Čo je anorexia? Mentálna anorexia (po latinsky anorexia nervosa) patrí medzi poruchy príjmu potravy (PPP). Ide o psychické ochorenie, pre ktoré je typické extrémne obmedzovanie jedla. Najčastejšie sa objavuje u mladých žien, ktoré majú sklony k perfekcionizmu, no výnimkou nie sú ani chlapci a muži.
Charakteristické pre anorexiu je, že ľudia vnímajú svoje vlastné telo skreslene. Neustále preto majú pocit, že sú obézni. Trápia ich obavy z priberania a snažia sa o prehnanú redukciu svojej hmotnosti. Táto snaha môže nezriedka vyústiť až do nebezpečného a nezvratného poškodenia vlastného organizmu.
V praxi sa môžeme stretnúť s dvoma typmi anorexie:
Aké má anorexia príznaky? U pacientov je možné pozorovať rôzne nielen fyzické zmeny, ale aj zmeny v správaní. Anorexia býva mnohokrát sprevádzaná depresiou a inými psychickými poruchami.
Symptómy môže byť veľmi ťažké identifikovať, pretože ľudia s týmto ochorením svoje stravovacie návyky a úpornú snahu o chudnutie pred okolím starostlivo skrývajú.
Medzi typické prejavy patrí:
Ďalšie spoločné symptómy anorexie:
Anorexia sa síce u chlapcov vyskytuje v menšej miere než u nežného pohlavia, u oboch ale má spoločné základné črty (napr. strach z priberania na váhe).
Príčiny vzniku môžu byť mierne odlišné. Pri chlapcoch napríklad môže byť tlak zameraný viac na svalnatú postavu a športový výkon. Tento tlak môže viesť k posadnutosti cvičením a obmedzovaniu jedla s cieľom znížiť telesný tuk a zvýšiť svalovú hmotu.
Ako začína anorexia? Presná príčina mentálnej anorexie nie je úplne známa. Zvyčajne však ide o kombináciu prostredia a vrodených vlastností, ktorá predurčuje, či človek bude alebo nebude niesť bremeno tejto mentálnej poruchy.
Ak lekár predpokladá, že sa u vás alebo vášho blízkeho prejavujú príznaky anorexie, skontroluje vitálne funkcie, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak a teplota.
Ďalej môže nasledovať vyžiadanie laboratórnych testov krvi a špecializované testy na posúdenie činnosti orgánov.
Diagnóza sa stanovuje z pozorovaných príznakov, pričom na jej určenie neexistuje žiadna presná hodnota straty hmotnosti. Podľa spôsobu, akým anorektik chudne, sa diagnostikuje typ anorexie.
Najlepšie efekty dosahuje multidisciplinárna liečba – starostlivosť o telo aj myseľ. Počas liečby je dôležitá komplexná opatera s dozorom nad kalorickým príjmom.
Liečba prebieha ambulantne, v ťažších prípadoch hospitalizovaním pacienta – bežný je trojmesačný pobyt (podobne ako pri liečbe závislostí). Liečba anorexie sa zvyčajne uskutočňuje pomocou kolektívneho prístupu tímu lekárov, odborníkov na duševné zdravie a dietetikov, ktorí majú skúsenosti s poruchami príjmu potravy.
Ak je človek s anorexiou vážne podvyživený, môže dôjsť k poškodeniu jeho vnútorných orgánov vrátane mozgu, srdca a obličiek. Aj keď je ochorenie pod kontrolou, toto poškodenie, žiaľ, nemusí byť úplne reverzibilné, čiže zvratné.
Pri prudkej strate hmotnosti dochádza u dievčat a žien k nepravidelnému cyklu až úplnému zastaveniu menštruácie (tzv. amenorea).Anorexia u detí a dospelých tiež zvyšuje riziko vzniku hypotenzie (nízkeho tlaku), osteopénie (prvé štádium osteoporózy = rednutia kostí) či arytmií ohrozujúcich život (srdce stráca funkciu pumpy).