02.09.2021 • 8 minút na prečítanie

Manipulácia a stimulácia dieťaťa ma vplyv na jeho ďalší vývoj

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Žiadna žena sa nestane matkou s návodom, ktorý zahŕňa body, ako sa správne starať o dieťa. Po narodení dieťaťa je potrebné, aby sa matka naučila, ako zaobchádzať s novorodencom, aby mu neublížila, aby si osvojila manipuláciu pri konkrétnych úkonoch, aby si zvykla na krehkosť a zraniteľnosť jeho telíčka, a predovšetkým, aby mu porozumela. Je dôležité, aby sa nastavila na rolu matky a chopila sa jej na sto percent, pretože len vtedy dokáže pochopiť signály, ktoré jej bábätko vysiela, a to aj v podobe plaču, vydávaných zvukov ale aj rôznych pohybov.

V článku sa dočítate:

  • dôležitá je potreba adaptácie,
  • Čo zahŕňa psychomotorický vývoj dieťaťa,
  • aká je správna manipulácia a stimulácia,
  • ktorým chybám sa treba vyhnúť,
  • aké sú zásady kontaktného rodičovstva.

Príchodom bábätka na svet sa zmení mnoho vecí. Po dlhých deviatich mesiacoch ste sa stali matkami, a to je tá najväčšia zmena. Po pôrode je unavená a vyčerpaná nielen matka, ale tiež dieťa. V prvom rade je nevyhnutný oddych a načerpanie dostatočného množstva energie, ktoré potom žena využije na vytvorenie vhodných podmienok na adaptáciu dieťaťa.

Prvé dni, týždne a mesiace sú pri adaptačnom procese pre dieťa najdôležitejšie. Je na vás, do akého prostredia ho z nemocnice privediete. Chcete predsa, aby bolo šťastné, spokojné a nič mu nechýbalo. Vašou úlohou je, aby sa cítilo v bezpečí, aby z vás cítil radosť, lásku, harmóniu. Prvý rok je vo vývoji dieťaťa najdôležitejší, pretože prechádza mnohými vývojovými etapami. Z horizontálnej polohy sa postupne dostáva do sedu, neskôr sa začína samo premiestňovať, až sa postaví a začne chodiť.

 V tomto období, keď dieťa prechádza najprudšími a najrýchlejšími zmenami za svoj život je veľmi dôležité, aby mali rodičia dostatok informácií o tom, ako podporiť dieťa v jeho zdravom vývoji a čomu sa naopak vyvarovať. Mnohé matky konajú intuitívne a neuvedomujú si mieru následkov, ak je ich zaobchádzanie s dieťaťom a manipulácia chybná. Nie je hanba priznať si, že potrebám a správaniu svojho dieťaťa nerozumiete, nikto sa nerodí ako expert na detskú výchovu a vie, ako sa v ktorom období správne starať o dieťa, a ako postupovať vo výchove.

Adaptácia a psychomotorický vývoj

Keďže bolo bábätko deväť mesiacov vo vašom brušku, a tam žilo v určitých podmienkach, preto by ste mu mali poskytnúť podobné podmienky, ktoré by mu uľahčili adaptáciu na nové prostredie. V brušku bolo schúlené, a na svete je najlepšia voľba perinka, zavinovačka. Tá bábätku dodáva teplo, mäkkosť a tiež ohraničený priestor, rovnako aj dopomáha k získaniu stability a k správnemu nájdeniu osi tela. Vankúšik v perinke bráni dieťatku v záklone hlavičky a tiež podporuje pretiahnutie svalov šije.

Bábätko je zvyknuté z bruška na tmu, preto je vhodné nevystavovať ho spočiatku ostrému svetlu. Často si dieťa prikladajte na hrudník, aby cítilo vašu vôňu a počulo tlkot srdca.

Manipulácia s dieťaťom, ktorá je v súlade s jeho psychomotorickým vývojom, je veľmi dôležitá a treba byť skutočne precízny. Ak sa aj vyskytne akákoľvek odchýlka vo vývoji dieťaťa, práve správnou manipuláciou a stimuláciou je možné ju do jedného roka upraviť.

 Ak však vykonávate určité úkony a zaobchádzate s dieťaťom chybne, môže to viesť k jeho plačlivosti a nespokojnosti. Následky patričných chýb, ktoré si možno rodič ani neuvedomuje, sa môžu odzrkadliť v budúcnosti, ako napríklad pri chybnom držaní tela, pri zlej funkcii vnútorných orgánov, dieťa môže byť nervózne, mať rôzne poruchy, napríklad ADHD, dysgrafiu a mnohé iné.

Etapy pri psychomotorickom vývoji dieťaťa:

  • mesiac : prvé vzpriamenie
  • -6. mesiac : obrat z chrbta na brucho
  • -8. mesiac : obrat z brucha na chrbát
  • -8. mesiac : plazenie sa
  • mesiac : hojdanie sa v kľaku, šikmý sed
  • mesiac : koordinované a symetrické lezenie
  • mesiac : široký sed, prvé pokusy o stavanie sa
  • mesiac : chôdza pozdĺž nábytku, stoj s pridržaním jednej ruky
  • mesiac : stoj bez opory
  • mesiac : samostatná chôdza

Schopnosti a zručnosti detí netreba porovnávať, respektíve prirovnávať svoje dieťa k vývoju toho druhého. Každé má individuálny vývoj a svoj čas na osvojenie si jednotlivých zručností. Nie je dobré dieťa učiť niečo skôr, prípadne ho nútiť do niektorých vývojových etáp. Zvládne ich aj samo, postupne, keď sa na to bude cítiť pripravené a potom na to dozrie.

Manipulácia a stimulácia dieťaťa

Matka vie najskôr psychomotorický vývoj dieťaťa ovplyvniť, podporiť ho, aby sa vyvíjalo správne, a to správnou manipuláciou a stimuláciou, keďže práve ona  je s dieťaťom najčastejšie, prebaľuje ho, kŕmi, prenáša, zdvíha, umýva, hrá sa s ním. Matka dieťaťu môže vytvoriť zlý pohybový stereotyp, a to zlou manipuláciou a zlým nosením v nevhodnej pozícii.

Vhodná pozícia pre bábätko je tzv. bočné klbko, kedy je nosené v zavinutej perinke. V nej sa cíti bezpečne, isto. Využívanie perinky, respektíve zavinovačky je vhodné prvých šesť týždňov. Toto rozmedzie je všeobecné, všetko prispôsobujte potrebám vášho dieťaťa, ak sa v perinke necíti komfortne, jednoducho pozíciu zachovajte, avšak bez perinky. V tejto polohe váš zdvihnutý lakeť podopiera hlavu bábätka a druhá ruka pridŕža jeho zadoček. Súčasne by mala byť os bábätka- nos, brada, hrudná kosť, pupok a lonová spona, v jednej línii. Obe ruky dieťaťa by mali byť pred jeho telom. V tejto polohe bábätko odpočíva a relaxuje.

Bočné kĺbko
Autor: Halfpoint/Shutterstock.com

Obľúbenou polohou pre bábätká je tzv. klokan, kedy má rozhľad, a tým je spokojné. Dieťa si pridržte chrbtom k vám, do zvislej polohy. Jednou rukou ho držíte za bruško, jemne, a druhou rukou ho zospodu chyťte za zadoček, ktorý by mal byť umiestnený pod vašimi prsiami. V tejto polohe si nikdy dieťa neopierajte o hrudník, ale ho navážte na ruku, ktorá mu obopína bruško. V tejto pozícii dieťa posilňuje svoje posturálne svaly, rozvíja si rovnováhu, orientáciu a koordináciu pohybov.

Ďalšou vhodnou pozíciou pre dieťa je tzv. tigrík, v ktorej ho držíte v 45 stupňovom uhle tvárou k zemi, a je položené na vašej ruke, ktorá ho istí na brušku a dlaňou pridŕža vonkajšie stehienko a zadoček. Stehná držte v pravom uhle s bruškom dieťaťa. Súčasne je potrebné kontrolovať os bábätka, aby nebola vychýlená. Poloha je vhodná pri odgrgnutí, keď má dieťa bolesti bruška, ale aj pre jeho  vhodnú stimuláciu.

Pri manipulácii s dieťaťom sa vyhnite oblasti krku, ktorá je veľmi citlivá, preto vaše ruky vždy klaďte pod hlavičku, nikdy nie na krk! Bábätkom netraste, pretože častým trasením môže dôjsť k podráždeniu nervovej sústavy, a dieťa môže byť plačlivejšie a nepokojnejšie.

Správne držanie
Autor: Kseniya Ivanova/Shutterstock.com

Tomuto sa vyhnite

Rodičia sa dopúšťajú pri manipulácii s dieťaťom mnohých chýb, ktoré si prakticky sami ani neuvedomujú. Príkladom je nosenie bábätka vo zvislej polohe. Táto pozícia je pomerne rozšírená medzi rodičmi, avšak dieťa do tejto polohy patrí až vtedy, keď dokáže samo sedieť. Možno sa zdá, že táto poloha je pre deti veľmi obľúbená, opak je pravdou. Dochádza k veľkému tlaku na chrbticu, ktorá ešte nie je dostatočne spevnená okolitými svalmi, a preto môže mať zvislé držanie dieťaťa vplyv na budúce celkové držanie tela.

Rovnako má negatívny vplyv na chrbticu bábätka aj predčasné usádzanievodenie dieťaťa za ruky, taktiež používanie chodítka či hopsadla. V tejto pozícii sa udržiava len pasívne, keďže jeho svaly ho ešte neudržia. To znamená, že na dané polohy ešte nie je zrelé, pripravené.

Vyhnite sa dvíhaniu dieťaťa z podložky tzv. širokým úchopom, keď dieťa chytíte pod pazuchami a súčasne mu nepridŕžate hlavičku. Takouto manipuláciou môže dôjsť k záklonu hlavičky dieťaťa.

Nesprávne je aj nosenie dieťaťa na predlaktí, kedy je opreté bruškom o vašu ruku, pričom má chrbátik a zadoček opretý o vaše brucho a súčasne má zaklonenú hlavičku, respektíve vyloženú na vašom lakti. Týmto úchopom a pozíciou vytvárate dieťaťu osovú asymetriu, čo neprospieva jeho vývoju.

Kontaktné rodičovstvo

Pojem kontaktné rodičovstvo v sebe zahŕňa snahu pochopiť a správne porozumieť potrebám dieťaťa, vytvárať si s ním otvorený, úzky, úprimný vzťah, pričom sa dieťa stáva stredobodom života svojich rodičov. Niektorí sú názoru, že kontaktné rodičovstvo smeruje k typickému rozmaznávaniu dieťaťa, ale práve naopak, rodičia sa snažia citlivo pristupovať k svojmu dieťaťu, teda ide o naplnenie citových potrieb dieťaťa. Americký pediater William Sears definoval niekoľko základných princípov kontaktného rodičovstva:

  • Bonding : po pôrode je dieťa priložené na telo matky (v niektorých prípadoch na telo otca). Ide o prvý kontakt hneď po príchode na svet. Mnohí s názoru, že práve bonding je prvý a dôležitý bod pri budovaní a vytváraní si citového vzťahu medzi rodičom a dieťaťom.
  • Dojčenie : matka by mala dojčiť podľa potrieb dieťaťa, nemá sa riadiť hodinovými pauzami ale má načúvať potrebám svojho bábätka.
  • Nosenie : dieťa sa cíti najlepšie k náručí matky alebo inej blízkej osoby. Zabudnite na strach z rozmaznávania, ide o prirodzenú potrebu dieťaťa.
  • Plač : dieťa sa plačom snaží komunikovať, reakciou rodiča sa vytvára dôvera, ktorú dieťa potrebuje cítiť.
  • Spánok : kontaktné rodičovstvo zastáva spoločný spánok dieťaťa s rodičmi, pretože sa tým vytvára puto.
  • Rovnováha : rodičia nesmú zabudnúť na vlastný život, vlastné potreby, koníčky.
Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
detské a dorastové lekárstvo