10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Maniodepresívna psychóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bipolárna afektívna porucha (BAP), čiže maniodepresívna psychóza, je závažné a dlhodobé psychické ochorenie vyznačujúce sa poruchou vyšších mozgových funkcií. Dochádza pri ňom k veľmi ťažko ovládateľným výkyvom nálad, striedajúcich sa v cykloch, od pocitov nekonečnej eufórie až k ochromujúcim depresiám. Bipolárnou poruchou trpí približne jedno percento populácie. Choroba sa zvyčajne objavuje na konci dospievania alebo u mladých dospelých. Niektorí pacienti mali prvé príznaky už v detstve, u iných sa môžu príznaky objaviť až v starobe.

Prejavy ochorenia sú rozdelené do niekoľkých fáz:

1. Hypomanické obdobie

Prináša veľmi dobrú, nadnesenú náladu, bezprostrednosť a komunikatívnosť, a to aj u jedincov, ktorí inokedy nie sú príliš spoločenskí. V tejto fáze si človek nepripadá chorý a ľahko môže podľahnúť pokušeniu prestať brať lieky.

2. Manická fáza

Prejavy mánie nemožno prehliadnuť, nadmerné energické až euforické správanie zbavuje človeka všetkých zábran aj súdnosti. Pacientov prejav je prehnane žoviálny, unáhlený až nezrozumiteľný, reakcie na akýkoľvek nesúhlas môžu byť značne agresívne. Ak tento stav sprevádzajú psychotické príznaky, objavujú sa ťažké halucinácie alebo paranoja.

3. Depresia

Obdobie depresií je protikladom stavu eufórie. Pacient prepadne úzkosti, strachu, nechuti do života, neschopnosti akejkoľvek činnosti, uvažuje o samovražde.

Príznaky

Závisia od toho, v akej fáze bipolárnej poruchy pacient je. Na rozdiel od jednoduchých výkyvov nálad každý extrémny stav bipolárnej poruchy môže trvať niekoľko týždňov, ba aj oveľa dlhšie. Niektorí ľudia často nemôžu dospieť k „normálnej nálade“. Bipolárna porucha býva zákerná, symptómy môžu vyvrátiť očakávanú maniodepresívnu sekvenciu. Vzácne epizódy miernej mánie alebo hypománie sa nemusia vždy zistiť. Depresia potom môže zatieniť ďalšie aspekty choroby. Spoločne tieto faktory robia bipolárnu poruchu ťažko diagnostikovateľnou, ak nie sú zjavné.

Až 20 percent ľudí, ktorí sa lekárovi sťažujú na depresiu, má bipolárnu poruchu. Trvá priemerne desať rokov, než sa ľudia začnú liečiť na bipolárnu poruchu po zaznamenaní príznakov. Veľká časť osôb má i ďalšie psychické problémy, napríklad zneužívanie návykových látok alebo úzkosti. To veľmi komplikuje určenie správnej diagnózy.

Vznik a príčiny

Maniodepresívna psychóza je o to zákernejšia, že môže byť dedičná napriek tomu, že nejde o dedičnosť v pravom zmysle slova. V génoch príbuzného človeka sa môže objaviť určité percento predispozícií na toto ochorenie, to zvyšuje riziko výskytu. Dôvodom vzniku však môže byť aj veľmi silná emotívna skúsenosť, väčšinou negatívna, alebo fyzické a psychické vyčerpanie.

Presná príčina bipolárnej poruchy nie je známa. Odborníci sa domnievajú, že existuje rad faktorov, ktoré prispievajú k zvýšeniu pravdepodobnosti, že sa choroba rozvinie. Ide o zložitú zmes fyzických, psychických a sociálnych faktorov. Bipolárna porucha sa vo všeobecnosti považuje za dôsledok chemickej nerovnováhy mozgu. Chemické látky zodpovedné za kontrolu funkcií mozgu sa nazývajú neurotransmitery (noradrenalín, serotonín a dopamín).

Spúšťačom ochorenia môže byť ukončenie dlhodobého vzťahu, fyzické, sexuálne alebo emočné zneužívanie, úmrtie blízkeho človeka a podobne. Tieto udalosti, môžu kedykoľvek v živote človeka spustiť stavy depresie. Okrem toho môže bipolárnu poruchu vyvolať fyzická choroba, poruchy spánku, ochromujúce problémy v každodennom živote (s financiami, s prácou, so vzťahmi).

Liečba

Liečba bipolárnej poruchy sa zameriava na zníženie závažnosti a počtu stavov depresie a mánie, aby sa pacientovi umožnil bežný život aspoň do určitej miery. Väčšina ľudí môže podstúpiť liečbu bez nutnosti hospitalizácie na psychiatrickom oddelení. Liečba môže pozostávať z kombinácií postupov. Lieky na prevenciu nekontrolovateľných stavov mánie, hypománie (menej závažná forma) a depresie sú známe ako stabilizátory nálady a užívajú sa každý deň dlhodobo. Môžu sa použiť lieky na liečbu hlavných symptómov depresie a mánie, ak sa vyskytnú. Dôležité je rozoznanie spúšťača a známok depresie alebo mánie – pomôcť môže psychologická liečba, napríklad terapia v oblasti zmien životného štýlu.

Z farmakologického hľadiska existuje niekoľko liekov, ktoré pomáhajú stabilizovať zmeny nálad. Bežne sa označujú ako stabilizátory (napríklad uhličitan lítny, z antikonvulzných liekov sú to antipsychotiká).

Prevencia

Aby sme stavy maniodepresívnej psychózy eliminovali, treba byť aktívny a dobre sa stravovať. Pravidelné cvičenie môže výrazne pomôcť znížiť príznaky bipolárnej poruchy, predovšetkým depresívne príznaky. Dobré je byť v blízkom kontakte s lekárom, so psychológom, psychiatrom a aspoň raz ročne absolvovať lekársku kontrolu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bipolárna poruchaeufóriamozogpodráždenosťsebapoškodzovaniesmútokúzkosťzúfalstvo