12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Mozgový nádor

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Z celkového množstva možných nádorov to nie je časté ochorenie. Neplatí to v prípade detí, u nich je nádor mozgu druhou najčastejšou onkologickou diagnózou po leukémiách. Neexistuje len jeden nádor mozgu, ide o veľmi variabilnú skupinu, do ktorej patria stovky nádorov. Ich prejav závisí od štádia, teda od agresivity. Ich správanie je tiež variabilné, od úplne neškodného až po fatálne. Zhubné nádory mozgu majú tendenciu vracať sa po pár mesiacoch či rokoch, najmä ak nebolo možné odstrániť ich úplne.

Vznik a príčiny

Väčšina nádorov mozgu je sporadická. To znamená, že neexistuje žiadna priama príčina ich vzniku. Existujú však niektoré genetické ochorenia charakterizované zvýšeným výskytom niektorých typov nádoru mozgu, napríklad neurofibromatóza, Li-Fraumeni syndróm, tuberózna skleróza a iné.

Na rozdiel od väčšiny nádorov kdekoľvek inde v tele nádory mozgu majú spoločné to, že nezakladajú vzdialené ložiská, to ich však nerobí menej nebezpečnými.

Príznaky

Nádor často zvyšuje tlak vnútri lebky, to sa prejaví bolesťami hlavy, ktoré pacienta budia zo spánku a ich intenzita a frekvencia časom narastajú, úporným vracaním s nevoľnosťou alebo bez nej, bez zjavnej príčiny, a poruchami zraku. Ďalšie špecifické príznaky pre danú lokalizáciu nádoru sú rozmanité, ako sú rozmanité funkcie mozgu. Všetko, čo človek vedome aj nevedome robí, všetko, čo cíti, na čo myslí, je výsledkom činnosti mozgu, preto toto všetko môže byť nádorom mozgu postihnuté. Patrí sem epileptický záchvat (často prvý príznak), poruchy reči, poruchy chôdze a pohybu či dvojité videnie. Príznakmi môžu byť aj nerovnaká veľkosť zorničiek, novovzniknuté škúlenie na jednu stranu, pískanie v ušiach, zmena osobnosti, poruchy rovnováhy, problémy s prehĺtaním potravy či problémy s koordinovaným pohybom očí.

Diagnostika

Na základe neurologického vyšetrenia pacient podstúpivyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie (MRI), ktorá sa zaraďuje medzi najspoľahlivejšie diagnostické metódy. Typ nádoru možno určiť až po odobratí vzorky počas operácie.

Liečba

Základom liečby je neurochirurgické odstránenie nádoru, ak je možné. Niekedy je nádor v nepriaznivej lokalizácii a nemožno ho úplne odstrániť. V takom prípade je nutné podávanie chemoterapie s následným ožarovaním. V prípade nepriaznivej lokalizácie môže lekár pacientovi odporučiť aj rádiochirurgický zákrok. Nie je invazívny a používa presne zacielené rádioaktívne žiarenie, ktoré nádor zničí bez toho, aby poškodil okolité zdravé tkanivo mozgu, nie vždy je však tento zákrok možný.

Prevencia

Často medializované informácie o škodlivosti žiarenia z mobilných telefónov alebo mikrovlniek nie sú založené na vedeckom dokázaní. Príčina vzniku nádorov mozgu nie je doposiaľ známa.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyepileptický záchvatmozgový nádormozognerovnaká veľkosť zreničieknevoľnostpískanie v ušiachporucha rovnováhyvracanie