10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Maternicové myómy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Maternicové myómy sú útvary tvorené zmenenou hladkou svalovinou steny maternice. Nejde o nádorové ochorenie, výskyt myómov neznamená vyššie riziko zhubného nádoru maternice. Môžu sa objavovať samostatne, ale môžu byť aj viacnásobné. Väčšinou sa začínajú vyskytovať u žien v produktívnom veku, pričom mnoho žien o ich prítomnosti ani nevie, pretožeobvyklenespôsobujú žiadne ťažkosti. Počet a veľkosť myómov však v niektorých prípadoch dokážu znemožniť tehotenstvo.

Vznik a príčiny

Presná príčina vzniku nie je známa. Odhaduje sa kombinácia genetických a hormonálnych faktorov. Dôraz sa kladie najmä na hormonálne faktory, pretože myómy majú vo svojej stene viac receptorov pre estrogén a progesterón (ženské pohlavné hormóny, ktoré stimulujú rast svaloviny maternice). Preto rastú rýchlejšie ako okolitá svalovina, až vytvoria tvrdé masy v stene maternice. Ich veľkosť sa v priebehu života nemusí meniť, avšak môžu sa zväčšovať či dokonca zmenšovať. Myómy, ktoré boli prítomné počas tehotenstva, sú stimulované k rastu práve hormónmi, ktorých hladiny sú počas tehotenstva vyššie — preto po pôrode väčšinou zmenšia svoju veľkosť, až úplne zaniknú. Myómy sa môžu vyskytovať v rodine a častejšie sú u jedincov čiernej rasy.

Príznaky

Väčšina žien, ktoré majú myómy, netrpí žiadnymi príznakmi. U žien, ktoré príznaky majú, tieto závisia od veľkosti, počtu a umiestnenia myómov v stene maternice. Medzi bežné príznaky patrí silnejšie krvácanie počas menštruácie, predĺžená krvácavá fáza menštruácie (viac ako 7 dní), bolesť či pocit tlaku v podbruší, ťažkosti s vyprázdňovaním močového mechúra, zápcha, bolesť chrbta a nôh. Ak myóm rastie rýchlo, stratí cievne zásobenie a začne odumierať. To môže spustiť akútnu bolesť v podbruší alebo krvácanie mimo fázy menštruačného cyklu.

Diagnostika

Myómy väčšinou objaví gynekológ počas rutinného vyšetrenia. Môžu byť dokonca hmatateľné počas panvového vyšetrenia. Na ozrejmenie polohy, počtu a veľkosti myómov sa používa ultrazvukové vyšetrenie. Rutinne sa odoberá vzorka krvi, kvôli vylúčeniu krvných komplikácií spojených s väčším krvácaním počas menštruácie.

Liečba

Počas konzervatívnej liečby myómov bez príznakov sa odporúčajú pravidelné kontroly. Lekár sleduje, či dochádza k zmenám v počte a veľkosti myómov. Na ich zmenšenie možno nasadiť syntetické hormóny. K tomu postupu sa môže pristúpiť aj pred chirurgickým zákrokom, ak bude lekárom odporučený.

Ak sa zvolia iné postupy, existujú ďalšie možnosti. Magnetickou rezonanciou navádzaná ultrazvuková vlna presne zacieli myóm a vpravením vlny ho zahreje a zničí. Toto neinvazívne ošetrenie prebieha ambulantne vnútri magnetickej rezonancie. Ďalšia možnosť je embolizácia tepny, ktorá zásobuje príslušný myóm, laparoskpické alebo robotické odstránenie myómu, transvaginálne odstránenie myómu. A napokon tradičné chirurgické metódy ako brušná myomektómia (odstránenie myómov cez otvor v brušnej stene) a klasická hysterektómia (odstránenie celej maternice). Spravidla sú poslednou možnosťou pri mnohonásobných alebo príliš veľkých myómoch, typicky u postmenopauzálnych žien.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtamaternicamyómy maternice