12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kostné výrastky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kostné výrastky (osteofyty) sa tvoria na bočnej strane chodidiel, zväčša pri palci alebo malíčku. Chirurgický zákrok je jediný spôsob, ako sa ich zbaviť, ale existujú aj inémožnostina zmiernenie bolesti a obmedzení, ktoré výrastky spôsobujú.

Vznik a príčiny

Existuje mnoho teórií o tom, prečo sa bunky vyvinú do tohto typu výrastku, ale presná príčina nie je známa. Pravdepodobné hlavné faktory ich vzniku sú: dedičné vplyvy na tvar a vývin chodidla, vrodené deformity chodidla, poranenia nohy, choroby postihujúce nervy a svaly, napríklad detská obrna.

Niektorí odborníci uvádzajú súvislosť medzi nosením príliš úzkych, vysokých či pevných topánok na rozvoj výrastkov. Môžu byť spojené aj s určitými typmi artritídy, najmä zápalových typov, ako je reumatoidná artritída. Väčšie riziko prináša aj väčšie prekrvenie chodidla v dôsledku väčšej hmotnosti človeka alebo nerovnomerné rozloženie hmotnosti na ťažiská chodidla.

Príznaky

Symptómy sú na tele očividné. Ide najmä o vypuklé hrče na vonkajšej strane chodidla, opuchnutý, začervenaný a bolestivý palec na nohe, pľuzgiere a mozole na prstoch, obmedzený pohyb prsta, respektíve prvý prst tlačiaci sa na a ponad druhý.

Diagnóza
Lekár zistí výrastok tak, že preskúma nohu. Po fyzickom vyšetrení môže röntgenové vyšetrenie pomôcť identifikovať príčinu výrastku a určiť jeho závažnosť.

Liečba

Možnosti liečby závisia od závažnosti výrastku a od intenzity bolesti a obmedzení, ktoré spôsobuje. Konzervatívnu liečbu uskutočňuje praktický lekár alebo podológ – špecialista na ochorenia nôh. Odborník poradí, akú obuv, vložky a vypchávky do topánok nosiť, aby sa noha dostala do normálnej polohy a rovnomerne sa rozložil tlak pri pohybe. Lekári predpisujú aj lieky na zmiernenie bolesti alebo kortizónové injekcie na uvoľnenie. Ak sú výrastky veľmi bolestivé alebo majú veľký vplyv na život pacienta, lekár odporučí chirurgický zákrok. Ak nie sú závažné, operácia sa neodporúča.

Zákrok
Operácia je jediný spôsob, ako sa výrastkov zbaviť úplne. Existuje niekoľko chirurgických techník: odstránenie opuchnutého tkaniva z okolia špičky chodidla, narovnanie palca popri odstránení časti kosti, vyrovnanie dlhej kosti medzi zadnou časťou nohy a palcom do normálneho uhla či permanentné pripojenie kosti na postihnutý kĺb.

Ako žiť s chorobou

Po operácii môže úplné zotavenie trvať až 6 mesiacov, bežne však trvá niekoľko týždňov až mesiacov s lekárskymi kontrolami. Je možné, že pacient nebude hneď po operácii mobilný, bude obmedzený pri našľapovaní na chodidlo.

Aby sa predišlo opakovanému výskytu, po zotavení je potrebné nosiť vhodnú obuv. Nosenie správne priliehajúcej obuvi so širokou špičkou môže pomôcť predchádzať rozvinutiu výrastku. Obuv by nemala tlačiť ani inak zraňovať chodidlo.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť palcachodidlákostné výrastkymozole na prstochosteofyty