Molárne tehotenstvo (po latinsky Mola hydatidosa) alebo gestačná trofoblastická choroba, niekedy nazývaná hroznovitá sneť, je súhrnný termín označujúci viacero stavov, pri ktorých dochádza k nekontrolovanému, v niektorých prípadoch invazívnemu rastu trofoblastu (jedno zo zárodočných tkanív). Vzniká pri chybnom oplodnení vajíčka. Vinou chybnej genetickej výbavy embrya nie je možný jeho rast a vývoj. Vyskytuje sa v 1 až 2 prípadoch z tisíc tehotenstiev. V hraničných prípadoch môže byť jedinou možnou liečbou chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov. Choroba znamená aj riziko vzniku choriokarcinómu, vysoko zhubného (malígneho) nádoru.
Molárne tehotenstvo vzniká pri chybnom oplodnení. V jednom prípade ide o oplodnenie zdravého vajíčka dvomi spermiami alebo jednou, ktorá sa v jeho vnútri rozdelí na dve. Tak vzniká čiastočná (parciálna) mola. Ak sa podobne oplodní vajíčko, ktoré v sebe nemá genetickú informáciu, ide o úplnú (kompletnú) molu. Nevyrovnanosť medzi otcovským a materským genetickým materiálom vedie k poruche vývoja embrya a nekontrolovateľnému rastu zárodočných obalov. Vyskytuje sa častejšie u žien, ktoré majú menej ako 20 alebo viac ako 35 rokov, zvýšeným rizikom sú ohrozené aj ženy ázijského etnika.
Molárne tehotenstvo sa typicky prejaví v druhom trimestri tehotenstva krvácaním, bolesťami v panvovej oblasti a nadmerným vracaním. Vo veľmi neobvyklých prípadoch sa môže objaviť zvýšená funkcia štítnej žľazy. Čiastočná mola má zo všetkých druhov molárneho tehotenstva najpriaznivejšiu prognózu, extrémne vzácne sa objavujú komplikácie a často zaniká spontánnym potratom.
Úplná mola je závažnejšia, spája sa s krvácaním a rizikom prechodu do onkologických ochorení. Jedným z nich je invazívna mola. Ako vyplýva z názvu, zárodočné tkanivo agresívne prerastá do okolitého tkaniva, to vedie k riziku masívneho krvácania. Invazívna mola však netvorí vzdialené ložiská (metastázy) a je pomerne dobre liečiteľná. Druhým nádorovým ochorením, ktoré môže vzniknúť pri molárnom tehotenstve, je choriokarcinóm. Ide o vysoko agresívny zhubný nádor zárodočných tkanív, ktorý však výborne reaguje na chemoterapiu a šanca vyliečenia je aj v prípade nálezu metastáz vyše 90 percent.
Diagnóza
Podozrenie na molárne tehotenstvo sa objavuje pri neobvyklom krvácaní počas tehotenstva. K prvým vyšetreniam patrí ultrazvuk maternice a biochemické krvné testy zamerané na hormón ľudský choriový gonadotropín (hCG). Presná diagnóza a konkrétny druh ochorenia sa určia až po biopsii tkaniva z útvaru a jeho histologickom vyšetrení.
Liečba tejto choroby je nevyhnutná, aby sa zabránilo ďalším komplikáciám. Ide o chirurgické ukončenie molárneho tehotenstva, najčastejšie kyretážou. Kyretáž je invazívny zákrok, ktorého cieľom je čiastočné odstránenie sliznice maternice. Následne sa sledujú zmeny hCG, jeho zníženie značí úspešnosť zákroku. V závažných prípadoch alebo ak žena neplánuje ďalšie tehotenstvo, je alternatívou úplné odstránenie maternice (hysterektómia). Invazívna mola a choriokarcinóm sa liečia podobne, bývajú dodatočne kombinované s chemoterapiou.