Malígny nádor na mozgu je zhluk rakovinových buniek v mozgu. Je závažnejší ako benígny mozgový nádor, ktorý nie je rakovinový a má tendenciu rásť pomalšie.
Primárne mozgové nádory vznikajú v mozgu samotnom alebo v jeho blízkych tkanivách ako sú membrány pokrývajúce mozog (meningy), lebečné nervy, hypofýza alebo epifýza. Tieto nádory sa tvoria, keď v normálnych bunkách dochádza k mutáciámv DNA, ktoré umožňujú bunkám rásť, rozdeľovať sa zvýšenou rýchlosťou a napredovať, pričom zdravé bunky odumierajú.
Výsledkom je množstvo abnormálnych buniek, ktoré tak tvoria nádor. U dospelých sú primárne mozgové nádory oveľa menej časté než sekundárne mozgové nádory, pri ktorých rakovina vzniká inde a šíri sa do mozgu.
Príznaky mozgového nádoru závisia od toho, kde v mozgu sa nachádza. Bežné príznaky zahŕňajú bolesti hlavy, ktoré sa často zintenzívňujú ráno, pri kašli alebo námahe, ďalej záchvaty, pravidelný pocit nevoľnosti alebo vracanie, problémy s pamäťou alebo zmeny osobnosti, slabosť a problémy s videním alebo s rečou, ktoré sa zhoršujú.
Diagnóza
Pri výskyte príznakov mozgového nádoru, ktoré neustupujú, je nevyhnutné navštíviť praktického lekára. Existuje mnoho typov nádorov mozgu v závislosti od toho, kde v mozgu sa nachádzajú. Diagnostikujú sa triedami 1 až 4, pričom trieda 4 je najzávažnejší typ. Mozgové nádory stupňa 1 a 2 sú nerakovinové (benígne), majú tendenciu rásť pomerne pomaly. Mozgové nádory triedy 3 a 4 sú rakovinové (zhubné), rastú rýchlejšie a sú ťažšie liečiteľné.
Mozgové nádory sa ďalej delia na primárne (začínajú sa v mozgu) a sekundárne (šíria sa do mozgu). Lekári používajú viacero testov na diagnostiku a určovanie ich typu. Testujú aj ich možné rozšírenie do inej časti tela, metastázy, ktoré sú však pri mozgových nádoroch zriedkavé. Testujú aj účinnosť liečby.
Pre väčšinu typov nádorov je jediným istým spôsobom diagnostiky odber vzorky možného nádoru. Jeho analýzu umožní biopsia, v rámci ktorej sa odoberie malá vzorku tkaniva na testovanie v laboratóriu. Ak nie je možná, lekár navrhne ďalšie testy potrebné na diagnostiku.
Liečba nádoru na mozgu má za cieľ čo najviac z neho odstrániť a pokúsiť sa zastaviť jeho obnovenie.
Hlavné spôsoby liečby
Vedľajšie účinky liečby
U niektorých pacientov sa môžu objaviť vedľajšie účinky liečby o niekoľko mesiacov alebo rokov. Medzi ne patrí katarakta (sivý zákal), epilepsia, problémy s mysľou, pamäťou, rečou alebo úsudkom. Zriedka sa môže vyskytnúť mŕtvica.
Trvalé následky liečby
Liečba môže vyvolať trvalé následky, napríklad záchvaty, ťažkosti pri chôdzi, problémy s rečou.
Po liečbe môže byť potrebná na zotavenie pracovná terapia a fyzioterapia.
Návrat ochorenia
Výhľad malígneho nádoru mozgu závisí od toho, kde presne sa nachádza, od jeho veľkosti a triedy. Často sa vracia a niekedy nie je možné ho odstrániť.
Je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl na zníženie rizika mozgovej príhody, teda prestať s fajčením, prejsť na zdravú výživu a pravidelne cvičiť. Po zotavení sa možno postupne vrátiť k normálnym aktivitám, no niektorým, ako sú kontaktné športy, sa treba vyhýbať.