10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Magnetická rezonancia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Magnetická rezonancia (MRI) je špeciálny úkon, vďaka ktorému lekári nahliadnu do ľudského tela bez toho, aby bolo nutné použiťskalpel. Táto zobrazovacia metóda vytvorí obrázky, ktoré sú odrazom konkrétneho sledovaného miesta v tele. Používa rádiové vlny pomocou supravodivého magnetu. Ide o bezbolestný test, má však svoje riziká.

Príznaky

Vyšetrenie prostredníctvom magnetickej rezonancie pacienta podstúpi v tom prípade, keď sa objaví zdravotný problém a nie je presne stanovená jeho príčina alebo rozsah poškodenia. Je veľmi presný aj pri odhaľovaní abnormálnych tkanív. Dá sa ním skontrolovať každá časť ľudského tela, najčastejšie sa používa na vyšetrenia mozgu. Po diagnózach ako je porážka, skleróza multiplex, epilepsia alebo nádor v hlave odhalí rozsah poškodenia. Magnetická rezonancia sa často používa aj pri problémoch s chrbticou, kĺbmi, končatinami a vnútornými orgánmi ako žlčník, pankreas či srdce.

Diagnóza

Zobrazovací testsa zameriava na konkrétne miesto v tele a odhalí jeho stav. Magnetická rezonancia sa zväčša nepoužíva na všeobecné zobrazovanie, ale ako podrobnejší obraz mäkkého tkaniva, väzov či orgánov. Lekári tento test odporúčajú na základe pacientových príznakov.

Liečba

Magnetická rezonancia využíva rádiové vlny pomocou supravodivého magnetu. Neustále magnetické pole a rádiové frekvencie odrážajú molekuly tuku a vody v tele, následne sa rádiové vlny prenášajú na prijímač v zariadení a to je „prenesené“ do obrazu tela. Výsledok býva veľmi presný.

MRI je hlasný prístroj, z toho dôvodu mávajú pacienti počas vyšetrenia slúchadlá. Musia nehybne ležať, aby výsledné zobrazenia boli presné. Ide o krátky, približne 15-minútový test, ktorý je bezbolestný. Magnetická rezonancia sa využíva aj kvôli jej vynikajúcim detailom obrazu.

V prípade MRI testu existujú riziká založené na type zobrazovania. Ide o možné reakcie na kovy spôsobené magnetmi (piercing alebo implantát), hlasné zvuky zo stroja môžu spoôsobovať problémy so sluchom, zvýšenie telesnej teploty počas dlhého procesu MRI a klaustrofóbiu, ak pacient má problém s uzavretými malými priestormi. Magnetická rezonancia sa neodporúča ľuďom s umelými kĺbmi, očnými implantátmi, IUD, kardiostimulátorom a kovovými kúskami v tele.

Prevencia

Hoci existuje niekoľko rizík spojených s vyšetrením MRI, sú relatívne nízke. Test ponúka dôležité informácie, ktoré pomôžu lekárom správne diagnostikovať konkrétny stav pacienta. Kvôli úplnej správnosti postupu je vhodné detaily vopred prediskutovať s lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
mozgový nádormozogskleróza multiplex