10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Liečba koreňového kanála

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Liečba koreňového kanála je postup zahŕňajúci odstránenie mäkkého centra zuba. Skladá sa z nervov, spojivového tkaniva a krvných ciev, ktoré zubu pomáhajú rásť. Zákrok sa vykonáva, keď je mäkká vnútorná časť zuba, označovaná ako buničina, zranená, zapálená alebo infikovaná. Koruna zuba, teda jeho časť, ktorú je viditeľná nad ďasnami, môže zostať neporušená. Zákrok je najlepším spôsobom, ako zachovať štruktúru zuba.

Vznik a príčiny

Bežné príčiny poškodenia buničiny sú: hlboký rozpad vinou neošetrenej dutiny, viac zubných procedúr na rovnakom zube, prasklina v zube, zranenie zuba.

Diagnóza

Medzi najčastejšie príznaky poškodenej buničiny patrí bolesť zubov a opuch, niekedy aj pocit tepla v ďasnách. Zubár kontroluje bolestivý zub a pomocou röntgenu nahliadne do jeho vnútra.

Liečba

Liečba koreňového kanála sa vykonáva v zubnej ambulancii.

Krok 1: Podanie anestetika (zákrok sa robí v lokálnej anestéze).

Krok 2: Odstránenie celulózy. Zubár urobí malý otvor v hornej časti zuba. Keď je infikovaná alebo poškodená buničina odhalená, opatrne ju odstráni pomocou špeciálnych nástrojov.

Krok 3: Antibiotiká. Po odstránení buničiny môže zubár oblasť potiahnuť lokálnym antibiotikom, aby zabezpečil, že infekcia je odstránená, a zabránil reinfekcii. Keď sa kanály vyčistia a vydezinfikujú, zubár vyplní a utesní zub.

Krok 4: Dočasné plnenie. Zubár ukončí procedúru vyplnením malého otvoru v hornej časti zuba mäkkým dočasným materiálom. Táto tesniaca hmota pomáha predchádzať poškodeniu kanálikov slinami.

  • Po vyprchaní lokálnej anestéze zub a okolité ďasno môžu bolieť. V takom prípade sa odporúčajú voľnopredajné lieky na utlmenie bolesti. Ak bolesť prejde do extrémnej alebo trvá dlhšie ako niekoľko dní, treba okamžite navštíviť zubára.
  • Po ukončení zákroku by mal pacient bežne fungovať, mal by sa však vyhnúť žuvaniu na postihnutom zube, kým nie je trvalo vyplnený.
  • V priebehu niekoľkých dní od liečby koreňového kanála je nutná kontrola, aby sa lekár röntgenom uistil, že infekcia zmizla. Dočasnú výplň nahradí trvalou.

Riziká liečby koreňového kanála: Zákrok sa vykonáva v snahe zachrániť zub. Niekedy je však poškodenie príliš hlboké alebo sklovina je príliš krehká na to, aby vydržala postup. Tieto faktory môžu viesť k strate zuba.

Ďalším rizikom je vznik abscesu v koreňovom zube, ak by v ňom ostal infikovaný materiál alebo antibiotiká nie sú účinné.

Prevencia

Liečba koreňového kanála sa považuje za obnovovací postup. Väčšina ľudí, ktorí podstúpili procedúru, má zub v poriadku a funkčný. Samozrejme, pozitívny výsledok závisí aj od starostlivosti o ústnu dutinu. Rovnako ako zvyšné zuby obnovený zub vyžaduje pravidelné čistenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby