27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Moderný a neviditeľný strojček na zuby

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Veda pokročila dopredu aj v oblasti liečby krivých zubov a smeruje k výraznej individualizácii. Významný posun umožnili predovšetkým technológie digitálnej diagnostiky a 3D tlače. K najmodernejším metódam dnes patrí terapia sekvenciou priesvitných vyrovnávačov (CAT) a 3D lingválna technika. Každá má svoje výhody a nevýhody a iný rozsah použitia.

Posledné roky priniesli niekoľko významných noviniek v oblasti liečby krivých zubov. Vývoj v tejto oblasti medicíny sa posunul vďaka novým technológiám predovšetkým k vyššej estetike – významnej z pohľadu pacienta.

Moderné spôsoby v liečbe

Čeľustno-ortopedická (ortodontická) liečba zaznamenala zásadný posun smerom k individualizácii. Individualizácia liečby znamená, že sa upúšťa od univerzálnych zámkov či drôtov, ktoré boli použiteľné pre každého pacienta. Liečba je cielená v každom ohľade na konkrétneho pacienta.

Pri klasických fixných strojčekoch, lepených na vonkajšiu stranu zubov, za ich individualizáciu, teda úpravu na potreby liečby daného pacienta, zodpovedal lekár. Pri použití univerzálnych zámkov a drôtov musel čeľustný ortopéd priebežne upravovať liečbu tak, aby vyhovovala unikátnej situácii u konkrétneho pacienta. Tvary a polohy zubov, či kosti lebky a črty tváre každého človeka dnes významne ovplyvňujú plánovaný výsledok ortodontickej liečby.

Významný posun umožnili predovšetkým technológie digitálnej diagnostiky a 3D tlače, ktorých rôzne aplikácie menia podobu nielen ortodoncie, ale i celej medicíny. Pod tlakom pacientov o čo najmenej esteticky rušivú ortodontickú liečbu zaznamenali rozmach nové techniky. K liečbe, pri ktorej sa bežne lepil na vonkajšiu stranu zubov takzvaný „fixný strojček“, pribudli dve novinky:

  • Liečba sekvenciou priesvitných vyrovnávačov, ktoré na seba nadväzujú (napr. Invisalign, Clearcorrect, Orthocaps a iné), je spoločne označovaná názvom CAT (Clear Aligner Therapy).
  • 3D lingválna technika alebo terapia fixnými aparátmi lepenými na zadné (lingválne) strany zubov (strojčeky typu eBrace či Incognito). Táto technika je svojimi princípmi bližšia v súčasnosti najrozšírenejšej „vestibulárnej“ technike fixných aparátov (viditeľne prilepených z vonkajšej strany zubov). Je podstatne náročnejšia na čas a zručnosti čeľustného ortopéda a aj preto stále pomerne málo rozšírená a finančne náročná.

Liečbu priehľadnými vyrovnávačmi (CAT) je možné prirovnať skôr k starým snímateľným aparátom, ktoré o svoje postavenie prišli v súboji s vonkajšími fixnými aparátmi v druhej polovici minulého storočia. V prenesenej forme predstavujú vlastne ich renesanciu. Spoločnou črtou „neviditeľných strojčekov“ v tejto skupine je potreba „nasadeného“ priehľadného vyrovnávača minimálne 22 hodín denne. Pacient si však môže kedykoľvek strojček sňať a zuby dokonale umyť. Artikulácia pacienta s takýmto strojčekom nebýva problematická. V niektorých prípadoch je na začiatku liečby pri výslovnosti menej ostré „s“.

Oproti tomu 3D lingválna technika je vývojovo staršia než CAT a v poslednej dekáde prešla veľkými zmenami. Jej primitívnejšia forma – 2D lingválna technika – je lekármi postupne opúšťaná najmä pre jej slabú kontrolu nad záverečným postavením zubov. 2D lingválna technika bola vhodná len pre niektoré typy krivých zubov. To však už neplatí pre 3D lingválnu techniku o ktorej možno konštatovať, že zo skupiny „neviditeľných strojčekov“ má najširšie indikácie – teda je vhodná takmer na všetky typy zle postavených zubov.

Každému zhotoveniu individualizovaného aparátu predchádza digitálny „set-up“ zubov. Na obrázku pred a po liečbe pri 3D lingválnej technike.

Moderný a neviditeľný strojček na zuby

Porovnanie oboch techník

Obe tieto esteticky prijateľné terapie v súčasnosti existujú paralelne. Je to predovšetkým preto, že sa vzájomne indikačne dopĺňajú. 3D lingválna technika pokrýva prakticky celé spektrum maloklúzií (abnormálne postavenie trvalých zubov) a vie riešiť aj tie najnáročnejšie prípady, čo zatiaľ nemožno tvrdiť o terapii priehľadnými vyrovnávačmi (CAT).

3D lingválna technika má síce vynikajúcu kontrolu nad polohami zubov, nakoľko je k nim strojček pevne prilepený, ale je náročná na zručnosť čeľustného ortopéda, aj na rozpočet pacienta. Na rozdiel od CAT vyžaduje tiež častejší „servis“, ak pacient zámok zhryzne alebo inak poškodí strojček.

Rovnako je aj hygiena či artikulácia s 3D lingválnym strojčekom náročnejšia než pri CAT. Prípady, pri ktorých je zub retinovaný (neprerezaný v očakávanom čase do správneho postavenia v zubnom oblúku) alebo pri ktorých je vhodná extrakcia viacerých zubov, ešte dlho ostanú doménou 3D lingválnej techniky.

Aké sú výhody a nevýhody liečby pomocou priesvitných vyrovnávačov CAT?

Liečba sekvenciou na seba nadväzujúcich priehľadných vyrovnávačov, ktoré presne doliehajú na povrch zubov, sa posledné roky teší rastúcemu záujmu zo strany pacientov. Rozmach tohto typu liečby umožnil predovšetkým pokrok v oblasti biokompatibilných plastov a 3D tlače.

Medzi jednoznačné výhody CAT patrí možnosť kedykoľvek vyrovnávač zo zubov sňať, čo je zároveň aj nevýhodou, pretože pacienti nezriedka priehľadné dlahy stratia. Tieto priehľadné vyrovnávače sa medzi jednotlivými krokmi líšia posunom o 0,2 – 0,3 mm. Obvykle po 2 týždňoch nosenia jedného páru vyrovnávačov postupne posúvajú zuby do žiaducich pozícií.

Nad zubami majú slabšiu kontrolu než fixne lepené strojčeky. Zlepšenie tejto kontroly zabezpečujú na zuby bežne lepené „attachmenty“ – biele výstupky, ktoré upevňujú úchop zuba a spresňujú pôsobenie síl medzi aparátom a zubmi.

Oproti 3D lingválnej technike majú viac indikačných obmedzení, t. j. nie sú vhodné na všetky typy úprav. Je náročnejšie ich kombinovať s TAD (Temporary Anchorage Device – dočasne kotviacimi skrutkami), ktoré sú skôr súčasťou 3D lingválnej techniky. Výhodou je presne naplánovaný „setup“ zubov – teda záverečná poloha, cieľ liečby. Tento simulovaný výsledok postavenia zubov je možné pre motiváciu pacienta vytlačiť na 3D tlačiarni, resp. simuláciu celej liečby exportovať do videosekvencie.

Aké má výhody a nevýhody liečba pomocou 3D lingválnej techniky?

Ako pri CAT, tak aj pri 3D lingválnej technike ostáva zachovaný základný biologický princíp liečby. Jej podstatou je, že pri pôsobení dlhodobého tlaku na zub sa na bunkovej úrovni spustia procesy, ktoré vedú k premodelovaniu kosti okolo koreňa zuba a tým dochádza k jeho posunu.

Rozdielne sú však biomechanické princípy liečby, nakoľko efekt síl pôsobiacich na zub je mimoriadne závislý na lokalite pôsobenia, ako aj na jeho prenose na zub. 3D lingválna technika funguje na princípe prenosu síl z pamäťového drôtu na zuby cez lingválne nalepené zámky. Pevnosť spojenia umožňuje presné polohovanie zubov vo všetkých troch osiach.

Terapia 3D lingválnou technikou vyžaduje častejšie návštevy čeľustného ortopéda než CAT a aj samotné poškodenia strojčeka pacientov sú bežnejšie. 3D lingválna technika je výrazne efektívnejšia v prípadoch, kde sú potrebné rozsiahle rotácie zubov okolo svojej osi, ich vynorenie (extrúzia) alebo telový posun (uzatvorenie medzery v zuboradí).

Rovnako je efektívnejšie pri tejto technike zaraďovanie zubu mimo zuboradia (distopické zuby) alebo využitie kotviacich skrutiek (TAD). Na rozdiel od plastových CAT je tento typ strojčeka zhotovený z rôznych zliatin kovov, z ktorých sú najbežnejšie zlato-paládiové, či lacnejšie chróm-kobaltové, resp. chróm-niklové zliatiny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
zuby