Nadmerné potenie vedie k fyzickému a psychickému dyskomfortu. Príčina je väčšinou neznáma, no môže byť prejavom rôznych, aj závažných ochorení. V terapii sa používa lokálna alebo celková liečba. Možností je viacero – antiperspiranty so soľami hliníka, injekcie botulotoxínu, laserové ošetrenie, endoskopická sympatektómia, chirurgické odstránenie alebo podkožná liposukcia potných žliaz.
Poznáme to všetci. Potíme sa v lete, pri športe, v strese. Náš organizmus sa tým ochladzuje a vyplavuje škodlivé látky. Potenie je prirodzený jav.
No potenie nadmerné, keď sa človek potí stále a najmä v noci, môže byť príznakom mnohých, častokrát vážnych ochorení. Alebo sme jednoducho tí „šťastní”, ktorých nadmerné potenie postihuje bez príčiny.
Hyperhidróza (polyhidróza, anaforéza, hydrodermia) je charakterizovaná abnormálne zvýšeným potením, nadmerným k potrebnej regulácii telesnej teploty. Presne povedané, každá kvapka potu, ktorá z tela stečie a neodparí sa, predstavuje nadbytočné množstvo potu. Je to chronické ochorenie, ktoré môže viesť k vzniku emocionálnych a sociálnych problémov, tiež k pracovnému, fyzickému a psychickému dyskomfortu.
Vzniká dôsledkom poruchy funkcie autonómneho nervového systému. Táto dysfunkcia sa objavuje najmä v oblastiach, kde je vyššia koncentrácia potných žliaz: na dlaniach, chodidlách a v podpazuší. Menej časté lokality sú vlasová časť hlavy alebo tvár.
Hyperhidróza môže byť:
Podľa rozsahu sa delí na:
V ľudskom tele sa nachádzajú približne štyri milióny potných žliaz. Sú dvojaké:
Príčina primárnej hyperhidrózy nie je známa. Vzhľadom na to, že vzniká už v detstve a častý je jej rodinný výskyt, môže mať genetickú príčinu. Vyskytuje sa v 0,6 – 1 % populácie, avšak veľa prípadov zostáva nediagnostikovaných. Postihuje rovnako ženy aj mužov.
Sekundárna hyperhidróza môže mať príčinu v rôznych chorobách: stavy úzkosti a psychiatrické ochorenia, onkologické ochorenia, cukrovka, obezita, ochorenia srdcovo-cievneho systému, menopauza, Parkinsonova choroba, poranenie v oblasti miechy, náhla cievna mozgová príhoda, Hodgkinova choroba, tuberkulóza a iné infekcie, akromegália (zväčšenie koncových častí tela – hormonálna porucha), zvýšená činnosť štítnej žľazy, otravy ortuťou, orgánofosfátmi, nežiaduce účinky niektorých liečiv, vysadenie niektorých liekov alebo návykových látok.
U zdravých jedincov môže mať príčinu v korenených jedlách, menopauze, užití alkoholu, tehotenstve, emočnom vypätí, v rôznych liekoch, napr. v morfíne.
Nočné potenie sa vyskytuje pri niektorých infekciách sprevádzaných horúčkou, pri triaške a zimnici, onkologických ochoreniach, napr. lymfóme, užívaní niektorých liekov, menopauze.
Hlavným príznakom je nadmerné potenie. Zhoršuje sa stresom, úzkosťou a iným emočným vypätím. Primárna hyperhidróza sa začína prejavovať v detstve a adolescencii a s vyšším vekom ustupuje. Sekundárna hyperhidróza sa môže prejavovať v hociktorom veku v závislosti na vyvolávajúcej príčine. Koža pacientov s nadmerným potením býva macerovaná, čím je náchylnejšia na bakteriálne a plesňové infekcie.
Základom je starostlivá anamnéza a fyzikálne vyšetrenie, ktoré vytvárajú kontext pre prípadné ďalšie vyšetrenie. V anamnéze sa lekár cielene pýta na časový vývoj hyperhidrózy a jej závislosť na vonkajších faktoroch. Fokálna hyperhidróza už zväčša nevyžaduje žiadne ďalšie vyšetrenia.
Laboratórne vyšetrenia krvi sa robia kvôli širokému spektru možných diagnóz – odber krvného obrazu (anémia, infekcia), hormóny štítnej žľazy, glykémia, hladina inzulínu, hemokultúra, biochemické vyšetrenie moču a kultivácia. Röntgenový snímok hrudníka sa robí na vylúčenie pľúcnej tuberkulózy.
Na diagnostiku sa využíva tiež psychiatrické, resp. psychologické vyšetrenie. Diagnostické kritériá primárnej hyperhidrózy zahŕňajú:
Na posúdenie a objektivizáciu potenia sa robia rôzne testy: tzv. optická metóda (pozorovanie pacienta a hodnotenie veľkosti škvŕn od potu na oblečení), škrobovo-jódová skúška a skúška filtračným papierikom.
V terapii sa používa lokálna a celková liečba. Lokálna liečba predstavuje aplikáciu alumíniumhydroxychloridu. Ide o soli hliníka v koncentrácii 10 až 20 %. Mechanizmus účinku spočíva vo vzájomnom pôsobení chloridu hlinitého s keratínom vo vývodoch potných žliaz vytvorením zátky alebo priamym účinkom na vylučovací epitel žliaz. Sú účinné len na liečbu miernych prípadov potenia. Trvanie účinku je často obmedzené na 48 hodín.
Kým dezodoranty sú určené len na prekrytie telesného pachu, antiperspiranty s obsahom alumíniumhydroxychloridu sú liečbou voľby na nadmerné potenie v oblasti podpazušia, dlaní a chodidiel. Antiperspiranty je vhodné aplikovať večer pred spaním na čistú, umytú a nepodráždenú kožu. Počas prvého týždňa liečby sa nanášajú každý večer, v nasledujúcich týždňoch stačí použitie 2 až 3-krát za týždeň. Po vyholení podpazušia je potrebné s aplikáciou antiperspirantu počkať 12 hodín.
Ďalšou lokálnou možnosťou liečby je ionoforéza. Ide o zavedenie ionizovanej látky pôsobením jednosmerného prúdu na neporušenú kožu. Vykonáva sa každé dva, tri dni, až do dosiahnutia liečebného účinku.
S vysokou úspešnosťou sa využíva botulotoxín. Rieši sa ním nadmerné, ale aj fyziologické potenie. Pred ošetrením podpazušia je potrebné odstrániť ochlpenie. Zákrok je mierne bolestivý. Na zmiernenie bolestivosti sa môže použiť ľad alebo anestetický krém. Ide o ambulantné ošetrenie, po ktorom je pacient schopný jazdiť autom a vrátiť sa hneď do pracovného života.
Bezprostredne po liečbe a aspoň 48 hodín po ošetrení treba obmedziť fyzicky náročnú činnosť, športovanie, je vhodné vyhýbať sa UV žiareniu, saune a akýmkoľvek iným teplým procedúram. Účinok botulotoxínu sa prejaví postupne v priebehu 2 až 14 dní a pretrváva približne po dobu 6 až 9 mesiacov.
Ďalšou možnosťou liečby je celková liečba. Spočíva najčastejšie v podávaní tzv. anticholinergických látok.
Chirurgická liečba zahŕňa tzv. endoskopickú transtorakálnu sympatektómiu. Prináša efektívne riešenie nadmerného potenia. Ide o prerušenie nervu v blízkosti chrbtice, ktorý je zodpovedný za potenie. Výhodou je trvalé riešenie problémov s potením rúk a podpazušia, nevýhodou je vysoké riziko kompenzačného potenia, ktoré sa objaví v rovnakej sile inde na tele a tiež nutnosť podstúpiť zákrok v celkovej anestézii.
Chirurgické odstránenie potných žliaz v podpazuší je ďalšou z možností liečby. Vykonáva sa tiež laserová deštrukcia potných žliaz a podkožná liposukcia podpazušných potných žliaz.
V súčasnosti sú dostupné aj podpazušné vložky. Absorbujú pot a chránia oblečenie, čím zabraňujú vzniku škvŕn.
Vždy sa treba najprv uistiť, že nadmerné potenie nemá závažnejšiu príčinu a potom je na mieste využiť možnosti, ktoré súčasná medicína ponúka. Nadmerné potenie je spojené s frustráciou, dyskomfortom, je problémom pri kontakte s ľuďmi. Preto treba vyhľadať odborníka a s dôverou sa zveriť do jeho rúk. V praxi sa ukazuje, že pacienti najviac vyhľadávajú liečbu botulotoxínovými injekciami pre ich výborné výsledky v úľave od nadmerného potenia.