Nadmerné potenie (hyperhidróza) je stav, ktorý sa vyznačuje nadmerným vylučovaním potu. Môže ísť aj o niekoľkonásobne vyššie vylučovanie potu ako u zdravého jedinca. Antiperspiranty v tomto prípade nemajúna zníženie poteniažiaden markantný účinok. K poteniu môže dochádzať aj v nezvyčajných situáciách, napríklad v chladnom počasí. Nadmerné potenie môže postihnúť celé telo alebo má lokálny charakter a zasahuje vybrané partie tela, ako sú ruky, nohy, oblasť triesla. Veľa ľudí trpiacich hyperhidrózou si vôbec neuvedomuje, že ide o ochorenie, ktoré možno do určitej miery liečiť a tak zvýšiť kvalitu života.
Potenie je prirodzený fyziologický proces. Úlohou potu je ochladzovať povrch tela a regulovať tak telesnú teplotu. Vďaka potným žľazám nedochádza k prehriatiu organizmu. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že muži sa potia viac ako ženy. Pot obsahuje 99 percent vody, ďalej vápnik, sodík, aminokyseliny, močovinu, mastné kyseliny, kreatinín. Množstvo potu, ktoré človek vyprodukuje, je ovplyvnené nielen jeho fyzickou aktivitou, ale aj celkovým zdravotným stavom, stravovacími návykmi a životným štýlom.
Za normálnych okolností k poteniu dochádza v istých situáciách, ako je teplé počasie, fyzická aktivita, stres, ale aj pri pocite strachu či hnevu. O nadmernom potení hovoríme, keď sa človek začne vo väčšej miere potiť z nejasných dôvodov, napríklad vonku v chladnom počasí.
Podľa príčiny vzniku rozlišujeme primárnu a sekundárnu hyperhidrózu. Primárna sa vyznačuje dedičnosťou a začína sa objavovať v detstve. Sekundárna je vedľajším príznakom choroby alebo následkom liečby istými typmi liekov (antidepresíva) a zvyčajne sa vyskytuje v dospelosti. Ochorenia, ktoré spôsobujú sekundárnu hyperhidrózu, sú: srdcové zlyhanie, rakovina, ochorenia pľúc, poranenie miechy a mnohé iné.
Symptómy pri nadmernom potení primárneho typu sú nadmerné potenie, ktoré trvá viac mesiacov z nejasných dôvodov, nadmerné potenie, ktoré sa začalo prejavovať v detstve, rodinný výskyt nadmerného potenia, potenie spojené s bežnými, fyzicky menej náročnými dennými situáciami. Sekundárna hyperhidróza sa vyskytuje v dospelosti a vyznačuje sa nadmerným potením celkovým alebo len na určitých častiach tela.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa zisťuje rodinný výskyt nadmerného potenia a stavy, pri ktorých dochádza k nadmernému poteniu. Medzi testy používané v diagnostike patrí napríklad papierový test, ktorého princíp spočíva v absorpcii potu v oblasti, ktorá sa potí. Po určitom čase sa papier nasiaknutý potom odoberie a odváži. Čím je jeho hmotnosť vyššia, tým väčšie množstvo potu absorboval. Druhým často používaným je jódový test. Jód sa aplikuje na potiace sa miesta. Pri nadmernom potení sa zafarbí, čo indikuje nadmerné potenie.
Mierna hyperhidróza sa dá liečiť špeciálnymi antiperspirantmi, ktoré obsahujú aluminium chlorid. Ďalšou metódou liečby je ionoforéza, ktorá blokuje vývody potných žliaz. Anticholinergné lieky znižujú potenie celého organizmu, fungujú na princípe blokády acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za stimuláciu potných žliaz. V niektorých prípadoch sa používa botox, ktorý sa injekčne aplikuje do oblastí, ktoré sa nadmerne potia, a blokuje nervy, ktoré stimulujú potné žľazy. Chirurgické riešenie spočíva v odstránení potných žliaz.
V prípade nadmerného potenia bez patologických príčin je vhodné používať antiperspiranty v kombinácii s dezodorantmi. Ďalej je vhodné nosiť bavlnené oblečenie, ktoré dostatočne absorbuje pot, a obmieňať ho viackrát za deň. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa stresovým situáciám, príliš vysokým teplotám a prostrediu, ktoré zhoršuje potenie, alkoholu a koreneným či pikantným jedlám.