12.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Liečba rakoviny: Chemoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Keď bunky v tele zmutujú, stanú sa abnormálnymi, začnú rásť a nekontrolovateľne sa deliť, dochádza k rozvoju rakoviny. Rakovinové bunky môžu napadnúť okolité tkanivá a šíriť sa do vzdialených častí tela procesom nazývaným metastázovanie. Chemoterapia je typ liečby rakoviny, ktorý využíva jeden, alebo viac protirakovinových liekov, chemoterapeutík,  na zničenie, spomalenie, alebo zastavenie rastu rakovinových buniek. Čo všetko obnáša liečba chemoterapiou sa dozviete v našom článku.

Po prečítaní tohto článku budete vedieť:

  • Ako funguje chemoterapia,
  • Aké sú ciele chemoterapie,
  • Akou formou sa môže chemoterapia podávať,
  • Aké sú vedľajšie účinky chemoterapie,
  • Aké sú výhody chemoterapie,
  • Ako dlho chemoterapia trvá a či môže jej podávanie bolieť,
  • Prečo pri chemoterapii vypadávajú vlasy,
  • Či môže chemoterapia spôsobiť neplodnosť,
  • Či sa môže po chemoterapii rakovina vrátiť,
  • Čo môže spôsobiť pitie alkoholu a fajčenie počas chemoterapeutickej liečby.

Ako funguje chemoterapia?

Za vznikom každej novej  bunky v tele je proces, ktorým si bunka musí prejsť, aby sa stala zrelou a plne funkčnou. Tento proces pozostáva z niekoľkých fáz a nazýva sa bunkový cyklus. Chemoterapeutické lieky zasahujú do bunkového delenia v rôznych fázach tohto cyklu a zabraňujú rakovinovým bunkám rásť a deliť sa. To, že rakovinové bunky sa delia rýchlejšie, ako normálne bunky, z nich robí lepší cieľ pre chemoterapeutické lieky. Avšak chemoterapia nedokáže rozlíšiť zdravé bunky od rakovinových a ničí ich všetky spolu, z čoho vyplývajú jej nežiaduce účinky. Dobrou správou je, že väčšina zdravých buniek sa časom z účinkov chemoterapie zotaví, pričom tie zmutované sa zotaviť nezvyknú. To je dôvod, prečo je chemoterapia dobrá pri zabíjaní mnohých typov rakovinových buniek.

Aké sú ciele chemoterapeutickej liečby?

Chemoterapeutická liečba má u každého pacienta individuálny cieľ, ktorý závisí od zdravotného stavu pacienta. Chemoterapia môže byť indikovaná nasledovne:

  • Liečebná chemoterapia

V ideálnom prípade vie chemoterapia zbaviť organizmus detekovateľných rakovinových buniek a dosiahnuť remisiu, čo je stav kedy je pacient zbavený všetkých príznakov ochorenia.

  • Kontrolná chemoterapia

Ak nie je možné rakovinové bunky  z tela úplne odstrániť, možno použiť chemoterapiu, ktorá pomôže držať rakovinu pod kontrolou a zabrániť jej rastu alebo šíreniu do okolitých tkanív.

  • Adjuvantná chemoterapia

Ak sa na odstránenie nádoru vykoná chirurgický zákrok, pri ktorom sa nedajú kompletne odstrániť všetky rakovinové bunky, používa sa adjuvantná chemoterapia. Tá pomôže eliminovať tie rakovinové bunky, ktoré v tele ešte zostali.

  • Neoadjuvantná chemoterapia

Neoadjuvantná chemoterapia sa môže vykonať, keď je nádor príliš veľký na to, aby sa dal operovať. Po jej vykonaní sa veľkosť nádoru zmenší, čo následne umožní jeho vyoperovanie.

  • Paliatívna chemoterapia

Cieľom paliatívnej chemoterapie je znížiť symptómy pacienta a zlepšiť kvalitu života, v prípade rozsiahlych metastáz, kedy sa nádor nedá z organizmu odstrániť.

Akou formou sa môže chemoterapia podávať?

Väčšina chemoterapeutických liekov sa podáva intravenózne (do žily), avšak niektoré sa môžu podať injekčne do svalu, ako krém na pokožku alebo priamo do mozgovo miechového moku. Iné chemoterapeutické lieky sa môžu prehltnúť vo forme tabliet. Niektorí pacienti dostávajú chemoterapiu cez port, čo je malý, okrúhly implantovateľný zásobník s tenkou silikónovou hadičkou, ktorá sa pripája k žile. Chemoterapia býva často spojená s inou liečbou ako je biologická liečba, rádioterapia alebo imunoterapia.

Autor: goodbishop/Shutterstock

Aké sú vedľajšie účinky chemoterapie?

Obmedzením chemoterapeutických liečiv je, že nerozlišujú medzi rakovinovými a zdravými bunkami. Zabíjajú všetky bunky, ktoré sa rýchlo delia. Medzi rýchlo deliace sa bunky patria okrem rakovinových aj bunky vlasov, kože, krvi a črevnej výstelky. Z toho dôvodu vedľajšie účinky chemoterapie zahŕňajú:

  • modriny, nadmerné krvácanie, anémia, infekcie, 
  • suché ústa, vredy v ústach, 
  • únava, nespavosť,
  • strata vlasov, 
  • strata chuti do jedla, strata váhy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha,
  • problémy s pamäťou a koncentráciou,
  • zmeny kože a nechtov,
  • zmeny libida, plodnosti,
  • neuropatie,
  • lymfedém.

Ako dlho môžu vedľajšie účinky trvať, závisí od faktorov, ako je váš celkový zdravotný stav a typ chemoterapeutickej látky. Väčšina vedľajších účinkov po skončení chemoterapie zmizne, hoci niektoré môžu nejaký čas pretrvávať. Existuje totiž riziko dlhotrvajúcich vedľajších účinkov, ktoré sa môžu vyvinúť aj roky po liečbe v závislosti od typu použitej chemoterapie. Tieto vedľajšie účinky môžu zahŕňať poškodenie srdca, obličiek, pľúc, nervov a reprodukčných orgánov.

Aké sú výhody chemoterapie?

Napriek potenciálnym vedľajším účinkom je chemoterapia už desaťročia účinnou a spoľahlivou liečbou rakoviny. Chemoterapia môže vyliečiť rakovinu alebo vám môže zlepšiť kvalitu života znížením symptómov. Rovnako môže zefektívniť iné liečby, ako je chirurgický zákrok alebo radiačná terapia.

Ako dlho trvá chemoterapia?

Dĺžka liečby chemoterapiou závisí od typu chemoterapie a od zdravotného stavu pacienta. Vo všeobecnosti môže trvať približne 3 až 6 mesiacov, pričom je rozdelená do cyklov, z ktorých každý trvá cca 2 až 6 týždňov. Tieto cykly sa opakujú s malými prestávkami, aby si vaše telo medzi jednotlivými ošetreniami oddýchlo. Každý cyklus pozostáva z viacerých sedení. Jedno sedenie môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín, v závislosti od formy chemoterapie. 

Môže podávanie chemoterapie bolieť?

Vnútrožilové  podávanie chemoterapeutík by počas podávania nemalo spôsobovať žiadnu bolesť.  Ak bolesť pocítite, nahláste to zdravotníkovi, ktorý sa o vás stará aby vám skontroloval vnútrožilovú hadičku. Môže sa totiž stať, že dôjde k úniku lieku do okolitých tkanív.

Prečo pri chemoterapii vypadávajú vlasy?

Nie všetky chemoterapeutické lieky musia spôsobiť  vypadávanie vlasov. Niektoré môžu zapríčiniť, že vám vlasy iba zrednú a v najlepšom prípade vám ostanú všetky na hlave. Ak pacientom vlasy po chemoterapii vypadajú, je to preto, že chemoterapeutické lieky ovplyvňujú rýchlo deliace sa bunky. To platí nie len pre rakovinové bunky, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú vo vlasových folikuloch, ústach a tráviacom trakte. To je dôvod, prečo sa u niektorých pacientov objavia aj vredy v ústach, nevoľnosť a hnačka. Informujte sa u svojho lekára, či je vypadávanie vlasov bežným vedľajším účinkom tej chemoterapie, ktorá vám bola predpísaná.

Môžu pomôcť chladiace čiapky

Štúdie ukazujú, že nosenie chladiacej čiapky počas chemoterapie môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov. Zdá sa, že tieto chladné čiapky spomaľujú prietok krvi do pokožky hlavy. To môže obmedziť množstvo chemoterapeutika, ktoré sa do tohto miesta dostane, čím sa zníži jeho účinok na vlasové folikuly.

Budem môcť mať po chemoterapii deti?

Niektoré protirakovinové lieky a liečebné postupy môžu ovplyvniť plodnosť u mužov aj žien. Ak ste v plodnom veku, je dôležité, aby ste sa pred začatím liečby porozprávali so svojím lekárom o možnostiach zachovania plodnosti. Pacienti sú často tak sústredení na okamžitú liečbu rakoviny, že na plodnosť nemyslia, no konzultácia s odborníkom pred začatím liečby vám umožní lepšie preskúmať aké máte možnosti.

Môže sa počas liečby chemoterapiou konzumovať alkohol?

Príležitostné pitie piva alebo pohára vína počas chemoterapie pravdepodobne nebude mať vážne následky. Avšak, pretože niektoré chemoterapeutické lieky môžu s alkoholom interagovať, vždy sa opýtajte svojho lekára, či je v poriadku dať si občas drink. Avšak častá, alebo silná konzumácia alkoholu počas chemoterapie je vo všeobecnosti zlý nápad. Jedným z dôvodov je, že alkohol môže zhoršiť niektoré vedľajšie účinky chemoterapie, ako je dehydratácia, hnačka a vredy v ústach. Okrem toho, aj alkohol aj chemoterapeutické lieky sú spracovávané pečeňou čo znamená, že pitie počas chemoterapie môže príliš zaťažiť vašu pečeň.

 Ako ovplyvňuje chemoterapiu fajčenie?

Fajčenie počas chemoterapie môže negatívne ovplyvniť vašu liečbu. Podobne ako konzumácia alkoholu, aj fajčenie spôsobuje zhoršenie vedľajších účinkov chemoterapie najmä stratu váhy, nevoľnosť, problémy so spánkom a kožné choroby. Fajčenie môže tiež ovplyvniť spôsob, akým vaše telo spracováva chemoterapeutické látky, a to tak, že urýchli ich vylučovanie z organizmu, čo môže potenciálne znížiť účinnosť vašej liečby.

Môže sa rakovina po chemoterapii vrátiť?

Rakovina sa môže vrátiť či už po chemoterapii, alebo akejkoľvek inej liečbe, a to po týždňoch, mesiacoch, alebo dokonca rokoch. Lekár nemôže s istotou vedieť, či sa u vás rakovina bude opakovať, alebo nie. Pravdepodobnosť recidívy závisí od typu primárnej rakoviny. Po ukončení liečby by ste preto mali pravidelne absolvovať prehliadky, aby sa prípadná recidíva podchytila ešte v zárodku. Následne vás môže lekár odporučiť na viac cyklov chemoterapie.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa chemoterapeutickej liečby, porozprávajte sa so svojím lekárom. Pomôže vám to dôkladne sa pripraviť a vyhľadať odbornú podporu, ktorú potrebujete.

V tomto článku použité nasledujúce zdroje: 

Chemotherapy/side effects

How does chemotherapy work

Recovery and outlook

Cancer/understanding of chemotherapy

Chemotherapy/things to avoid

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne krvácaniehmatateľné hrčkyhrubé črevokrčok maternicepľúcarakovinasemenníkyúbytok hmotnostivaječníky