09.09.2021 • 3 minút na prečítanie

Radí Marcel Matanin: Čo robiť týždeň pred maratónom?

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Tento rok som dostal možnosť bežať maratón v Chicagu, a tak som sa po nútenej tréningovej prestávke znova pustil do prípravy. Aj keď začala pomaly, potom sa to celkom dobre rozbehlo a verím, že nakoniec to aj dobre dopadne.

V Chicagu sa beží maratón 7. októbra, teda v rovnaký deň ako v Košiciach. Možno vám mojich zopár tipov na posledný týždeň pred pretekmi pomôže, aby ste ich aj vy zvládli v pohode. Verím, že máte nabehané dostatočné množstvo kilometrov a že v posledných dňoch už len doladíte formu.

Posledný tréning

Posledný týždeň už toho veľa nenabeháte – v žiadnom prípade sa nesnažte dobehnúť, čo ste prípadne zameškali. Musíte už oddychovať, aby ste mali dostatok síl na samotné preteky.

Ja pôjdem svoj posledný rýchly tréning v utorok, ale len zopár temp na rozbehanie. Väčšinou si dávam 6 x 500 m v tempe maratónu, prípadne máličko rýchlejšie – ale naozaj len o pár sekúnd rýchlejšie. Potom ešte nejaký klus, ale už nie viac ako 8 – maximálne 10 km.

Určite si doprajte dva dni voľna, teda vo štvrtok i v piatok. V sobotu už len ľahkú rozcvičku a v nedeľu ideme na to! Tým, že medzi Chicagom a Košicami je výrazný časový posun, kým sa ja postavím na štart, vy to už budete mať za sebou.

cieľ maratónskeho behu

Čo jesť

Aby vám maratón vyšiel podľa vašich predstáv, nezabudnite svojmu telu v posledný týždeň pred pretekmi dodať potrebnú energiu. Môžete jesť puding, krupicovú kašu a všeličo sladké, ale nie zas každý deň veľkú čokoládu. Doplňte aj uhľohydráty, a teda zaraďte do jedálnička trochu viac cestovín, zemiakov, ryže a nezabudnite ani na mäso, lebo aj to je pre vytrvalcov dôležité.

Občerstvenie na pretekoch

A máme tu deň D. Aby sme to čo najlepšie zvládli, aj počas pretekov je potrebné dopĺňať energiu. Najideálnejším spôsobom pre mňa je gél, ale musíte ho mať vyskúšaný už vopred – najlepšie počas dlhého tréningového behu.

Ak si prvý dáte cca 45 minút po štarte, po ďalších 45 minútach druhý a tak to budete opakovať až niekde po 37 km, potom by ste to už mali zvládnuť do cieľa aj bez gelu. Nesmiete však zabudnúť na tekutiny! Popíjajte na každej občerstvovačke. Je veľmi dôležité, aby ste mali dostatok tekutín v tele. Takže ešte raz, pozor! Na každom piatom kilometri sa napite.

Tempo

Najdôležitejšie je tempo na začiatku neprepáliť a udržať ho čo najdlhšie, aby ste boli v cieli s časom čo najspokojnejší. Nenechajte sa strhnúť atmosférou na štarte, je to veľmi klamlivé a to, čo stratíte na začiatku, vám neskôr bude chýbať. Rozbehnite sa v tempe, na aké máte natrénované, dokonca troška pomalšie.

Prvé tri kilometre si to môžete dovoliť, potom sa to tempo postupne dorovná. Pokiaľ sa vám beží dobre a cítite, že by ste vedeli ešte aj zrýchliť, na posledných piatich kilometroch tak pokojne urobte. Určite nie skôr! Pokiaľ to nejde, nevadí, snažte sa udržať tempo, akým bežíte, čo najdlhšie.

A nezabudnite – tie preteky si treba hlavne užiť.

Redakcia portálu Lekár.sk
BehZdravý život
pohyb a športzdravá stravazdravý životný štýl