Alergická nádcha patrí k civilizačným ochoreniam. Častokrát býva podceňovaná. Neliečená môže prerásť do prieduškovej astmy a viesť k trvalým zmenám na sliznici horných aj dolných dýchacích ciest. Je preto dôležité, aby bola včas diagnostikovaná a liečená.
Alergická nádcha je častokrát podceňovaným ochorením. Nezainteresovaný človek si môže povedať, že v porovnaní s inými ochoreniami sa jedná o banalitu. Ale pacienti s touto diagnózou, ako aj vzdelaní zdravotníci vedia, že ide o závažné ochorenie, ktoré sa pri nesprávnej liečbe či podcenení mení v hrozbu.
Nebezpečenstvo striehne jednak v možných komplikáciách, akými sú zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, vznik polypov v dutinách, syndróm zatekania hlienov, jednak v možnom rozvoji prieduškovej astmy či iných alergických prejavov.
Spomeňte si na vašu poslednú infekčnú nádchu – kýchanie, upchatý nos, výtok z nosa, budenie sa v noci. A pritom tento stav trval len pár dní. Predstavte si, že u pacientov s alergickou nádchou tento nepriaznivý stav trvá celé mesiace, ba až roky. Psychológovia dávno vedia, že alergická nádcha závažným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života pacienta, jeho pracovné aj osobné aktivity.
Skúste si položiť nasledovné otázky:
Pri diagnostike úzko spolupracujú lekári – špecialisti. Na strane jednej ORL lekár, ktorý vie správne fyzikálne zhodnotiť nález (predná a zadná rinoskopia, či rinoendoskopia, popis RTG či CT prínosových dutín). Na strane druhej alergiológ, ktorý diagnostikuje alergickú príčinu (kožné testy, vyšetrenie z krvi).
Pri diagnostike je dôležitá anamnéza pacienta, dôkladné fyzikálne vyšetrenie a vylúčenie iných ochorení, ktoré môžu alergickú nádchu imitovať. Len správne určená diagnóza vedie k správnej liečbe.
V rámci diferenciálnej diagnostiky sa musia vylúčiť anatomické anomálie, nádory, cudzie telesá či chronické infekcie. Nesmie sa zabúdať, že za prejavmi chronickej nádchy sa môžu skrývať systémové ochorenia ako cystická fibróza, Wegenerova granulomatóza, lupus či iné chorobné stavy ako porucha pohyblivosti riasiniek.
Alergická nádcha patrí do rúk alergiológa, ktorý má širokú škálu možností na jej liečbu. Ak sa u pacienta potvrdí alergia na konkrétny alergén, je možné, že sa časom spektrum alergénov ešte rozšíri. Aj to je dôvod, prečo je vhodné, aby bol alergik sledovaný lekárom.
Úlohou lekára je správne diagnostikovať ochorenie, určiť látky, na ktoré je pacient alergický a naordinovať správnu terapiu. Liečba modernými antihistaminikami v kombinácii s alergénovou vakcináciou dokáže veľmi priaznivo ovplyvniť nielen terajšiu kvalitu života pacienta, ale zabraňuje aj novým senzibilizáciám.
Aké lieky a liečebné postupy sú v k dispozícii?
Prevencia ochorenia je v rukách predovšetkým samotných pacientov. Zdravý životný štýl, ale aj vyhýbanie sa alergénom sú pri liečbe alergie kľúčové.
Základom úspechu je vyhýbať sa svojmu alergénu, ako je to len možné. Pri alergii na trávy sa odporúča vyhýbať pobytu, športovaniu a dovolenkám na trávnatých plochách a voliť skôr horské oblasti alebo pobyt pri mori. Dôležité je sledovať peľový servis. Na internete existujú stránky, ktoré informujú o peľovej situácii na Slovensku. Niektoré alergiologické ambulancie taktiež zverejňujú tieto správy, spolu s príslušným komentárom prebiehajúcej sezóny a očakávanou situáciou v budúcnosti.
Alergická nádcha jednoznačne patrí medzi civilizačné ochorenia, ktoré nepriaznivo zasahujú do kvality života pacienta a zaťažujú zdravotnícky rozpočet. Ak nie je ochorenie správne a včas diagnostikové, vedie k vzniku chronickej sinusitídy, nosových polypov, syndrómu zatekania hlienov. Neliečená mnohokrát prerastá do prieduškovej astmy a vedie k trvalým zmenám na sliznici horných aj dolných dýchacích ciest. Je preto dôležité, aby bola včas diagnostikovaná a liečená.