Laxatíva (preháňadlá) sú lieky, ktoré uvoľňujú stolicu alebo indukujú pohyb čriev. Používajú sa pri zmierňovaní zápchy, no sú určené len na krátkodobé použitie. Niektoré preháňadlá sa používajú aj pred lekárskymi úkonmi ako prevencia. Možno ich užívať vo forme tabletiek, kapsúl, tekutín, potravín, čapíkov alebo ako klystír. Pacient si môže zvoliť z viacerých druhov bežných laxatív.
Objemové: Zvyšujú obsah vody, tak zväčšia stolicu a tá sa ľahšie pohybuje cez črevný trakt. Pôsobiť začnú po 12 až 72 hodinách. Ide napríklad o psyllium (Metamucil), metylcelulózu (Citrucel) a potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie, zelenina a celé zrná.
Mazivové: Spôsobujú, že stolica je klzká a ľahšie a rýchlejšie sa v čreve pohybuje. Obvykle zaberajú za 6 až 8 hodín, typickým príkladom je minerálny olej.
Uvoľňujúce laxatíva: Fungujú ako zmäkčovadlá stolice, keďže dovoľujú tukom a vode, aby do nej prenikali.
Stimulačné: Stimulujú výstelku čriev a poháňajú stolicu. Poskytujú veľmi rýchlu úľavu, ale mali by sa používať len príležitostne.
Osmotické a hyperosmolárne: Tieto laxatíva vtiahnu do čreva tekutiny z okolitých tkanív, potom stolica ľahšie „prejde”. Zaberajú za 30 minút až 6 hodín, v závislosti od typu.
Laxatíva sa používajú ako prevencia pri lekárskych zákrokoch na vyprázdnenie čriev, častejšie však ako riešenie pri zápche. K nej dochádza pri nedostatočnom vyprázdňovaní, stolica býva tvrdá a pri prechode bolestivá a namáhavá. Preháňadlá pomôžu, aby k vyprázdneniu došlo rýchlejšie a ľahšie. Za bežnú frekvenciu sa považuje rozpätie od 3 stolíc denne do 3 stolíc týždenne. Vyprázdňovanie môže byť problematické, ak stolica úplne chýba, je nedostatočne častá alebo bolestivá.
Diagnóza
K zápche dochádza z mnohých príčin. Najčastejšie ide o nedostatočný príjem tekutín, nízky podiel vlákniny v potrave, užívanie vybraných liekov, zadržiavanie stolice alebo nedostatok pohybu. Dôvodom tiež môže byť nadmerné užívanie preháňadiel. Je dôležité poznať príčinu zápchy, aby – ak je problémom iná, vážnejšia diagnóza – sa riešil pôvodný problém a neprekrýval sa užívaním laxatív. Za zápchou môže byť problém s črevom, napríklad zápal, nádor, neurologické ochorenie, hemoroidy alebo psychický problém.
Užívanie laxatív sa odporúča len krátkodobo a súčasne s nimi by pacient mal piť dostatočné množstvo tekutín, teda zostať hydratovaný, a nevynechávať jedlo. Ak človek prejde na pravidelné vyprázdňovanie pomocou liekov, môže si tráviaci trakt poškodiť. Odporúčané užívanie je vždy uvedené na obale daného výrobku. Zneužívanie týchto liekov je nebezpečné a môže viesť k vážnym komplikáciám, ktoré môžu dokonca ohroziť život. Patria k nim elektrolytické a minerálne nerovnováhy, ťažká dehydratácia, laxatívna závislosť, chronická zápcha, poškodenie vnútorných orgánov alebo zvýšenie rizika rakoviny hrubého čreva.
Laxatíva môžu mať vedľajšie účinky ako nadúvanie, plynatosť a bolesť brucha. Môžu tiež interagovať s inými liekmi, vitamínmi a doplnkami, ktoré pacient užíva. Preto je dôležitá konzultácia s lekárom, aby bolo užitie preháňadla bezpečné. Medzi lieky, ktoré sa s laxatívami vzájomne neznášajú, patria perorálne kontraceptíva, digoxín na srdce, hormón estradiol, warfarín na riedenie krvi, lieky na liečbu vysokého krvného tlaku a niektoré lieky na liečbu pálenia záhy.
Laxatíva by mali byť poslednou možnosťou pri riešení zápchy. Ak sa človek chce tomuto stavu vyhnúť, mal by dodržiavať základné princípy zdravého životného štýlu. Upraviť stravu tak, aby jedol viac jedál s vysokým obsahom vlákniny (čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné obilniny a otruby, zrná), znížil spotrebu potravín s nízkym obsahom vlákniny (spracované potraviny a mliečne výrobky), pil dostatočne veľa tekutín, pravidelne cvičil, redukoval stres a najmä nepotláčal nutkanie na stolicu. Ak má dlhodobé problémy so zápchou, je vhodné poradiť sa s lekárom.