12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Listerióza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Listerióza je infekcia spôsobená baktériami z rodu Listéria. Choroba môže byť veľmi závažná pre tehotné ženy a ľudí s poškodeným imunitným systémom. Ide o infekčné ochorenie domácich a divých zvierat, ktoré sa môže prenášať aj na človeka.Riziko nakazenia sa zvyšuje konzumáciou nesprávne spracovaných mäsových výrobkov a nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Baktéria dokáže prežiť v chlade, dokonca aj v mraze. Zdraví ľudia zriedka ochorejú na listeriózu, ale táto choroba môže byť smrteľná pre nenarodené deti a novorodencov. Okamžitá liečba antibiotikami môže pomôcť obmedziť účinky infekcie.

Vznik a príčiny

Listérie sa nachádzajú v pôde, vo vode a vo výkaloch zvierat. K nákaze môže dôjsť konzumáciou surovej zeleniny, ktorá bola kontaminovaná z pôdy alebo z hnojiva, mäsom kontaminovaného zvieraťa, nepasterizovaným mliekom alebo potravinami vyrobenými z nepasterizovaného mlieka a spracovanými potravinami, ako sú mäkké syry, ktoré boli kontaminované po spracovaní.

Tehotné ženy a ľudia, ktorí majú slabý imunitný systém, sú vystavení najväčšiemu riziku infekcie. Hoci infekcia môže matke spôsobiť len mierne ochorenie, dôsledky pre dieťa môžu byť fatálne. Hrozí potrat, pôrod mŕtveho dieťaťa, predčasné narodenie, potenciálne smrteľná infekcia po narodení.

Ohrození sú aj ľudia, ktorí majú slabý imunitný systém. Do tejto kategórie patria ľudia, ktorí sú starší ako 60 rokov, majú AIDS, prechádzajú chemoterapiou, majú diabetes alebo ochorenie obličiek a pacienti, ktorí užívajú niektoré lieky proti reumatoidnej artritíde.

Väčšina infekcií listériou je taká mierna, že môžu zostať bez povšimnutia. Avšak v niektorých prípadoch môže viesť ku komplikáciám ohrozujúcim život vrátane celkovej infekcie krvi a meningitídy.

Príznaky

Symptómy listeriózy sú: horúčka, bolesť svalov, nevoľnosť, hnačka a prejaviť sa môžu niekoľko dní po konzumácii kontaminovaných potravín. Avšak ich inkubačná doba môže trvať až 30 dní alebo dlhšie, kým sa začnú prejavovať. Ak sa infekcia rozšíri do nervového systému, symptómy môžu zahŕňať bolesť hlavy, stuhnutý krk, zmätenosť alebo zmeny ostražitosti, stratu rovnováhy, kŕče.

Diagnostika

Krvný test je často najefektívnejší spôsob, ako zistiť, či človek má listeriózu. V niektorých prípadoch môžu byť testované aj vzorky moču alebo miechy.

Liečba

Liečba infekcie listériou sa mení v závislosti od závažnosti symptómov. Väčšina ľudí s miernymi príznakmi nepotrebuje žiadnu liečbu. Závažnejšie infekcie sa môžu liečiť antibiotikami. Aj novorodenci, ktorí majú infekciu, môžu dostať kombináciu antibiotík. Ak pacient chce pomôcť s diagnostikovaním, mal by lekárovi dať zoznam jedál, ktoré nedávno skonzumoval. Ide najmä o mäkké syry, surové mlieko alebo syry vyrobené zo surového (nepasterizovaného) mlieka a spracované mäso.

Prevencia

V záujme predchádzania infekcii je užitočné dodržiavať jednoduché pokyny pre bezpečnosť potravín. Pri varení treba kuchynskú dosku a pracovné nástroje udržiavať čisté. Pred manipuláciou s jedlom a po nej je dôležité dôkladne si umyť ruky teplou mydlovou vodou. Po varení je nutné použiť horúcu mydlovú vodu na umývanie riadu, dosky a ďalších povrchov na prípravu jedla.

Surovú zeleninu treba očistiť čistiacou kefou alebo kefou na zeleninu pod silno tečúcou vodou. Teplomer pomôže uistiť sa, či teplota, pri ktorej sa jedlo varí, je bezpečná.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť svalovhnačkahorúčkalisteriózanevoľnost