10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Medzirebrová neuralgia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Interkostálna neuralgia je neuropatická bolesť zasahujúca medzirebrové nervy, ktoré vyvierajú z miechy pod rebrami. Choroba zvykne spôsobovať bolesť na hrudníku,
ktorá zasahuje hrudnú stenu a hornú časť trupu.

Príznaky

Hlavným príznakom interkostálnej neuralgie je pálenie, ostrá alebo vystreľujúca bolesť v okolí rebier, v hornej časti hrudníka alebo v hornej časti chrbta. Ďalšie príznaky sú pocit tlaku, ktorý obopína hrudník zozadu, brnenie a stuhnutosť.

Bolesť sa môže zhoršiť aj pri jemných pohyboch, ako je hlboké dýchanie alebo naťahovanie kĺbov, a môže sa zintenzívniť, keď sa pacient zasmeje, zakašle alebo kýchne. Niektorí ľudia zaznamenajú referenčnú bolesť v lopatkách alebo dolnej panve. Ide o bolesť, ktorá je pociťovaná v inej ako v postihnutej oblasti.

Symptómy vážnejších prípadov medzirebrovej neuralgie sú samovoľné zášklby svalov, strata chuti do jedla, paralýza, svalová atrofia, blesková bolesť.

Interkostálna neuralgia spôsobená herpesovým vírusom (postherpetická neuralgia) spôsobuje svrbenie pokožky. Tá je extrémne citlivá, dokonca aj na oblečenie.

Vznik a príčiny

Interkostálna neuralgia je vyvolaná podráždením, zápalom alebo stláčaním medzirebrových nervov. Môže ju vyvolať aj trauma hrudníka, vírusové infekcie ako napríklad herpes, nervové napätie alebo zranenie spôsobené chirurgickým zákrokom, ktorý zahŕňal otvorenie hrudníka kvôli prístupu k hrdlu, pľúcam, srdcu alebo bránici (torakotómia).

Diagnóza
Pred diagnostikovaním neuralgie lekár vylúči akékoľvek iné príčiny pacientovej bolesti. Počas telesnej kontroly zatlačí na medzirebrovú oblasť a vyžiada si hlboký nádych. V závislosti od príznakov sa skontrolujú problémy nervového systému prostredníctvom röntgenových, ultrazvukových, CT alebo MRI skenov.

Liečba

Existuje niekoľko možností na zmiernenie interkostálnej neuralgie a u mnohých pacientov nájdu odborníci vhodnú liečbu až metódou pokus – omyl.

Lieky

Dočasnú úľavu od bolesti prinesú pacientom niektoré topické lieky, napríklad kapsaicínové krémy či kožné náplasti a gély alebo kožné náplasti s lidokaínom.

Na liečbu nervovej bolesti sa využívajú tiež antidepresíva. Medzi najrozšírenejšie patrí amitriptylín, desipramín, duloxetín, venlafaxín.

Lekár môže nasadiť i antikonvulzívny liek (karbamazepín, gabapentín, oxkarbazepín, pregabalín).

V závažných prípadoch môže na bolesť predpísať opioid-aspirín alebo opioid-acetaminofén. Ide o výkonné lieky s mnohými vedľajšími účinkami, preto sú zvyčajne poslednou možnosťou liečby.

Cvičenie

Najúčinnejšie cvičenie na posilnenie, uvoľnenie a úľavu nervovej oblasti spočíva v pozíciách, ktoré vystierajú a preťahujú hrudník. Ide o opakované hlboké nadychovanie v stoji s chrbtom a krkom vystretým v rovnakej polohe, ohýbanie trupu do strán s rukami zdvihnutými nad hlavou, ohnutie lakťov za chrbát do pravého uhla a tlačenie lopatiek k sebe.

Liečebné postupy

Na zmiernenie bolesti a zníženie zápalu sa aplikujú aj injekcie, ktoré kombinujú lokálne anestetikum s kortikosteroidmi. Rovnako sa môže podať hrudná epidurálna injekcia, ktorá vstrekne protizápalové lieky do oblasti okolo miechy. Na úľavu od bolesti sa ordinuje aj pulzná rádiofrekvenčná terapia. Ide o najmenej invazívnu procedúru, ktorá používa elektródu.

Ďalšia liečba

Doplnkové možnosti liečby zahŕňajú fyzickú alebo pracovnú terapiu, kognitívnu a behaviorálnu terapiu, relaxačnú terapiu.

Bez ohľadu na vybranú liečbu dobrá telesná kondícia a pevné postavenie svalstva sú veľmi prínosné.

Prevencia

Neošetrená chronická bolesť môže viesť k niekoľkým komplikáciám vrátane nespavosti, nechuti do jedla, úzkosti a depresie. Ak si lekár nie je istý výberom liečby, mal by pacienta odkázať na špecialistu. Ochoreniu sa nedá predísť, ale dá sa spozorovať podľa bolestivosti spomínaných pohybov a nádychov a včas pristúpiť k liečbe.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtamedzirebrová neuralgiapálenierebrástrata chuti