrení sa používa špeciálny prístroj, kolposkop. Obsahuje zdroj svetla, objektív a dva okuláre, do ktorých sa pozerá ošetrujúci lekár.

    Kedy sa kolposkopiavykonáva

    Samotná kolposkopia nie je súčasťou základného gynekologického vyšetrenia. Gynekológ sa môže rozhodnúť pre kolposkopiu, keď základné vyšetrenia (vaginálne vyšetrenie, vyšetrenie panvy alebo takzvaný Pap-ster) ukázali nejaké abnormality. Typicky môže ísť o genitálne bradavice, zápal krčka maternice, prekancerózne zmeny na cervixe (krčku) či vagíne a stavy, ktoré sú na hranici medzi normálom a nádorom.

    Príprava na vyšetrenie

    Vyšetrenie nie je vhodné absolvovať počas menštruácie. Deň až dva pred vyšetrením je potrebné vyhýbať sa pohlavnému styku, nepoužívať tampóny, neužívať žiadne vaginálne liečivá. Pred kolposkopiou možno užiť voľnopredajné lieky proti bolesti.

    Priebeh vyšetrenia

    Vyšetrenie prebieha v polohe na chrbte s nohami položenými na „koze”. Následne sú do pošvy zavedené gynekologické spekulá, špeciálne kovové nástroje v tvare písmena L, ktoré pomôžu oddialiť od seba steny pošvy, aby sa dostatočne zobrazil krček maternice. Následne je do blízkosti pošvy priložený kolposkop, ktorého zdroj svetla osvetľuje vagínu a krček maternice. Počas vyšetrenia môže gynekológ na krček naniesť vrstvu farbiva, aby si ozrejmil akékoľvek abnormality. Celé vyšetrenie netrvá dlhšie ako 20 minút. Počas neho možno odobrať aj vzorku sliznice pošvy či krčka maternice na histologické vyšetrenie.

    Po zákroku

    Ak bola súčasťou vyšetrenia biopsia, u pacientky môže byť niekoľko dní prítomný krvavý výtok z pošvy. Ten je potrebné zachytávať pomocou vložky, nie tampónu, a podľa inštrukcií lekára sa pár dní po zákroku vyhnúť pohlavnému styku.

    Riziká vyšetrenia

    Ide o bezpečnú metódu, existuje však malé riziko krvácania a infekcie.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia