27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Liečba skoliózy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Liečba je dlhodobá, vyžaduje si trpezlivosť terapeutov i pacienta. Konzervatívna liečba pozostáva z posilňovania brušného a chrbtového svalstva pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta. Pravidelnosť cvičenia je veľmi dôležitá, s dôrazom na relaxáciu. Ideálnym športom je plávanie. Skolióza môže byť ovplyvnená aj v období puberty. Prognóza ochorenia je priaznivejšia, ak je včas diagnosticky zachytená.

Patologické vychýlenie chrbtice, spojené s rotáciou tiel stavcov vedie ku skráteniu trupu. Deformáciou hrudného koša sa postupne znižuje vitálna kapacita pľúc. V dôsledku zmien anatomických pomerov dochádza neskôr k chronickým bolestiam chrbta, ktoré veľmi ťažko reagujú na liečbu.

Terapia skoliózy je komplexná, určovaná stupňom zakrivenia chrbtice, typom skoliózy a vekom pacienta. Môže byť konzervatívna a operačná.

Konzervatívna terapia

Pozostáva z intenzívneho posilňovania svalstva chrbta a brucha pod dohľadom skúseného rehabilitačného pracovníka. Liečenie využíva možnosť použitia symetrických aj asymetrických cvičení, aktívnych aj pasívnych, ktoré vedú k zlepšovaniu svalového pnutia a zlepšeniu elasticity svalstva.

Zlepšenie postavenia chrbtice dosiahnuté cvičením v rámci funkčnej zložky držania tela predstavuje u skolióz ľahšieho stupňa prakticky vyliečenie a u ťažších foriem vedie k zabráneniu rozvoja ochorenia.

Vykonáva sa aktívna dychová gymnastika. V rámci fyzikálnej liečby je vhodné aplikovať elektroliečbu, ktorá vedie k zlepšeniu svalového napätia trupu. Taktiež je využívaná balneológia a masáže chrbtového svalstva.

Výraznejšie deformity chrbtice, ktoré nemožno už ovplyvňovať len rehabilitáciou, sú poukazované na odborné vyšetrenia s cieľom zváženia liečby korzetom. Korzet je indikovaný po vyšetrení odborníkom pre ortopedickú protetiku.

Odporúčané pohybové aktivity

Dôležitá je pravidelnosť cvičenia a dodržiavanie denného režimu skoliotikov. Vhodné je plávanie, športové hry sú odporúčané v menšej miere s cieľom nezaťažovať pacienta jednostranne. Beh a aktivity s tvrdým doskokom nie sú vhodné. Dieťa s ťažšou skoliózou by malo mať dve kolekcie učebníc, aby si ich nemuselo nosiť zo školy domov a naopak. Dôležitý je výber správneho lôžka, vankúšov a stoličiek.

Okrem správneho cvičenia je vhodné naučiť sa vhodne relaxovať. Pri používaní korzetu je potrebné, aby si pacient uvedomil, že korzet nie je jednoznačné riešenie pre liečbu. Bez sústavného vhodného posilňovania svalstva chrbta môže dochádzať vplyvom používania korzetu k oslabovaniu svalstva, a tým aj k zhoršeniu zakrivenia skoliózy.

Pri výraznej progresii ochorenia, ktorú nie je možné zvládnuť konzervatívne, je indikované operačné riešenie. Táto indikácia je prísne individuálna a je komplexne hodnotená viacerými lekárskymi odborníkmi. Patrí do rúk skúseného operatéra – ortopéda. U operovaných skolióz sa dosahuje stabilita chrbtice za cenu straty jej pohyblivosti.

Prognózy

Liečba skoliózy je dlhodobá, vyžaduje si trpezlivosť terapeutov i pacienta. Spolupráca pacienta a pacientovej rodiny s lekárom a fyzioterapeutom je neodmysliteľná. Ak sa pacient „nechce” liečiť, akékoľvek snahy so strany zdravotníckych pracovníkov vyjdú nazmar.  

Pre stanovenie prognózy ochorenia je potrebné mať na zreteli celkový obraz pacienta. Tendencia zhoršovania stavu je každej skolióze vlastná, preto sú pacienti dispenzarizovaní.

Dobre liečená skolióza znamená, že sa krivka zakrivenia nezhoršuje. Prognóza ochorenia je priaznivejšia, ak je včas diagnosticky zachytená. Skoliózy sú ovplyvňované ešte aj v puberte, nielen zvýšením rastu do dĺžky, ale i hormonálnym preladením. Po skončení rastu možno očakávať stabilizáciu procesu, ale v ťarchavosti môže nastať ľahké zhoršenie.

Všetci pacienti s chybným držaním tela si vyžadujú pozornosť odborných lekárov, lebo chybné držanie tela, hlavne so skoliotickou odchýlkou, môže byť začiatkom štrukturálnych deformácií chrbtice.

Skoliotik a športovanie

Deti s chybným držaním tela sa od školskej telesnej výchovy neoslobodzujú.

Deti s ľahkými stupňami štrukturálnych skolióz sa oslobodzujú od školskej telesnej výchovy, majú zákaz športovania (okrem plávania a ľahkých loptových hier) a sú zaradené do zvláštnej telesnej výchovy.

Pri stabilizácii sa neodporúča zaradenie skoliotika do profesií, ktoré zaťažujú chrbticu a sú spojené s trvale zvýšenými nárokmi na jej dynamiku.

Stredne ťažké skoliózy si vyžadujú oslobodenie od školskej telesnej výchovy a všetkých športov, okrem plávania. Je indikovaná liečebná telesná výchova.

Ťažké kyfoskoliózy si vyžadujú ústavnú liečbu s čo najmenším zaťažovaním chrbtice, aby nebolo obmedzované dýchanie a nebol narušovaný jeho pravidelný rytmus.

Pri náročných, ťažších pohyboch sa ruší rytmus dýchania skoliotika a narastá kyslíkový dlh. Preto potrebuje chorý dlhšie prestávky v práci. Je potrebné kontrolovať dýchacie a obehové ústroje, lebo okolo 35. roku sa môžu prejavovať prvé príznaky dychovej a obehovej nedostatočnosti. Takéto ťažkosti vedú pomerne často k invalidizácii pacienta – priemerne okolo 45. roku.

Záver

Prevencia chybného držania tela a skolióz v detskom veku, ako aj správna liečba zabezpečujú pacientom plnohodnotnejší a dlhší život v dospelosti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
asymetria končatínchrbticachronická bolesťpanvaskolióza