12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kovová chuť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kovová chuť v ústach je ochorenie známe tiež ako parageúzia alebo porucha vnímania chuti. Tento nepríjemný pocit sa môže v ústach vyvinúť náhle alebo po uplynutí dlhšej časovej periódy. Kovová chuť nie je vzácny problém a môže sa prejaviťuhocikoho. Najčastejšou príčinou sú niektoré lieky, toxické zlúčeniny alebo hormonálna zmena v organizme. Pri liečbeje podstatnézistiť príčinu, ktorá tento stav spôsobila, a odstrániť ju.

Vznik a príčiny

Kovová chuť môže byť spôsobená užívaním liekov, napríklad antibiotík, antihistaminík, liekov na cukrovku, ACE-inhibítorov, preparátov lítia. Zapríčiniť ju môžu aj chemoterapeutiká, používané pri liečbe nádorových ochorení. Ďalšie príčiny sú: otrava kovmi (olovo, ortuť, meď, zinok, selén, jód), fajčenie a jeho splodiny, choroby horných dýchacích ciest a centrálneho nervového systému, hormonálne zmeny v tehotenstve, potravinové alergie, chronické infekcie stredného ucha a nedostatočná ústna hygiena, ktorá spôsobuje zápal ďasien a problémy s tým spojené.

Príznaky

Hlavným príznakom je zmena chuti. Zvyšuje sa prah chuti pre sladké a kyslé. Ďalší symptóm je neschopnosť spoznať rozdiel medzi horkým a kyslým, sústa horké a slané majú v ústach predĺžený čas chuti. Medzi príznaky choroby patrí aj nechuť do jedenia, nevoľnosť, vracanie, anorexia, úbytok hmotnosti, nedostatočná výživa. Kovová chuť môže byť i jedným z prvých príznakov závažných ochorení, ako je záchvat pri epilepsii.

Diagnostika

Lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Pri dôkladnej anamnéze sa lekár zameriava na lieky, ktoré pacient užíva, možnosť výskytu potravinovej alergie, požitia jedov, abúzu fajčenia. Dôležité je zistiť, či pacient netrpí chrípkou, sinusitídou alebo nádchou, ktoré môžu súvisieť s kovovou chuťou v ústach, u žien tiež na možnosť tehotenstva. Klinické vyšetrenie zahŕňa testovanie prahu, intenzity, kvality a vnímania chutí rôznych látok, ako je kyselina citrónová, chlorid sodný, kofeín, sacharóza. Medzi špeciálne metódy patrí elektrogustometria, ktorá identifikuje chuť v jednotlivých kvadrantoch jazyka.

Liečba

Liečba kovovej chuti v ústach je limitovaná. Lekár sa snaží prísť na možnú príčinu, ktorá tento stav spôsobuje a následne ju odstrániť. Tento postup je účinný pri liekoch a pri ochoreniach typu nádcha, chrípka, sinusitída – po ich odznení pachuť postupne pominie. Ak kovovú chuť zapríčinila inervácia jazyka alebo porucha centrálneho nervového systému, nie je známa žiadna efektívna liečba.

Prevencia

Prevencia spočíva v obmedzení a náhrade užívaných liekov, spojených s kovovou chuťou. Súčasťou prevencie je i obmedzenie fajčenia, vyhýbanie sa infekciám dýchacích ciest, dodržiavanie ústnej hygieny, umývanie zubov po jedle, dostatočná hydratácia, žuvanie žuvačiek bez cukru, experimentovanie s rôznymi jedlami a koreninami, pri varení snaha o náhradu kovového riadu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anorexiakovová chuťnevoľnostparestéziaústavracanie