12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kostná cysta

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kostné cysty sú otvory vyplnené tekutinami. Môžu vzniknúť vtedy, keď sa tekutina nevypúšťa z kosti správne počas jej rastu.

Vznik a príčiny

Kosť pod chrupavkou pôsobí ako tlmič nárazov v kĺboch nesúcich váhu, ako sú kolená, boky a ramená. Tekutina vnútri subchondrálnych kostných cýst je kyselina hyalurónová. Je to látka dodávajúca kĺbom mazivo, ktoré umožňuje kostiam posúvať sa jedna po druhej bez trenia. Aneuryzmatické kostné cysty sú krvné výplne, ktoré vznikajú pri problémoch s krvnými cievami v kosti, pravdepodobne v dôsledku poranenia alebo nerakovinového rastu.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že kostné cysty sú začiatočným štádiom osteoartrózy, ktorá je sama osebe bolestivou chorobou a spôsobuje, že chrupavka a kosti v kĺbe sa postupne rozkladajú. Kostné cysty sú jedným zo štyroch kľúčových rádiologických nálezov pre osteoartrózu. Ďalšie ochorenia, napríklad reumatoidná artritída, tiež spôsobujú tvorbu cýst na kostných kĺboch.

Príznaky

Benígne (nezhubné) kostné cysty vo všeobecnosti nespôsobujú bolesť. Ak sú dostatočne veľké, môžu oslabiť kosť a spôsobiť zlomeninu. Tento typ zlomeniny sa nazýva patologická zlomenina – zlomenina oslabenej kosti spôsobená silou, ktorá by inak nezapríčinila poškodenie normálnej kosti.

Typy kostných cýst

Nonosifikujúce fibrómy

Sú to centrálne časti kostí, ktoré sa nepretransformovali na tvrdé kosti, ale sú v podstate vláknité. Nie sú bolestivé a väčšina sa vylieči spontánne. Sú to najbežnejšie benígne nádory u detí a vyskytujú sa v dolných končatinách vo veku od 5 do 15 rokov. Niektorí vedci odhadujú, že v určitom okamihu ich má až 40 percent detí.

Vady kortikálneho vlákna

Benígne kostné lézie, ktoré sa tvoria na vonkajšom okraji alebo kôre kostí. Najčastejšie sa vyskytujú v dolných končatinách a zvyčajne sa spontánne vyliečia.

Jednokomorové kostné cysty

Obvykle sa vyskytujú vo veľkých kostiach, ako je humerus (ramenná kosť), blízko rastovej dosky. Tieto lézie sú oblasti naplnené tekutinou a objavujú sa iba u detských pacientov.

Aneuryzmatické kostné cysty

Ide o tekutiny alebo krvné oblasti v kosti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospievajúcich. Vzhľadom na to, že ide o reaktívne kostné lézie, môžu tieto cysty spôsobovať bolesť a opuch. Zvyčajne sa diagnostikujú pomocou počítačovej tomografie (CT) a biopsie.

Liečba

Kožné cysty by sa nemali ošetrovať priamo. Vzhľadom na riziko infekcie by sa nemali odstraňovať. Môžu ustúpiť aj samy. Liečenie zvyčajne znamená zmenu životného štýlu a zmiernenie symptómov. Niektorým ľuďom sa môže uľaviť až po náhrade kĺbu, ak problémy pretrvávajú alebo sú progresívne.

Ak sa objaví patologická zlomenina, môže byť potrebné cystu chirurgicky očistiť a potom naplniť kostným štepom, aby sa vyplnila kosť a podporilo hojenie. Liečba zahŕňa nesteroidné protizápalové lieky proti bolesti, napríklad ibuprofén a aspirín, ktoré môžu príznaky zmierniť. Je potrebné zabrániť ich dlhodobému užívaniu.

Ako žiť s chorobou

Odborníci pacientom odporúčajú aktivity s neagresívnym plynulým pohybom (plávanie, vodný aerobik a cyklistika). Prinášajú menší tlak na kolená a bedrové kĺby ako pohyb s veľkým nárazom, teda beh či skákanie, ktoré môžu zhoršiť príznaky ochorenia a viesť k ďalším priebežným poškodeniam kĺbov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kĺbykostná cystazlomenina