27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Metóda Ludmily Mojžíšovej

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Metóda pre doplnkové liečenie ženskej neplodnosti, ktorá pomohla stovkám žien trpiacich neplodnosťou otehotnieť. Je založená na pravidelnom precvičovaní jednoduchých cvikov, ktoré uvoľňujú spazmy hladkej svaloviny vajcovodu. V prípade, že je spazmus zapríčinený poruchou inervácie v dôsledku blokády v chrbtici, je možné ho uvoľniť rehabilitačnými metódami a cvičením.

Nepovšimnutá metóda na liečbu neplodnosti

Mladé ženy sa v dnešnej dobe čoraz viac venujú športu. Behajú v prírode, bicyklujú, kĺžu sa v zime na bežkách, zapĺňajú fitness centrá.

Paradoxom však je, že na jednej strane stúpa záujem o fyzickú aktivitu, no na strane druhej metóda založená na pravidelnom precvičovaní jednoduchého súboru cvikov, ktorá stovkám žien trpiacich neplodnosťou pomohla otehotnieť, ostáva takmer nepovšimnutá.

Ženy trpiace neplodnosťou sa v prvom rade utiekajú k medikamentóznej liečbev mnohých prípadoch k umelému oplodneniu, pričom veľakrát by sa dal ich problém vyriešiť fyziologickým postupom.

Zaviedla ho po náhodných skúsenostiach rehabilitačná sestra, dnes už nežijúca pani Ludmila Mojžíšová.

Kto bol Ludmila Mojžíšová?

Ludmila Mojžíšová pracovala ako rehabilitačná sestra na Fakulte telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe. Pôvodne pracovisko slúžilo na riešenie bolestivých stavov pohybového aparátu u študentov. Mala mimoriadne dobre vyvinutý cit v rukách. Pohmatom rozpoznávala rôzne odchýlky svalového napätia, svalovej nerovnováhy, či blokovaných segmentov chrbtice.

Mobilizačnými technikami naprávala zistené poruchy, ordinovala vhodné individuálne cvičenia a dosahovala tým v odstraňovaní bolestivých stavov mimoriadne úspechy. Klientela sa postupne rozširovala nielen o športovcov mimo fakulty, ale aj o bežných ľudí, ktorí sa o jej úspešných postupoch jednoducho dozvedeli.

Náhodne si všimla, že niektoré ženy, ktoré k nej chodili s rôznymi poruchami pohybového aparátu a medzi rečou spomínali, že dlhý čas napriek liečbe nevedia otehotnieť, po čase sa s potešením pochválili, že prekvapivo otehotneli v dobe, keď už ani neverili, že sa im to podarí.

Začala sa problému sterilných žien cielene venovať a úspechy boli čoraz zjavnejšie. Stačí povedať, že počas jej pôsobenia sa narodilo vyše šesťsto detí ženám, ktoré sa dovtedy márne snažili otehotnieť!

V čom spočíva princíp Mojžíšovej metódy?

Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že v dôsledku civilizovaného spôsobu života (autá, výťahy, vysedávanie pri počítači a následne pri televízore) náš pohybový aparát čoraz viac stráca schopnosť dokonale plniť svoju funkciu. Svaly, ktoré nás držia vo vzpriamenom postoji ochabujú, iné sa zasa skracujú a trpí tým prirodzený rozsah pohybu. Vzájomná vyváženosť napätiauvoľnenosti jednotlivých svalových skupín je narušená, naše držanie tela nie je v ideálnej polohe, čím sa preťažuje hlavne chrbtica.

V jednotlivých segmentoch chrbtice dochádza k blokádam. V ich dôsledku dochádza k dráždeniu nervov, ktoré vystupujú pomedzi stavce z chrbtice. Nemusí sa to vždy prejaviť bolesťou. Blokády však môžu zapríčiniť poruchu činnosti niektorých vnútorných orgánov. Pozrime sa viac konkrétne.

Prirodzený proces otehotnenia

K otehotneniu dochádza prirodzene tak, že vajíčko, ktoré sa uvoľní z vaječníka, putuje tenučkým vajcovodom postupne až do maternice. Ak sa v priebehu tejto púte stretne so spermiou, dochádza k jeho oplodneniu. Oplodnené vajíčko sa potom usadí v maternici a nastane proces vývinu embrya. Tento proces sa udeje za predpokladu, že muž je zdravý a má dostatočné množstvo kvalitných spermií (čo je nutné vyšetriť i napriek častému odporu mužov, nerozlišujúcich plodnosť od potencie).

Neschopnosť otehotnenia je zapríčinená buď tým, že sa z vaječníka nevyplavujú vajíčka (tzv. anovulačné cykly), alebo je vo vajcovode prekážka, ktorá nedovolí vajíčku pokračovať vo svojej ceste. So spermiou sa tak stretnúť nemôže a k oplodneniu nedôjde. Takúto prekážku môžu tvoriť zrasty, napr. po prekonaných zápaloch. Dlho sa o zrastoch hovorilo zakaždým, keď sa na RTG vyšetrení ukázala na vajcovodoch prekážka.

Nie zrasty, ale spazmy

Keď však napriek takto stanovenej diagnóze k otehotneniu dochádzalo, ponúkalo sa logické vysvetlenie, že prekážku vo vajcovode netvorí zrast, ktorý je definitívny, ale spazmus (kŕčové stiahnutie) hladkej svaloviny vajcovodu. Ak je takýto spazmus zapríčinený poruchou inervácie v dôsledku blokád v chrbtici, je možné ho uvoľniť (a tým vajcovod spriechodniť) rehabilitačnými metódamicvičením.

Samotné cvičenia (niektoré z nich bežne známe v rehabilitácii) nie sú mimoriadne fyzicky náročné, ani nebezpečné a v podstate niet dôvodu aby ich ktorákoľvek žena nemohla cvičiť. Z hľadiska ich účelu je potrebné a vhodné predchádzajúce gynekologické vyšetrenie. Stávalo sa totiž, že z nedostatku základných vedomostí o stavbe tela sa o cvičenie uchádzali ženy, u ktorých už z anatomického hľadiska otehotnenie nebolo možné.

Cvičenie podľa pani Mojžíšovej

Cvičenie pozostáva z niekoľkých typov:

  • izometrické – posilňovacie cviky na spevnenie svalového korzetu. Ich účelom je, aby po vykonaní mobilizácie a odstránení blokád nedošlo v krátkej dobe k recidíve.
  • uvolňovacienaťahovacie cvičenia – za účelom odstraňovania svalovej nerovnováhy   (disbalancie)
  • automobilizačné – tzv. samonaprávacie cviky, pomocou ktorých sa darí existujúce blokády niektorých segmentov chrbtice uvoľniť.

Spravidla sa po 6 až 8 týždňovom cvičení pristupuje k samotnej mobilizácii, kde prvým a zásadným krokom je mobilizácia kostrče. Profesor Lewit sa vyjadril, že kostrč je „skrytý sabotér“ ktorý pokiaľ sa nenapraví, vždy znova a znova vyvoláva recidívy blokád v chrbtici.

Následne sa mobilizujú blokády prítomné v ktoromkoľvek úseku chrbtice, ako aj v sakroiliakálnom spojení (spojenie krížovej a panvových kostí). V cvičení sa pokračuje aj naďalej a mobilizácia sa v prípade potreby minimálne po mesiaci zasa opakuje. Pokiaľ je tento postup úspešný, k otehotneniu dochádza najčastejšie do pol roka, neúspech možno konštatovať zhruba po dvoch rokoch.

Ako azda každá metóda vymykajúca sa bežnej medicínskej rutine i táto vyvolala v odborných kruhoch mnoho spochybňujúcich názorov. Odborným zástancom sa však stal významný pražský gynekológ Prof. MUDr. Evžen Čech, ktorý spoločne s pani Mojžíšovou publikoval niekoľko prác z danej problematiky.

Dosiahnuté výsledky

Výsledky metódy sú skutočne zaujímavé. V pražskej výberovej skupine zo 102 sledovaných žien otehotnelo 53, z toho 47 žien skutočne porodilo. Na kontrolnom pracovisku vo FN v Brne v nevýberovej skupine 380 žien otehotnelo 118 a porodilo 77 žien.

V oboch skupinách vo vysokom percente vymizli bolesti počas menštruácie, bolesti hlavy i chrbta, pričom šlo o ženy, ktoré dlhodobo napriek liečbe nevedeli otehotnieť.

Na základe pozitívnych výsledkov bola „metóda liečenia funkčnej ženskej sterility“ (Čech – Mojžíšová) uznesením vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva ČSR zo dňa 25. 11. 1986 prijatá ako rehabilitačná metóda pre doplnkové liečenie ženskej neplodnosti v širšej klinickej praxi

Na Slovensku vzhľadom k malému počtu lekárov praktikujúcich túto metódu a v dôsledku množstva iných problémov po spoločenských  zmenách po novembri 1989 k podobnému kroku už nedošlo. Vzhľadom k podstate metódy však nie sú dôvodné prekážky na jej aplikovanie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
neplodnosťpohyb a športpsychické zdraviezdravý životný štýl