Močové kamene vznikajú vyzrážaním solí a minerálov obsiahnutých v moči. Vytvárajú sa v zmenenom prostredí moču, napríklad zvýšením jeho koncentrácie pri nedostatočnom pitnom režime. Následne zväčšujú svoju veľkosť a problémy nastávajú po ich zaseknutí v močovode alebo v močovej trubici. To vyvoláva silnú pulzujúcu bolesť, ktorá sa začína v oblasti bedier a vystreľuje až do miešku u mužov či do okolia vagíny u žien. Vo vážnejších prípadoch sú močové kamene schopné vyvolávať opakované infekcie, vedúce až k otrave krvi či k akútnemu zlyhaniu obličiek.
Pozorovanie
Ak je kameň malý, to je vo väčšine prípadov, a okrem bolesti sa nijako inak neprejavuje, urológ pacientovi odporučí zintenzívniť pitný režim a nasadí lieky proti bolesti. Malé kamene totiž možno vymočiť.
Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.
Vlastná liečba
V prípade, že kamene spôsobujú opakované infekcie alebo obštrukciu moču, je často nutné zvoliť invazívnejšie metódy liečby. V poradí od najmenej invazívnej po najviac invazívnu sú to nasledujúce metódy:
Ultrazvuková litotripsia
Ide o podobnú sondu ako pri ultrazvuku, ktorá vysielaním šokových vĺn cez kožu rozdrví močové kamene na menšie kusy a pacient je schopný ich vymočiť. Zákrok trvá asi 45 minút a vzhľadom na možnú bolestivosť môžu byť pacientovi podané tlmivé lieky. Pri tomto výkone nie je nutná hospitalizácia.
Endoskopické odstránenie kameňov
Pomocou malej kamery a nástrojov zavedených cez močovú rúru sa kamene z močových ciest dajú odstrániť jeden po druhom.
Chirurgické odstránenie kameňov
Táto metóda je operačná, preto je pacient počas zákroku v celkovej anestézii. Je určená len pre kamene nadmerných veľkostí, ktoré sa nedajú rozdrviť litotripsiou ani odstrániť endoskopicky.
Lekár musí zistiť príčinu vzniku močových kameňov. Po odhalení príčiny sa dá zmenami v diéte a niekedy pomocou liekov zabrániť vzniku ďalších močových kameňov.