Lumbálna punkcia je zákrok, pri ktorom sa medzi stavce v bedrovej časti chrbtice vsunie tenká ihla na odobratie mozgovo-miechovej tekutiny, podanie anestetika alebo lieku či na odstránenie prebytočnej tekutiny. Nemala by byť bolestivá, no môžu sa objaviť dočasné bolesti hlavy alebo chrbta. Vykonáva ju v nemocnici lekár alebo špecializovaná sestra, väčšinou však neurológ. Vzorka tekutiny môže slúžiť aj na diagnostiku závažných neurologických ochorení.
Lumbálna punkcia sa využíva z viacerých príčin:
Lumbálnou punkciou môžu byť diagnostikované tieto choroby:
Ako zákrokprebieha
Niekoľko dní alebo týždňov pred zákrokom môže pacient podstúpiť CT alebo MRI vyšetrenie kvôli uisteniu sa o nutnosti podstúpiť lumbálnu punkciu. V deň zákroku pacient môže jesť, piť a užívať lieky. Pri zákroku sa podáva lokálne anestetikum. Procedúra trvá 30 až 45 minút a ďalšiu zhruba hodinu by mal pacient ostať v nemocnici na pozorovaní. Ak nenastanú komplikácie, môže odísť domov.
Po výkone je potrebné, aby pacient ležal na lôžku vo vodorovnej polohe bez podloženej hlavy. Mal by vypiť za prvých 24 hodín 1,5 až 2 litre tekutín, v tomto čase by sa mal objem likvoru, o ktorý prišiel, „nahradiť“.
Diagnóza
Na úplné výsledky potrebné na diagnózu sa môže čakať aj 48 hodín. Ak to stav pacienta vyžaduje, niektoré výsledky laboratórnych testov môžu byť k dispozícii v priebehu niekoľkých hodín.
Lumbálna punkcia je vo všeobecnosti bezpečný postup a závažné vedľajšie účinky sú zriedkavé.
Najčastejšie vedľajšie účinky sú:
Rekonvalescencia
Zotavenie z lumbálnej punkcie vyžaduje:
Pacient by sa mal vyhýbať: