12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Krívanie u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pohybové abnormality sú nekontrolovateľné problémy pri chôdzi. Ovplyvnené sú svaly, kosti alebo nervy nohy. Zapríčiňuje to genetika, prípadne choroba či zranenie. Abnormality môžu byť prítomné v celej nohe alebo len v jej častiach, napríklad v kolene či v členku. Problémy s nohou spôsobujú viditeľné odchýlkyprichôdzi, jednou z nich je krívanie. Tento problém sa objavuje už v detstve a môže ísť buď o dočasný, alebo dlhodobý stav, v závislosti od príčiny. Je dôležité, aby rodičia tento problém nepodceňovali a poradili sa s lekárom.Predídu tomu, že dieťa bude odmietať chodiť, prípadne že sa jeho stav prenesie do dospelosti.

Vznik a príčiny

Jednou z príčin krívania detí je genetika. Porucha je vrodená a dieťa ňou trpí od prvých krokov. Najčastejšie ide o kratšiu kosť v jednej nohe, tento stav je trvalý.

Detskú chôdzu môže ovplyvniť i nadobudnutá choroba. Zväčša ide o diagnózy týkajúce sa nôh, mozgu, nervov alebo chrbtice. Abnormalitu, ktorá je dočasná, môže spôsobiťinfekcia alebo zápal.

Ak dieťa utrpeloúraz, ktorý poškodil jeho končatinu, môže krívať. Zväčša ide o rezné rany, zlomeniny alebo vážne modriny. Tento stav býva dočasný.

Psychológovia upozorňujú, že na chôdzu dieťaťa výrazne vplýva aj jeho psychika. Ak dieťa má nejakú psychologickú poruchu, môže sa to prejaviť abnormálnym chodením.

Hoci mnohé príčiny sú krátkodobé, niektoré (napríklad mozgová obrna) môžu spôsobiť trvalé problémy s chôdzou. Najčastejšou príčinou u detí však býva bolesť, preto rodičia musia odhaliť príčinu a snažiť sa problém napraviť, aby sa nestal trvalým.

Príznaky

Pohybové abnormality sú rozdelené do viacerých skupín na základe ich príznakov, krívanie je jednou z nich. Jeho hlavný symptóm je, že chôdza nie je rovnomerne vyvážená do oboch strán tela. Jedna strana je dominantnejšia ako druhá a dieťa pri chôdzi viditeľne opiera váhu tela viac na jednu stranu. Na pohľad to môže vyzerať ako knísanie, prípadne vychyľovanie tela do jednej strany.

V prípade malých detí, ktoré sa ešte len učia chodiť, sa vinou problému môže stať, že budú odmietať chodiť. Ak rodičom príčina nie je zjavná, treba sa poradiť s lekárom a odhaliť ju. Keď je problémom bolesť, dieťa sa bude sťažovať, prípadne bude emočne dávať najavo, že mu chôdza spôsobuje bolesť. Jasným signálom je plač pri opieraní sa o postihnutú nohu.

DiagnostikaPočas prehliadky lekár skontroluje príznaky a prejde si zdravotnú anamnézu. Môže vykonať testy na kontrolu funkcie nervov alebo svalov. To pomôže určiť, či existuje štrukturálny problém spôsobujúci krívanie dieťaťa. Na odhalenie príčiny možno urobiť röntgen na skontrolovanie predošlých zlomenín či kostí celkovo. Ešte podrobnejší náhľad poskytne MRI, čím sa vylúčia alebo potvrdia roztrhnuté šľachy či väzy. Ďalšou možnosťou je tiež konzultácia na detskej chirurgii alebo ortopédii.

Liečba

Chôdza sa zlepší, keď bude vyliečený základný problém, ktorý ju ovplyvňuje. Ak abnormalita vychádza zo psychického problému, je nutné s dieťaťom navštevovať odborníka. V prípade bolesti spôsobenej zlomeninou, zápalom alebo infekciou treba dôkladne preliečiť tento stav a potom chôdzu rehabilitovať. Ak sú kosti poškodené veľmi výrazne, prípadne ide o vrodenú chybu, riešením môže byť operačný zákrok.

V prípade nápravy detskej chôdze je dôležitá fyzická terapia, ktorú dieťa pravidelne navštevuje. Ide o spôsob, ako posilniť svaly nôh, správne klásť chodidlá a vyvažovať váhu tela. Ak je krívanie trvalé, pacient môže dostať pomôcky, ako je barla, chodúľka alebo palička.

Ako žiť s chorobou

Vrodeným odchýlkam chôdze sa nemožno vyhnúť. Dá sa však zabrániť krívaniu, ktoré je spôsobené bolesťou, prípadne chorobou. Odhalenie pravej príčiny a jej riešenie je základom, aby dieťa začalo správne chodiť a postupne zlepšovalo svoju chôdzu. Ak by sa stav zanedbal, mohlo by dôjsť k trvalým následkom a doživotnej abnormalite pri chôdzi.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesťdetské a dorastové lekárstvokolenokrívanienohy