10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Labyrintitída – zápal vnútorného ucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Labyrintitída je zápal labyrintu, teda vnútorného ucha. Dochádza k nej, keď sa zapáli jeden z vestibulárnych nervov, ktoré uchu „posielajú” informácie o priestorovej navigácii a riadení rovnováhy. Táto diagnóza má vplyv nielen na sluch, ale vinou vyvolaných závratov a nevoľností aj na bežné činnosti či riadenie auta.

Príznaky

Symptómy zápalu labyrintu sa prejavia rýchlo a môžu byť intenzívne. Väčšinou trvajú aj niekoľko dní. Pacient ich pociťuje po pohybe hlavou. Nejde o bolesť, ale o závraty, stratu rovnováhy, nevoľnosť a vracanie, zvonenie alebo bzučanie v uchu, stratu sluchu v jednom uchu, prípadne aj o ťažkosti so zrakom. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu komplikácie zahŕňať trvalú stratu sluchu.

Vznik a príčiny

Labyrintitída sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a spôsobujú ju rôzne faktory. Medzi najčastejšie patria:

  • respiračné choroby, ako je bronchitída
  • vírusové infekcie vnútorného ucha
  • žalúdočné vírusy
  • herpesové vírusy
  • bakteriálne infekcie vrátane infekcií stredného ucha
  • infekčné organizmy

Viac ohrození sú ľudia, ktorí fajčia, pijú veľké množstvo alkoholu, majú alergiu, sú často unavení, sú v extrémnom strese alebo užívajú niektoré lieky na predpis, ktoré sa s touto diagnózou spájajú.

Diagnostika

Diagnostika prebieha pri kompletnom bežnom vyšetrení, ktoré zahŕňa aj neurologickú kontrolu. Keďže symptómy labyrintitídy môžu pripomínať príznaky iných stavov, lekár môže urobiť testy na ich vylúčenie. Symptómy sa najčastejšie zamieňajú za Meniérovu chorobu, ktorá je poruchou vnútorného ucha, migrénu, malú mŕtvicu, poškodené artérie krku, prípadne mozgový nádor.

Ak poruchu vnútorného ucha nemožno diagnostikovať okamžite, vhodné sú sluchové testy, krvné testy, CT alebo MRI scan hlavy na zaznamenávanie obrázkov lebečných štruktúr, elektroencefalogram (EEG), elektronická stagmografia (ENG), ktorá je testom pohybu očí.

Liečba

Liečba labyrintitídy zvyčajne vyžaduje užívanie liekov. Väčšina ľudí pociťuje úľavu od symptómov v priebehu jedného až troch týždňov a úplné zotavenie dosiahne v priebehu jedného až dvoch mesiacov. Pri infekcii sú prvou pomocou predpísané antibiotiká. Následne sa z liečiv najčastejšie používajú antihistaminiká, ako je desloratadín (Clarinex), lieky, ktoré môžu znížiť závraty a nevoľnosť, napríklad meklizín (Antivert), sedatíva, ako je diazepam (válium), kortikosteroidy ako prednizón, fexofenadín (Allegra), difenhydramín (Benadryl) alebo loratadín (Claritin).

Okrem užívania liekov existuje niekoľko techník, ktoré možno použiť na zmiernenie vertiga. Treba sa vyhýbať rýchlym zmenám polohy alebo prudkým pohybom, viac sedieť, pomaly sa dvíhať z ľahu alebo zo sedu. Tiež je vhodné vyhýbať sa sledovaniu televízora, obrazovkám počítača a jasným alebo blikajúcim svetlám, pretože slabšie osvetlenie je pre príznaky závratu lepšie než tma alebo jasné svetlá. Ak tento stav ovplyvňuje schopnosť riadiť auto, je nutné urobiť preventívne opatrenia, aby sa zabránilo nehode.

Prevencia

Vo väčšine prípadov sa symptómy vyliečia v priebehu jedného až troch týždňov a počas niekoľkých mesiacov príde k úplnému zotaveniu. K činnostiam, ktoré boli ovplyvnené (najmä šport), sa treba vracať pomaly a postupne. Väčšina ľudí má poruchu labyrintu len raz a iba zriedka sa stáva chronickým ochorením. Ak sa príznaky po niekoľkých mesiacoch nezlepšia, treba podstúpiť ďalšie testy, aby sa vylúčila iná diagnóza.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
nevoľnostvnútorné uchovracaniezápal uchazávraťzvonenie v uchu