12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Mozgová obrna

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Detská mozgová obrna (DMO) je porucha pohybu alebo držania tela zapríčinená poškodením vyvíjajúceho sa mozgu, najčastejšie ešte pred narodením. Znaky a symptómy sa objavujú počas detstva alebo predškolského veku. Vo všeobecnosti spôsobuje DMO zhoršený pohyb spojený s abnormálnymi reflexmi, stuhnutosťou končatín a trupu, abnormálnym držaním tela či nestabilnou chôdzou.

Vznik a príčiny

Mozgová obrna je spôsobená abnormalitou alebo narušením vývoja mozgu. K narušeniu môže dôjsť počas tehotenstva, samotného pôrodu alebo po pôrode. V mnohých prípadoch nie je presný spúšťač známy. Faktory, ktoré vedú k problémom s vývojom mozgu, sú: infekčné ochorenie matky, ktoré ovplyvňuje vyvíjajúci sa plod, poruchy placentárneho obehu, nedonosenosť, predčasný pôrod s nízkou hmotnosťou, ťažká chudokrvnosť po pôrode.

Príznaky

U ľudí s mozgovou obrnou sa môžu vyskytovať problémy s prehĺtaním a bežne ich postihuje nerovnováha očných svalov, pri ktorej sa oči nezameriavajú na ten istý objekt. Môžu trpieť zníženou pohyblivosťou kĺbov v dôsledku svalovej stuhnutosti. Pôsobenie mozgovej obrny na funkčné schopnosti sa značne líši.

Niektorí postihnutí môžu chodiť, iní nie, niektorí majú normálnu alebo zníženú intelektuálnu schopnosť, iní môžu byť mentálne zaostalí. Problémy pohybu a koordinácie spojené s mozgovou obrnou môžu byť nasledovné: prehnané reflexy, nedostatok koordinácie svalov, nedobrovoľné pohyby, pomalé kŕčovité pohyby, ťažkosti pri chôdzi, široká alebo asymetrická chôdza, nadmerné slinenie alebo problémy s prehĺtaním, ťažkosti pri konzumácii, oneskorený vývoj reči alebo ťažkosti pri rozprávaní.

Diagnóza
Detskú mozgovú obrnu možno diagnostikovať až po niekoľkých mesiacoch života. Deti s DMO zaostávajú v dôležitých míľnikoch, ako je sedenie, plazenie, chodenie či rozprávanie. Pri podozrení na DMO vykoná detský neurológ sériu testov.

Magnetická rezonancia (MRI)

Využíva rádiové vlny a magnetické pole na vytvorenie detailných trojrozmerných alebo prierezových obrázkov mozgu dieťaťa. MRI môže často identifikovať akékoľvek lézie alebo abnormality v mozgu. Je zvyčajne preferovaným zobrazovacím testom.

Kraniálny ultrazvuk

Používa vysokofrekvenčné zvukové vlny na získanie snímok z mozgu. Ultrazvuk nevytvára detailný obraz, ale môže poskytnúť cenné predbežné hodnotenie mozgu.

Elektroencefalogram (EEG)

Ak má dieťa záchvaty, pomocou vyšetrenia EEG je možné zistiť, či je prítomná aj prípadne možná epilepsia, ktorá sa často vyskytuje u ľudí s mozgovou obrnou. Pri teste sa na vlasovú pokožku dieťaťa pripevní séria elektród.

Laboratórne testy

Môžu odhaliť genetické alebo metabolické problémy.

Liečba

Liečba, ktorá by detskú mozgovú obrnu úplne eliminovala nie je možná, lekári môžu iba zmierniť dôsledky ochorenia. Na Slovensku sa najčastejšie využívajú dve metódy, Bobathova a Vojtova. Prvá sa zameriava na neurovývojové poruchy, druhá podporuje nácvik správnych pohybov.

Ak sú u detí prítomné ťažké deformácie mozgu, ich stav si môže vyžadovať aj operáciu kostí alebo kĺbov, aby nohy dostali do správnej polohy. Chirurgická operácia im môže predĺžiť svaly a šľachy, ktoré sú príliš krátke z dôvodu vážnych kontraktúr. Tieto chirurgické riešenia môžu zmierniť bolesť a zároveň zlepšiť ich mobilitu.

Chôdzu môže uľahčiť používanie chodúľok alebo barlí. Vo vážnych prípadoch, keď iné liečebné postupy zlyhali, môžu chirurgovia vykonať zákrok – selektívnu dorzálnu rhizotómiu. Znamená prerušenie tých vlákien senzitívnych nervov, ktoré sú nadbytočné. Zákrok uvoľňuje svaly a znižuje bolesť, ale môže vyvolať necitlivosť končatín. Domáca liečba využíva 0hipoterapiu (liečba jazdením na koni), canisterapiu (liečba psom, jeho dotýkaním, komunikáciou) aj muzikoterapiu.

Ako žiť s chorobou

Porucha mozgu sa časom nezmení, príznaky sa zvyčajne zhoršujú. Abnormality v mozgu spojené s mozgovou obrnou môžu zapríčiniť ďalšie neurologické problémy. Ľudia s mozgovou obrnou môžu mať ťažkosti s videním a so sluchom, záchvaty, močovú inkontinenciu. Deti a dospelí s mozgovou obrnou vyžadujú dlhodobú starostlivosť. Ortopéd sa zameriava na liečbu porúch svalov a kostí. Fyzioterapeut zlepšuje chôdzu a rozťahuje svaly. Psychológ poskytne terapiu, ktorá pomôže dieťaťu rozvinúť jeho sociálne zručnosti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kĺbykŕčovité pohybymočová inkontinenciamozgová obrnamozogoneskorený vývin reči