10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Menštruácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Menštruácia je pravidelne sa opakujúci proces zmeny sliznice maternice ako výsledok pôsobenia meniacich sa hladín pohlavných hormónov. Približná dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, ale každá žena ju môže mať inú. Počas jedného cyklu rastie sliznica maternice, ktorá sa tak pripravuje na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak oplodnenie nenastane, sliznica sa odlúči. Prejaví sa to krvácaním z rodidiel, trvajúcim 3 až 5 dní. Fyziologicky prebieha menštruácia od puberty až po klimaktérium. Menštruačný cyklus je podmienený ovariálnym cyklom, počas ktorého dozrieva vajíčko vo vaječníkoch. Ovariálny a menštruačný cyklus sú riadené aj hypotalamom a hypofýzou, súčasťami mozgu, z ktorých sa uvoľňujú stimulačné a inhibičné hormóny.

    Fázy menštruácie

    Menštruačný cyklus má štyri fázy. Počas nich nastávajú zmeny v hladine hormónov i zmeny sliznice maternice. Tento proces je výsledkom premien v tele ženy, počas ktorých približne raz za mesiac dochádza k príprave na možné uchytenie oplodneného vajíčka v maternici a následné tehotenstvo.

    V prvej fáze sa objavuje krvácanie, ktoré trvá 3 až 5 dní. Počas tohto obdobia sa odlučuje sliznica maternice, ktorá bola pripravená na možné usídlenie oplodneného vajíčka. Vypudzovaniu odlúčenej sliznice pomáhajú aj kontrakcie maternice. Obdobie krvácania je často sprevádzané bolesťou v podbruší alebo v oblasti bedrovej chrbtice, na podklade dráždenia voľných nervových zakončení.

    V ďalšej fáze sa sliznica maternice regeneruje a začínajú vyrastať nové epitelové bunky. Táto fáza trvá približne dva dni a je nasledovaná folikulárnou (proliferačnou) fázou. Pod vplyvom estrogénov zo zrejúceho folikulu obsahujúceho vajíčko vo vaječníku v tomto období nastáva veľké delenie a zmnoženie buniek v oblasti sliznice maternice. Táto fáza trvá do 14. dňa menštruačného cyklu.

    Druhá polovica menštruačného cyklu je riadená progesterónom, uvoľňovaným zo žltého telieska, nachádzajúceho sa vo vaječníku po uvoľnení vajíčka vhodného na oplodnenie. Progesterón spôsobuje, že sa zväčšuje objem buniek v sliznici maternice, zmnožujú sa cievy a vznikajú optimálne podmienky na uchytenie oplodneného vajíčka. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, žlté teliesko zanikne. To zapríčiní pokles progesterónu, cyklus sa opakuje následným odlúčením sliznice a prejaví sa krvácaním z maternice.

    Zmeny menštruačného cyklu môžu byť podmienené rôznymi faktormi — od úrovne maternice, vaječníkov až po najvyššiu úroveň hypotalamu, uloženého medzi hemisférami mozgu. Na dĺžku, nepravidelnosť krvácania a intenzitu rovnako vplývajú psychické zmeny, pridružené ochorenia i lieky. V období puberty býva menštruačný cyklus často nepravidelný. Príčinou sú najmä kolísajúce hladiny hormónov. Vynechanie menštruačného krvácania nemusí vždy znamenať tehotenstvo, môže ísť o prejav ochorenia nielen pohlavných orgánov, ale aj ktoréhokoľvek systému v tele. Posledná menštruácia prichádza medzi 45. až 55. rokom života ženy, ňou sa končí jej reprodukčné obdobie.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    absencia menštruácieamenoreamaternica